Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-09, 08:26 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Pogranicza Polsko-Czeskiego

[Fot.Jan Poniatyszyn]
[Fot.Jan Poniatyszyn]
Rękodzielnicy krajowi oraz z Czech, Ukrainy, a nawet z Senegalu prezentują się w Prudniku. Rozpoczęła się tam 22. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko–Czeskiego. W tej imprezie zapowiedziało się blisko 290 wystawców.
- Generalnie pokazuję Afrykę – mówi pochodzący z Senegalu Samba Ifrah Ndiaye. – Przede wszystkim herbatki afrykańskie. Mamy różnego rodzaju rzeźbę, rękodzieła sztuki afrykańskiej. Są kadzidła, kawa, żywice przywiezione przez Centrum Kultury i Sztuki Afrykańskiej Teranga z Krakowa.

- Ja tutaj maluję anioły na korze drzew – przedstawia swoje stoisko Haneczka Kądziołka z Limanowej. – Także maluję wyroby na korzeniach dębu. Można tutaj zobaczyć jak to wygląda.

- Polska harmonia pedałowa pochodzi z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku – opowiada grający na tym rzadkim instrumencie Norbert Kleman, twórca ludowy z Opola. – Ten instrument nigdzie na świecie nie występuje w tej formie tylko u nas. Jest to unikat produkcji i myśli polskiej.

W Prudniku można zobaczyć niemal cały przekrój rękodzieła m.in. ceramikę, haft, kowalstwo, rzeźbę i malarstwo ludowe. Tamtejsza wystawa potrwa do niedzieli. Wówczas rozstrzygnięte zostaną konkursy na najciekawsze stoisko tej imprezy oraz na najlepszą potrawę regionalną. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Samba Ifrah Ndiaye
Wystawca z Limanowej
Norbert Kleman

Wiadomości z regionu

2019-06-20, godz. 20:42 Burze nad Opolszczyzną. Na Jeziorze Dużym w Turawie przewróciła się żaglówka Strażacy już blisko 30 razy wyjeżdżali do skutków opadów i silnego wiatru. W regionie woda zalała kilka posesji, są także połamane gałęzie oraz drzewa. » więcej 2019-06-20, godz. 20:40 Wypadek na DK 39. Nie żyje rowerzysta Do wypadku doszło na odcinku drogi krajowej nr 39 w Małujowicach między Strzelinem a Brzegiem. » więcej 2019-06-20, godz. 19:30 Prudnik: za dobrą cenę gmina kupi biurowiec? Do zakupu atrakcyjnie położonego budynku przymierza się gmina Prudnik. Jest to biurowiec znajdujący się nieopodal tamtejszego rynku. Obiekt tylko w części jes ... » więcej 2019-06-20, godz. 19:22 Uwaga na wieczorne burze. Możliwy silny wiatr, a miejscami nawet grad Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wieczornymi burzami na niemal całej Opolszczyźnie. Alert nie dotyczy powiatu namysłowskiego, kluczb ... » więcej 2019-06-20, godz. 18:00 Drogowcy zamykają odcinek drogi wojewódzkiej 408. Będą objazdy W poniedziałek (24.06) w związku z trwającymi pracami zamknięty zostanie fragment DW 408 od Bierawy do miejscowości Korzonek. Kierowcy będą jeździć objazdem. » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Część brzeskich radnych chce, by sesje trwały krócej. Ma w tym pomóc rezygnacja z odczytywania interpelacji Brzescy radni miejscy zbyt długo zgłaszają interpelacje i należy to skrócić. Z takim wnioskiem wystąpiła podczas ostatniej sesji rady miejskiej radna Platform ... » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Tysiące kwiatów na ulicach w strzeleckich wsiach. Mieszkańcy znów ułożyli kolorowe kompozycje z okazji Bożego Ciała [Z ... Kilkusetmetrowe dywany kwiatów znów zostały ułożone w Zimnej Wódce, Kluczu i Olszowej. Od ponad stu lat mieszkańcy wstają o świcie i w ten sposób przygotowują ... » więcej 2019-06-20, godz. 15:00 Procesje z Najświętszym Sakramentem na ulicach wszystkich parafii. Dziś Boże Ciało Cztery ołtarze, modlitwa, śpiew i czytanie fragmentów Ewangelii. Ulicami wszystkich opolskich parafii przechodzą dziś (20.06) procesje z okazji Uroczystości N ... » więcej 2019-06-20, godz. 14:00 Chętnych ubywa. Opolski PCPR szuka rodziców zastępczych Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu szuka chętnych do podjęcia się roli rodziny zastępczej. Obecnie z centrum współpracuje 110 takich rodzin, ale z roku ... » więcej 2019-06-20, godz. 12:00 Coraz mniej wypadków na roli w naszym regionie. Opolszczyzna na drugim miejscu w kraju Opolskie gospodarstwa rolne są bezpieczne. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z roku na rok odnotowuje coraz mniej wypadków przy pracy na wsi. Liderem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »