Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-15, 20:30 Autor: Daniel Klimczak

Wnętrza brzeskiego ratusza wypięknieją. Część z nich ma wrócić do przedwojennego wyglądu

Ratusz w Brzegu - sala rajców [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala rajców [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala rajców [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala rajców [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala stropowa [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala stropowa [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala lustrzana [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala lustrzana [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Brzeski ratusz czekają kolejne prace remontowe. Po zakończonej wymianie dachu i trwających pracach przy elewacji oraz instalacji przeciwwilgociowej, nadszedł czas na wnętrza.
Planowane prace podzielono na dwa zadania. Jedno z nich zakłada remont sali w ratuszowej wieży, gdzie władze chcą utworzyć namiastkę miejskiego muzeum. Odnowiony zostanie także skarbiec oraz sala rajców, która ma stać się prawdziwą perłą turystyczną.

- Dzięki pewnym artefaktom, które zostały zachowane i które znajdują się w Muzeum Piastów Śląskich, pozyskujemy w depozyt te artefakty i zostaną one wmontowane, wbudowane w tę sale rajców. Ona będzie wyglądała tak, jak przed rokiem 1945 albo w bardzo zbliżony sposób - zapowiada wiceburmistrz Brzegu Bartłomiej Kostrzewa.

Miastu udało się znaleźć wykonawcę i prace powinny zakończyć się jeszcze w grudniu.

Nieco więcej problemów przysparza drugie zadanie, w ramach którego planowane jest odnowienie sali stropowej i lustrzanej, a także rewitalizacja korytarza małego. Odnowione mają zostać przede wszystkim podłogi, ściany i drzwi.

W trzech ogłaszanych dotychczas przetargach, wykonawcy oferowali ceny wyższe niż zarezerwowane na ten cel 530 tysięcy złotych.

Dodajmy, że wszystkie prace związane z rewitalizacją brzeskiego ratusza mają kosztować około 11,5 miliona złotych. 4 miliony to pieniądze unijne, natomiast 160 tysięcy złotych dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bartłomiej Kostrzewa

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 22:15 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 21:00 Opole będzie świętowało 30. rocznicę przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku Wydarzenia około rocznicowe rozpoczną się już 28 maja, kiedy to w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, pisarką i dziennikarką ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:48 Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie. » więcej 2019-05-21, godz. 20:00 Podczas przebudowy śródmieścia Nysy odkopano dawny kanał miejski. "Miasto było lokowane na wyspie" Kolejne znaleziska dokonane podczas przebudowy nyskiego śródmieścia. Tym razem dokopano się do przecinającego obecną ulicę Celną dawnego kanału, stanowiącego ... » więcej 2019-05-21, godz. 19:00 Młoda żyrafka w opolskim zoo. Urodziła się o poranku Opolski ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. To samczyk żyrafy, który urodził się dziś (21.05) nad ranem. Waży około 40 kilogramów i mierzy 160 cm. » więcej 2019-05-21, godz. 18:59 W sobotę (25.05) w C.H. Turawa Park dzień otwarty NFZ poświęcony profilaktyce raka skóry Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w najbliższą sobotę (25.05) dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Pracownicy funduszu i spe ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »