Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-07, 16:00 Autor: Katarzyna Doros

Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego. Piknik strażacki Opolu

Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego [fot. Katarzyna Doros]
Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego [fot. Katarzyna Doros]
Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego [fot. Katarzyna Doros]
Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego [fot. Katarzyna Doros]
Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego [fot. Katarzyna Doros]
Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego [fot. Katarzyna Doros]
Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego [fot. Katarzyna Doros]
Pokaz wozów bojowych i sprzętu strażackiego [fot. Katarzyna Doros]
Najnowocześniejsze wozy bojowe i sprzęt strażacki można oglądać na placu obok domExpo w Opolu. Dla pasjonatów historii strażacy działający w opolskich jednostkach OSP przygotowali również ciekawe wozy starszego typu. Młodzież szkolna może wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy. Strażacki piknik towarzyszy przygotowaniom II Samorządowej Gali Ochotniczych Straży Pożarnych, która jest kolejnym wydarzeniem podsumowującym 15 lat obecności województwa opolskiego w Unii Europejskiej.
- Te lata to dla nas czas dużego rozwoju, chociaż nasze początki były bardzo trudne, bo nikt nie znał tych programów unijnych - mówi Andrzej Borowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Opolu. - Głównie w ostatniej perspektywie na lata 2014-2020 skorzystaliśmy ze środków pomocowych Unii Europejskiej w kwocie przeszło dwóch milionów euro. Dwa lata temu zakupiliśmy 15 wysoko specjalistycznych, najnowocześniejszych samochodów ratowniczo-gaśniczych. W tym czasie dokupiono później jeszcze kolejne dwa takie samochody.

Jednym z prezentowanych wozów historycznych jest ponadstuletnia bryczka strażacka. - To w pełni sprawne, działające "auto bojowe", do którego podpinano konie i kiedyś spełniało ono swoją funkcję. Dzisiaj stoimy również obok forda czy MAN-a, czyli to są auta już nowszej generacji i też są to auta, które można zakupić z pieniędzy unijnych - mówi Damian Resiak, prezes OSP Mąkoszyce.

- Chcemy ratować mienie czyjeś i czyjeś życie, a nowszy sprzęt nam to po prostu ułatwia. Odkąd mamy np. łódź, to jak są jakieś niefajne zdarzenia wodne na Odrze, cała akcja poszukiwawcza trwa dużo szybciej - dodaje Sebastian.

Dodajmy, że II Samorządowa Gala Ochotniczych Straży Pożarnych rozpocznie się o godzinie 17:00 w domuExpo w Opolu. Dwudziestu strażaków z całego regionu odbierze honorowe odznaki „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”.
Andrzej Borowski
Damian Resiak, Sebastian

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 14:30 Jedziesz za szybko, licz się z konsekwencjami. Prudniccy policjanci zatrzymali dwóch piratów drogowych 120 i 170 kilometrów na godzinę - jadących z taką prędkością kierowców zatrzymali policjanci z prudnickiej drogówki. Obu mężczyznom wręczono mandaty, ukarano punktami… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Opole: otwarto nowe miejsce pobytu dla seniorów. Nie tylko mieszkanie, ale też zabiegi czy warsztaty 29 miejsc w ramach pobytu całodobowego i 30 mieszkań wspomaganych - tak wygląda nowo otwarty Dom Seniora 'Pogodna Jesień' w Opolu. To już druga tego typu placówka… » więcej 2020-02-19, godz. 13:45 Coraz częściej depresja dotyka ludzi młodych i osoby starsze. Nie oceniaj – wspieraj! - akcja opolskiego NFZ Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Z tym schorzeniem może borykać się nawet 1,5 miliona Polaków… » więcej 2020-02-19, godz. 12:00 Rok po zawieszeniu i likwidacji porodówki w kluczborskim szpitalu. Rejestry USC świecą pustkami Od ponad roku w Kluczborku nie rodzą się dzieci. Oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem noworodkowym zawieszono w lutym 2019, a w sierpniu zlikwidowano… » więcej 2020-02-19, godz. 11:15 - Musimy przełknąć łyżkę dziegciu, na którą nie zasłużyliśmy - Bartłomiej Stawiarski o 7-milionowej karze dla gminy Urząd Miejski w Namysłowie odwołał się od prawie 7-milionowej kary nałożonej przez tamtejsze starostwo. Decyzja ma związek z nieprawidłowościami przy wycince ponad… » więcej 2020-02-19, godz. 11:00 Gmina Walce uruchamia szkolną kuchnię. Będą obiady dla dzieci, nauczycieli i osób samotnych Od poniedziałku w gminie Walce zacznie działać szkolna kuchnia i stołówka. W waleckiej podstawówce będą gotowane posiłki na potrzeby wszystkich placówek oświatowych… » więcej 2020-02-19, godz. 09:49 Powiat krapkowicki chce rozbudować szpital. W planie m.in. nowa izba przyjęć, nowy ZOL Zmiany demograficzne, choroby cywilizacyjne i zapowiadany nowy system finansowania służby zdrowia sprawiają, że władze powiatu krapkowickiego planują rozbudowę… » więcej 2020-02-19, godz. 09:15 W Kędzierzynie-Koźlu czekają na nowe tablice i 20-tysięcznego kierowcę Lada moment w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim będzie sto tysięcy samochodów zarejestrowanych w nowym systemie informatycznym. Okrągła liczba - 20 tysięcy - dotyczy… » więcej 2020-02-19, godz. 07:30 Nysa: w miejscu przedszkola powstanie... przedszkole, żłobek i mieszkania. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku Nyski magistrat planuje poważne zmiany na ulicy Tkackiej. W miejscu przedszkola numer 8 ma pojawić się nowa placówka połączona ze żłobkiem, a także lokale mie… » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 W trzy tygodnie zebrano pół miliona złotych na operację Wiktorii! 3-letnia Wiktoria z Reńskiej Wsi będzie mogła polecieć do USA na operację serca, która uratuje jej życie. W ciągu trzech tygodni udało się zebrać pół miliona złotych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »