Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-09, 08:26 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Pogranicza Polsko-Czeskiego

[Fot.Jan Poniatyszyn]
[Fot.Jan Poniatyszyn]
Rękodzielnicy krajowi oraz z Czech, Ukrainy, a nawet z Senegalu prezentują się w Prudniku. Rozpoczęła się tam 22. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko–Czeskiego. W tej imprezie zapowiedziało się blisko 290 wystawców.
- Generalnie pokazuję Afrykę – mówi pochodzący z Senegalu Samba Ifrah Ndiaye. – Przede wszystkim herbatki afrykańskie. Mamy różnego rodzaju rzeźbę, rękodzieła sztuki afrykańskiej. Są kadzidła, kawa, żywice przywiezione przez Centrum Kultury i Sztuki Afrykańskiej Teranga z Krakowa.

- Ja tutaj maluję anioły na korze drzew – przedstawia swoje stoisko Haneczka Kądziołka z Limanowej. – Także maluję wyroby na korzeniach dębu. Można tutaj zobaczyć jak to wygląda.

- Polska harmonia pedałowa pochodzi z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku – opowiada grający na tym rzadkim instrumencie Norbert Kleman, twórca ludowy z Opola. – Ten instrument nigdzie na świecie nie występuje w tej formie tylko u nas. Jest to unikat produkcji i myśli polskiej.

W Prudniku można zobaczyć niemal cały przekrój rękodzieła m.in. ceramikę, haft, kowalstwo, rzeźbę i malarstwo ludowe. Tamtejsza wystawa potrwa do niedzieli. Wówczas rozstrzygnięte zostaną konkursy na najciekawsze stoisko tej imprezy oraz na najlepszą potrawę regionalną. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Samba Ifrah Ndiaye
Wystawca z Limanowej
Norbert Kleman

Wiadomości z regionu

2019-11-18, godz. 22:00 W Opolu wybrano najlepsze propozycje w ramach Inicjatywy Lokalnej Projekty dla seniorów, rewitalizacje podwórek i placów zabaw, czy strefy aktywności. W Opolu wybrano wnioski w ramach Inicjatywy Lokalnej. » więcej 2019-11-18, godz. 20:45 "Okrągły stół" mieszkańców i władz Kędzierzyna-Koźla w sprawie jakości powietrza Problem jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu był głównym tematem „okrągłego stołu” władz miasta z mieszkańcami. Początkowo zwołany w kwestii benzenu, przerodził… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Czy czeka nas medyczna pustyniae Za kilka lat lekarze mogą nie mieć narzędzi do walki z bakteriami Za 5 lat będziemy bezbronni w walce z bakteriami - tak sugerują specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia. Powóde Nadużywanie antybiotyków nawet przy najmniejszych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:30 Społeczna Staż Rybacka odkryła pułapkę kłusowniczą w kamionce Bolko w Opolu Kłusownicy nie próżnują na opolskich akwenach. Przekonała się o tym Społeczna Straż Rybacka w Opolu, która wczoraj (17.11) otrzymała telefon od jednego z wędkarzy… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Urząd miasta w Ozimku musi funkcjonować normalnie po śmierci burmistrza Labusa. Wspomina go burmistrz Kluczborka - Urząd gminy funkcjonuje bez zastojów - mówi Barbara Durkalec, sekretarz gminy Ozimek po śmierci burmistrza Jana Labusa. Wieloletni włodarz Ozimka zmarł dziś… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Chcą służyć narodowi i społeczeństwu. Opolszczyzna ma 25 nowych policjantów Za nimi sprawdziany, testy fizyczne i psychologiczne. Dziś (18.11) oficjalnie zasili szeregi opolskiego garnizonu policji. 25 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie… » więcej 2019-11-18, godz. 15:15 Opolskie: 800 tysięcy złotych na szkolenie przyszłych liderów Urząd marszałkowski i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyłonili 200 osób, które w przyszłości mają stać się lokalnymi liderami i aktywizować innych… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kibice Chemika Kędzierzyn-Koźle trafią przed sąd. Chodzi o narkotyki o wartości 225 tys. zł Śledztwo objęło 49 osób, a ponad 20 już skazano. Mowa o grupie przestępczej, rozboju, handlu, posiadaniu i uprawie narkotyków. Opolska prokuratura skierowała do… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kto będzie rządził Ozimkiem po śmierci Jana Labusae Premier wskaże, kto będzie rządził Ozimkiem i kiedy odbędą się nowe wybory. Tak wygląda proces wyłonienia następcy po śmierci burmistrza Jana Labusa. Rafał Tkacz… » więcej 2019-11-18, godz. 12:15 Coraz więcej osób z Opolszczyzny zgłasza się po świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych Do opolskiego ZUS-u wpłynęło ponad 7600 wniosków o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych. 2,5 tysiące formularzy rozpatrzono pozytywnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »