Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-15, 20:30 Autor: Daniel Klimczak

Wnętrza brzeskiego ratusza wypięknieją. Część z nich ma wrócić do przedwojennego wyglądu

Ratusz w Brzegu - sala rajców [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala rajców [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala rajców [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala rajców [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala stropowa [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala stropowa [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala lustrzana [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu - sala lustrzana [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Ratusz w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Brzeski ratusz czekają kolejne prace remontowe. Po zakończonej wymianie dachu i trwających pracach przy elewacji oraz instalacji przeciwwilgociowej, nadszedł czas na wnętrza.
Planowane prace podzielono na dwa zadania. Jedno z nich zakłada remont sali w ratuszowej wieży, gdzie władze chcą utworzyć namiastkę miejskiego muzeum. Odnowiony zostanie także skarbiec oraz sala rajców, która ma stać się prawdziwą perłą turystyczną.

- Dzięki pewnym artefaktom, które zostały zachowane i które znajdują się w Muzeum Piastów Śląskich, pozyskujemy w depozyt te artefakty i zostaną one wmontowane, wbudowane w tę sale rajców. Ona będzie wyglądała tak, jak przed rokiem 1945 albo w bardzo zbliżony sposób - zapowiada wiceburmistrz Brzegu Bartłomiej Kostrzewa.

Miastu udało się znaleźć wykonawcę i prace powinny zakończyć się jeszcze w grudniu.

Nieco więcej problemów przysparza drugie zadanie, w ramach którego planowane jest odnowienie sali stropowej i lustrzanej, a także rewitalizacja korytarza małego. Odnowione mają zostać przede wszystkim podłogi, ściany i drzwi.

W trzech ogłaszanych dotychczas przetargach, wykonawcy oferowali ceny wyższe niż zarezerwowane na ten cel 530 tysięcy złotych.

Dodajmy, że wszystkie prace związane z rewitalizacją brzeskiego ratusza mają kosztować około 11,5 miliona złotych. 4 miliony to pieniądze unijne, natomiast 160 tysięcy złotych dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bartłomiej Kostrzewa

Wiadomości z regionu

2019-11-21, godz. 11:30 3 promile alkoholu w organizmie, a w portfelu prawa jazdy brak. Obywatelskie zatrzymanie w Głubczycach Do dwóch lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna - to kary, jakie grożą 46-latkowi, zatrzymanemu w Głubczycach. » więcej 2019-11-21, godz. 11:15 Nietypowa akcja strażaków. Wyciągali cielaka z Odry Dla biało-brązowego cielaka kąpiel w Odrze skończyła się szczęśliwie tylko dzięki dzięki pomocy strażaków. Do tej nietypowej sytuacji doszło dzisiaj (21.11) r… » więcej 2019-11-21, godz. 11:00 Policjanci odnaleźli zwłoki młodego mężczyzny z Wołczyna. Kluczborska prokuratura prowadzi śledztwo Odnaleziono ciało poszukiwanego mieszkańca Wołczyna. 23-letni mężczyzna wyszedł z domu w niedzielę (17.11) rano i od tego czasu nie było z nim żadnego kontakt… » więcej 2019-11-21, godz. 10:17 Pracownicy socjalni świętują. Liczba rodzin korzystających ze świadczeń spada, ale potrzeby są wciąż ogromne 21 listopada to w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego. Swoje 20-lecie obchodzi także Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu. » więcej 2019-11-21, godz. 10:00 W Wołczynie szykują wniosek o kolejne wsparcie z programu Maluch Plus. Na nowe miejsca w żłobku Utworzenie drugiego oddziału żłobkowego rozważają władze gminy Wołczyn. Nowe możliwości wynikają z faktu, że przedszkolaki przeniosą się do budynku po Szkole Podstawowej… » więcej 2019-11-21, godz. 08:15 Rada miejska w Dobrodzieniu chce połączyć bibliotekę z domem kultury Rajcy Dobrzenia podjęli uchwałę o chęci połączenia domu kultury z biblioteką. Po pierwsze Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu funkcjonuje w tym samym budynku… » więcej 2019-11-21, godz. 07:30 Warsztaty z tematyki karnej hitem Dni Edukacji Prawniczej w Opolu Studenci Uniwersytetu Opolskiego przez trzy dni mieli okazję poznać różne gałęzie prawa w praktyce. W ramach Dni Edukacji Prawniczej przyszli adepci prawa zobaczyli… » więcej 2019-11-20, godz. 22:30 Prudnik: ekologicznymi patrolami gmina walczy ze smogiem. "Bywa, że lokatorzy udają, że ich nie ma w domu" W sezonie grzewczym gmina Prudnik wprowadziła ekopatrole straży miejskiej. Częściej mają kontrolować, czym palone jest w przydomowych paleniskach. Ma to związek… » więcej 2019-11-20, godz. 20:30 Władze Łambinowic wzywają właściciela byłego poligonu do uprzątnięcia nielegalnego wysypiska. W weekend paliły się tam… Władze Łambinowic chcą zapobiec dalszemu nielegalnemu składowaniu odpadów na terenie gminy. W minioną sobotę na dawnym poligonie paliły się składowane tam nielegalnie… » więcej 2019-11-20, godz. 19:45 W Ministerstwie Zdrowia rozmawiano o przyszłości brzeskiego szpitala. "Mamy powody do optymizmu" Samorządowcy i dyrekcja Brzeskiego Centrum Medycznego rozmawiali z ministrem zdrowia na temat przyszłości lecznicy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »