Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-19, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

V Dzień Kultury Żydowskiej w Brzegu. Kulinaria, muzyka, tradycje

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Plakat promujący imprezę [fot. materiały organizatora]
Plakat promujący imprezę [fot. materiały organizatora]
Już po raz piąty w Brzegu odbędzie się Dzień Kultury Żydowskiej (19.05). To impreza, której celem jest przybliżenie mieszkańcom historii i kultury narodu żydowskiego, a także przełamywanie stereotypów.
- Jako, że jest to nasz mały jubileusz, chcieliśmy, żeby tegoroczna edycja była szczególna, zdradza Jacek Jastrzębski, organizator wydarzenia.

- Tegoroczny Dzień Kultury Żydowskiej będzie pod znakiem jedzenia. Pod znakiem kuchni, może nie tyle żydowskiej, co izraelskiej. Będzie można wysłuchać wykładu magistra Tomasza Dudy z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęconego właśnie kuchni izraelskiej. Po zakończeniu części artystycznej będziemy zapraszać na skromny izraelski poczęstunek - zapowiada.

Ponadto na gości czeka program artystyczny przygotowany przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, która przypomni o tym, co łączy Polaków i Żydów.

Kulminacyjnym punktem imprezy będzie koncert piosenek jidysz zatytułowany "Czekając na Mesjasza" w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Wydarzenie rozpocznie się o 17:00 na Zamku Piastów śląskich w Brzegu. Oprócz tego, w poniedziałek i środę o 18:00 oraz we wtorek o 19:00 w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia wyświetlane będą filmy dokumentalne o tematyce żydowskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodajmy, że tegoroczna edycja imprezy została objęta patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wicewojewody opolskiej oraz samorządów powiatu i gminy Brzeg.
Jacek Jastrzębski

Wiadomości z regionu

2020-10-28, godz. 21:15 101 lat, 100 lat i 98 lat. W takim wieku są ozdrowieńcy z domu dla seniorów w Borkach Małych 101 lat, 100 lat i 98 lat - w takim wieku również można pokonać koronawirusa, a przykłady płyną z Rezydencji dla Seniorów 'Złote Borki' w Borkach Małych… » więcej 2020-10-28, godz. 21:00 XXXI sesja Rady Miasta Opola w wersji on-line. Radni zajmą się między innymi uchwałami w sprawie rad dzielnic oraz… Czwartkowe (29.10) obrady opolskiej rady miasta ponownie odbędą się przez internet. Radni ze swoich domów będą łączyć się zdalnie i w ten sposób głosować… » więcej 2020-10-28, godz. 20:45 Raport dnia. W regionie zmarło 7 osób, a 395 zaraziło się. Znów rekord infekcji i zgonów w całym kraju 7 zgonów i 395 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono dzisiaj (28.10) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia znów poinformowało o… » więcej 2020-10-28, godz. 20:00 Opolskie czeka na laptopy, które trafiły na kwarantannę Procedury wydłużają dostarczenie sprzętu komputerowego do szkół średnich na Opolszczyźnie. Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu czeka… » więcej 2020-10-28, godz. 19:43 Fundacja DOM zawiesza działalność Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Mielę… Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu zawiesiła działalność Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej… » więcej 2020-10-28, godz. 18:52 "Latem poczuliśmy za dużo luzu". Epidemiolog z USK o wzrastających statystykach zakażeń koronawirusem - Obecny wzrost zakażeń koronawirusem na terenie kraju, to przede wszystkim wina społecznego rozluźnienia - uważa Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, specjalista… » więcej 2020-10-28, godz. 18:15 ŚDS w Ganie bez zajęć stacjonarnych. Niepełnosprawni podopieczni dostaną indywidualne plany pracy Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie zawiesił działalność w trybie stacjonarnym ze względu na dużą liczbę infekcji COVID-19 w powiecie oleskim. » więcej 2020-10-28, godz. 18:15 Pierwsi pracownicy podnyskiej fabryki Umicore już się szkolą. Firma kupiła kolejne tereny Belgijski Umicore, który buduje pod Nysą fabrykę komponentów do samochodowych ogniw elektrycznych, zatrudnia już pierwsze osoby. » więcej 2020-10-28, godz. 18:04 "Spontaniczne spacery", transparenty i okrzyki. Kolejny dzień protestów w wielu miastach na Opolszczyźnie Kolejny strajk przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego na temat aborcji przeszedł ulicami Opola. Były okrzyki, tęczowe flagi, wieszaki i transparenty… » więcej 2020-10-28, godz. 17:12 2 wychowanków Przedszkola Publicznego nr 43 w Opolu zakażonych koronawirusem Mamy kolejne zakażeniach koronawirusem w opolskich przedszkolach. Jak informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik opolskiego ratusza zakażenia potwierdzono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***