Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-12, 15:09 Autor: Joanna Matlak

Pokazują, jak dzięki pieniądzom unijnym zmieniała się Opolszczyzna. Piknik z Funduszami Europejskimi w Opolu [GALERIA]

Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Mimo niesprzyjającej pogody w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu trwa Piknik z Funduszami Europejskimi. Skansen wypełnił się dziś m.in. stoiskami lokalnych grup działania, które realizują szereg projektów związanych z rozwojem obszarów wiejskich.
- Dobrze, że są te środki unijne, bo widzimy, że nasz teren się zmienia. Jest wiele atrakcji, bo i place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska sportowe i świetlice, które są doposażane. Teraz to także przedsiębiorcy, którzy są na naszym terenie. Oni pozyskują te środki i cieszymy się, że te rodzime formy, które już istnieją, mogą się rozwijać - mówi Anna Golec, prezes Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”, która w sumie pozyskała ponad 20 mln złotych.

- My promujemy projekty związane z przyrodą i dziedzictwem kulturowym - mówi Jadwiga Wójciak z Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

- Teraz np. mieliśmy taki projekt, który już zakończył się płatnością - w zamku Niemodlin, który robił rewitalizację parku. W parku w Domecku w gminie Komprachcice też jest rewitalizacja, są też fajne projekty biznesowe. Cała moja praca zawodowa w Partnerstwie Borów Niemodlińskich jest związana właśnie ze środkami unijnymi i myślę, że tak bardzo się już do nich przyzwyczailiśmy, że może już trochę ich nie doceniamy. Mam nadzieję, że takie pikniki europejskie jak ten, przypomną ludziom, że to nie jest coś, co jest dane nam na zawsze, że to nie jest dane z góry i że "to się nam należy" - mówi Jadwiga Wójciak.

Wartość projektów unijnych w całym województwie to 10 mld 430 mln złotych.

Dodajmy, że w ramach Pikniku Funduszy Europejskich zorganizowano także występy artystyczne, grę terenową, pokaz rzeźby w drewnie i warsztaty kulinarne z kucharzem i restauratorem Mateuszem Gesslerem. Organizatorem imprezy jest Opolski Urząd Marszałkowski.
Anna Golec
Jadwiga Woźniak

Wiadomości z regionu

2019-09-17, godz. 21:35 Uwaga - silny wiatr w regionie. Strażacy są wzywani do usuwania powalonych drzew i połamanych konarów Porywisty wiatr daje się we znaki mieszkańcom regionu. Wieczorem w niespełna godzinę strażacy odnotowali ponad 20 interwencji. » więcej 2019-09-17, godz. 21:00 80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. "To także obchody dnia Sybiraka". Uroczystości w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] 80 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Z kraju deportowano półtora miliona Polaków. O wydarzeniach sprzed lat przypominano dziś (17.09) na opolskim r ... » więcej 2019-09-17, godz. 21:00 Oficjalne uroczystości nadania Orderu Uśmiechu w Głuchołazach. Hiszpanka wypije sok z cytryny i zatańczy flamenco! W Światowy Dzień Orderu Uśmiechu w Głuchołazach hiszpance Marii Carricondo zostanie uroczyście wręczone międzynarodowe odznaczenie nadawane wyłącznie przez dz ... » więcej 2019-09-17, godz. 21:00 NFZ zaprasza na konsultacje i badania. "Środa z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. W przychodni Centrum w ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:00 Marcin Ociepa i Przemysław Daca o inwestycjach przeciwpowodziowych w regionie. Padły konkretne daty Zbiornik w Raciborzu, polder Żelazna i wały przeciwpowodziowe w Kędzierzynie-Koźlu - minister Marcin Ociepa i prezes Wód Polskich Przemysław Daca podali konkr ... » więcej 2019-09-17, godz. 19:30 "To była obietnica, którą rok temu złożyłam publicznie". Będą pieniądze na projekt mostu w Krapkowicach - Mam wielką osobistą satysfakcję, że ten most powstanie - mówiła w Radiu Opole wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Chodzi o most nad Odrą, który połączy ... » więcej 2019-09-17, godz. 19:15 "Odra jest w tej chwili priorytetem". Jak odnowić żeglowność polskich rzek? II Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu 'W stronę korzyści' to hasło II Kongresu Żeglugi Śródlądowej, który rozpoczął się w Opolu. Naukowcy, armatorzy i przedstawiciele władz dyskutują na temat powr ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:30 Lewica proponuje: "wdowia emerytura" i szybsze przejście na emeryturę 40 lat pracy dla mężczyzn i 35 dla kobiet, a dodatkowo dziedziczenie emerytury - z taką propozycją wychodzi lewica. Na konferencji wyborczej kandydat na posła ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:10 Zderzenie dwóch samochodów na DK 41 w Prudniku Dwa auta osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 41 z Nysy do Prudnika. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń, ale możliwe utrudnienia w ruchu. » więcej 2019-09-17, godz. 17:30 Kandydatki Koalicji Obywatelskiej wspólnie zachęcają do głosowania. "Jesteśmy kompetentne, silne, odpowiedzialne i odw ... 'Kobiety do sejmu!' - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny aktywnie uczestniczyć w parlamencie, przekonywały wszystkie panie startujące w jesienn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »