Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-12, 15:09 Autor: Joanna Matlak

Pokazują, jak dzięki pieniądzom unijnym zmieniała się Opolszczyzna. Piknik z Funduszami Europejskimi w Opolu [GALERIA]

Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Piknik funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Opolsiej
Mimo niesprzyjającej pogody w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu trwa Piknik z Funduszami Europejskimi. Skansen wypełnił się dziś m.in. stoiskami lokalnych grup działania, które realizują szereg projektów związanych z rozwojem obszarów wiejskich.
- Dobrze, że są te środki unijne, bo widzimy, że nasz teren się zmienia. Jest wiele atrakcji, bo i place zabaw, siłownie zewnętrzne, boiska sportowe i świetlice, które są doposażane. Teraz to także przedsiębiorcy, którzy są na naszym terenie. Oni pozyskują te środki i cieszymy się, że te rodzime formy, które już istnieją, mogą się rozwijać - mówi Anna Golec, prezes Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”, która w sumie pozyskała ponad 20 mln złotych.

- My promujemy projekty związane z przyrodą i dziedzictwem kulturowym - mówi Jadwiga Wójciak z Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

- Teraz np. mieliśmy taki projekt, który już zakończył się płatnością - w zamku Niemodlin, który robił rewitalizację parku. W parku w Domecku w gminie Komprachcice też jest rewitalizacja, są też fajne projekty biznesowe. Cała moja praca zawodowa w Partnerstwie Borów Niemodlińskich jest związana właśnie ze środkami unijnymi i myślę, że tak bardzo się już do nich przyzwyczailiśmy, że może już trochę ich nie doceniamy. Mam nadzieję, że takie pikniki europejskie jak ten, przypomną ludziom, że to nie jest coś, co jest dane nam na zawsze, że to nie jest dane z góry i że "to się nam należy" - mówi Jadwiga Wójciak.

Wartość projektów unijnych w całym województwie to 10 mld 430 mln złotych.

Dodajmy, że w ramach Pikniku Funduszy Europejskich zorganizowano także występy artystyczne, grę terenową, pokaz rzeźby w drewnie i warsztaty kulinarne z kucharzem i restauratorem Mateuszem Gesslerem. Organizatorem imprezy jest Opolski Urząd Marszałkowski.
Anna Golec
Jadwiga Woźniak

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej 2020-09-26, godz. 12:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla uratowali życie mężczyźnie Weszli do mieszkania przez okno i uratowali życie 52-letniemu mężczyźnie. Mowa o policjantach z Kędzierzyna-Koźla, którzy w czwartek (24.09), po otrzymaniu… » więcej 2020-09-26, godz. 12:00 Chcą pomagać i działać. Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawiła plan działania… Problemy z dojazdem osób niepełnosprawnych na zajęcia, brak autobusów niskopodłogowych w komunikacji międzymiastowej, czy opłaty za pobyt w Środowiskowych… » więcej 2020-09-26, godz. 10:46 Ministerstwo Zdrowia: 32 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie i 2 ofiary śmiertelne. W całym kraju 1584 przypadki… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 32 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-26, godz. 10:30 Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Na Opolszczyźnie świętuje ponad pół tysiąca farmaceutów Dziś (26.09) Ogólnopolski Dzień Aptekarza, wczoraj przypadał Dzień Farmaceuty (25.09). Na Opolszczyźnie mamy ponad 570 farmaceutów i ok. 300 aptek. » więcej 2020-09-26, godz. 10:23 Dachowanie samochodu osobowego w Byczynie Do dachowania pojazdu osobowego doszło w Byczynie. Jedna osoba podróżująca samochodem została poszkodowana. Na miejscu pomocy udzielił jej zespól ratownictwa… » więcej 2020-09-26, godz. 09:53 Niespokojna noc na opolskich drogach Kierowca bmw staranował dwie taksówki w centrum Opola. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem (25.09) na ul. Żeromskiego koło Solarisa. Kierujący samochodem… » więcej 2020-09-26, godz. 09:33 Samochód uderzył w przyczepkę na A4. W Opolu kolizja osobówki z autobusem MZK Utrudnienia na autostradzie A4 między węzłami Krapkowice a Kędzierzyn- Koźle. Na nitce w kierunku Katowic, na wysokości miejscowości Kadłubiec samochód… » więcej 2020-09-26, godz. 06:00 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-25, godz. 21:45 Koronawirus w regionie: 4 placówki oświatowe pracują zdalnie, w 8 nauka jest prowadzona hybrydowo Na Opolszczyźnie 4 placówki oświatowe pracują zdalnie, z kolei w 8 edukacja jest prowadzona w systemie hybrydowym. Jak poinformował dzisiaj (25.09) Michał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***