Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-19, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

V Dzień Kultury Żydowskiej w Brzegu. Kulinaria, muzyka, tradycje

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Plakat promujący imprezę [fot. materiały organizatora]
Plakat promujący imprezę [fot. materiały organizatora]
Już po raz piąty w Brzegu odbędzie się Dzień Kultury Żydowskiej (19.05). To impreza, której celem jest przybliżenie mieszkańcom historii i kultury narodu żydowskiego, a także przełamywanie stereotypów.
- Jako, że jest to nasz mały jubileusz, chcieliśmy, żeby tegoroczna edycja była szczególna, zdradza Jacek Jastrzębski, organizator wydarzenia.

- Tegoroczny Dzień Kultury Żydowskiej będzie pod znakiem jedzenia. Pod znakiem kuchni, może nie tyle żydowskiej, co izraelskiej. Będzie można wysłuchać wykładu magistra Tomasza Dudy z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęconego właśnie kuchni izraelskiej. Po zakończeniu części artystycznej będziemy zapraszać na skromny izraelski poczęstunek - zapowiada.

Ponadto na gości czeka program artystyczny przygotowany przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, która przypomni o tym, co łączy Polaków i Żydów.

Kulminacyjnym punktem imprezy będzie koncert piosenek jidysz zatytułowany "Czekając na Mesjasza" w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Wydarzenie rozpocznie się o 17:00 na Zamku Piastów śląskich w Brzegu. Oprócz tego, w poniedziałek i środę o 18:00 oraz we wtorek o 19:00 w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia wyświetlane będą filmy dokumentalne o tematyce żydowskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodajmy, że tegoroczna edycja imprezy została objęta patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wicewojewody opolskiej oraz samorządów powiatu i gminy Brzeg.
Jacek Jastrzębski

Wiadomości z regionu

2019-12-14, godz. 22:00 Uszka, ryby, prezenty. Logistycy szykują świąteczny transport dla żołnierzy na misjach Blisko dwie tony żywności oraz świąteczne ozdoby i upominki od bliskich trafią do żołnierzy, którzy tegoroczne święta Bożego Narodzenia spędzą na zagranicznych… » więcej 2019-12-14, godz. 19:45 Szopka Bożonarodzeniowa w Opolu-Szczepanowicach w tym roku bez zwierząt W Opolu-Szczepanowicach trwa budowa największej szopki bożonarodzeniowej na Opolszczyźnie. W stajence będzie można dostrzec wiele osób związanych z Opolem, a także… » więcej 2019-12-14, godz. 18:00 Kluczborski magistrat podsumował kolejny rok dotowania wymiany pieców. Tym razem współfinansowano 86 inwestycji 86 dotacji na wymianę starych pieców na ekologiczne udzielił w tym roku kluczborski urząd miejski. Wpłynęło co prawda 99 wniosków, ale 13 z nich nie spełniało… » więcej 2019-12-14, godz. 17:30 Dąbrowa zainwestowała w tereny zielone. Nowe oblicze zyskały parki w Niewodnikach oraz Skarbiszowie W gminie Dąbrowa zakończyły się prace związane z rewitalizacją parków. Nowe oblicze zyskały tereny w Skarbiszowie i Niewodnikach. » więcej 2019-12-14, godz. 17:00 Bierawa zaprasza na świąteczny kiermasz, żeby wspomóc pogorzelców W najbliższą niedzielę (15.12) w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie odbędzie się charytatywny kiermasz bożonarodzeniowych. Dochód z kiermaszu przeznaczony… » więcej 2019-12-14, godz. 16:07 Trudne warunki jazdy. Dachowanie auta na rondzie w Opolu Dachowanie samochodu osobowego na rondzie im. Szczakiela w Opolu. To wylot ze stolicy województwa DK 94 w kierunku Strzelec Opolskich. Pojazdem podróżowała matka… » więcej 2019-12-14, godz. 15:45 "Każdy znajdzie coś dla siebie'. Na opolskim rynku trwają warsztaty robienia świątecznych ozdób Wianki, kule ze słomy, czy piankowe bombki. To wszystko można wykonać własnoręcznie na opolskim rynku podczas trwających tam warsztatów przygotowywania ozdób świątecznych… » więcej 2019-12-14, godz. 15:15 Fani RPG i planszówek spotkali się w Opolu W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trwają Dni Grania w gry RPG i planszówki. Głównym celem imprezy jest popularyzowanie gier fabularnych i planszowych… » więcej 2019-12-14, godz. 15:00 Bez pośpiechu, z dużą wyobraźnią i sprawnym samochodem. Policja przypomina, jak jeździć w okresie przedświątecznym Opolska policja apeluje do kierowców o jazdę bez pośpiechu w okresie przedświątecznym. Przed startem w dłuższą trasę należy sprawdzić stan samochodu. » więcej 2019-12-14, godz. 14:00 Kierowca auta osobowego staranował ogrodzenie w podopolskich Chróścicach Do groźnie wyglądającej kolizji doszło dzisiaj (14.12) w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki. Kierowca niewielkiego volkswagena, na drodze wojewódzkiej nr 457… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »