Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-24, 10:30 Autor: Jacek Rudnik

Dziś uroczyste otwarcie Centrum Obsługi Cudzoziemców

Urząd Wojewódzki w Opolu (fot. Szymon Krawczyk)
Urząd Wojewódzki w Opolu (fot. Szymon Krawczyk)
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
- Przekazaliśmy na ten cel całe skrzydło na parterze urzędu, jest bardzo nowocześnie i przyjaźnie - zapewniła w rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska pytana o otwierane dziś (24.05) w urzędzie wojewódzkim Centrum Obsługi Cudzoziemców.
- Wszystko będzie można załatwić na parterze. Często było tak, że osoby zainteresowane wnioskami o pozwolenie na pracę troszeczkę krążyły po urzędzie wojewódzkim szukając swojego miejsca. Ponieważ były to tłumy, to dla wszystkich urzędników wiązało się to z dyskomfortem pracy. Od dzisiaj jest to jednoznaczne, jeden kierunek - wchodzimy do urzędu wojewódzkiego, skręcamy w lewo i idziemy do Centrum Obsługi Cudzoziemców.

- Liczba wniosków o pozwolenie na podjęcie pracy w naszym regionie od 2014 roku wzrosła nawet siedmiokrotnie - przyznał rozmówca Radia Opole.

Za pierwszych 5 miesięcy tego roku do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło od cudzoziemców około 7 tysięcy wniosków dotyczących m.in. pozwolenia na pracę, ale nie tylko. Stąd konieczność wydzielenia komórki, która sprawnie pomaga załatwić różne sprawy w nowym kraju. - Są to sprawy dosyć skomplikowane, wymagające sprawdzenia zarówno pracodawcy, jak i sprawdzenia w ZUS-ie, urzędzie skarbowym, sprawdzenia samych cudzoziemców. Te procedury są pracochłonne, ale w porównaniu z innymi województwami, Opolski Urząd Wojewódzki ma najszybszy termin załatwiania spraw.

Do prowadzenia Centrum Obsługi Cudzoziemców urząd wojewódzki zatrudnił nowych pracowników, ale liczba zgłaszanych spraw jest tak duża, że przydałoby się ich więcej.

Otwarcie centrum za 2,5 mln złotych, co zostało sfinansowane z Funduszu Azylu, Migracji i Imigracji, o godz 11:00.
Violetta Porowska cz. 1
Violetta Porowska cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-08-25, godz. 12:28 Od pierwszego października na Uniwersytecie Opolskim powstaje Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej W ramach nowego wydziału będzie funkcjonował Instytut Nauk o Polityce i Administracji. » więcej 2019-08-25, godz. 10:25 Krótkofalowcy z całego regionu w ten weekend biwakują na opolskiej Malinie. "Na co dzień nas nie widać, a słychać" Na co dzień znają tylko swój głos i numer wywoławczy, teraz mają okazję spotkać się na żywo. Na kąpielisku Malina w Opolu trwa wojewódzki biwak krótkofalowców ... » więcej 2019-08-25, godz. 10:00 W Zieleńcu dziękowali za plony. Święto rolników z gminy Pokój Według zgodnej opinii rolników, to był bardzo trudny rok dla rolnictwa, ale dorodnych zbóż na korony dożynkowe nie zabrakło. » więcej 2019-08-24, godz. 23:02 Karłowice pobiegły po miód. W ten sposób mieszkańcy chcieli uczcić pamięć ojca współczesnego pszczelarstwa Prawie 300 zawodników zmierzyło się dziś (24.08) w pierwszej edycji Biegu po miód organizowanego w Karłowicach. Impreza miała na celu promowanie zarówno zdrow ... » więcej 2019-08-24, godz. 23:00 W Hajdukach Nyskich trwają gminne dożynki. Do mieszkańców napisał premier Mateusz Morawiecki [ZDJĘCIA] Hajduki Nyskie, to wioska położona niedaleko Nysy, która słynie z wielu oryginalnych inicjatyw mieszkańców i dwustuletniej gruszy - Pomnika Przyrody, będącej ... » więcej 2019-08-24, godz. 20:40 Kamiennik dziękuje za plony. Zabawa na miejscowym stadionie potrwa do późnej nocy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Kamiennika dziękowali dziś (24.08) za plony zebrane w czasie tegorocznych żniw. W trakcie gminnych dożynek nie brakowało atrakcji, a jedną z nich b ... » więcej 2019-08-24, godz. 17:28 Mieszkańcy Górek w gminie Prószków chcą autobusów opolskiego MZK Do tej pory w Górkach kursowały autobusy PKS i mali prywatni przewoźnicy, ale przejazdów było niewiele. Według wstępnych założeń, trasę miałaby objąć linia nr ... » więcej 2019-08-24, godz. 16:28 Oleskie specjały mleczne, kultura, sport i rekreacja. Radio Opole znów w podróży! [ZDJĘCIA] Plenerowe Radio Opole dotarło do Olesna. Już w poranku mówiliśmy o walorach tego miasta. Z oleskiego rynku nadawaliśmy Samorządową Lożę Radiową i program Ze z ... » więcej 2019-08-24, godz. 15:41 Coraz więcej dzieci w wieku 6-15 lat ma problemy z wadą postawy. Akcja na opolskim rynku Wady postawy to coraz powszechniejszy problem zdrowotny u dzieci. Wychodząc temu naprzeciw, na opolskim rynku za ratuszem, fizjoterapeuci szpitala Vital Medic ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:20 Żniwne korony, biesiady, koncerty i zabawy do rana. Dożynkowy weekend na Opolszczyźnie W sobotę ale i w niedzielę wielu rolników z Opolszczyzny podziękuje za tegoroczne plony. Będą msze święte, jak też atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych goś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »