Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-25, 14:45 Autor: Witold Wośtak

Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej

Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Prof. Jan Lubiński [fot. Witold Wośtak]
Prof. Jan Lubiński [fot. Witold Wośtak]
O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie realizuje unikatowy program w tym zakresie.
W skali kraju uczestniczy w nim 7 tysięcy kobiet z grupy zwiększonej dziedzicznej predyspozycji zachorowania na nowotwory, między innymi pacjentki Opolskiego Centrum Onkologii. - Ryzyko raka u kobiet można znacznie obniżyć przez optymalizację mikroelementów, z selenem na czele - mówi prod. Lubiński.

- Oglądamy w mediach reklamy, gdzie mówią, co jest dobre, a co złe. Tak nie można postawić pytania, bo to błąd. Z najnowszych badań my dobrze wiemy, że najpierw trzeba zbadać stężenie na przykład selenu we krwi. Wtedy wiemy o niedoborze lub nadmiarze. W zależności od sytuacji wprowadzamy odpowiednią modyfikację – dokładamy produkty bogate w selen albo je odejmujemy.

Produkty bogate w selen to między innymi orzechy, groch, fasola i produkty mleczne.
Bardzo ważne jest również stężenie arsenu.

- Arsen to z kolei produkty morskie. Morze jest świetne w tym sensie, że ryby są znakomite, ale też muszą być przyjmowane pod kontrolą stężeń. Dużo arsenu jest również w żywności nadmiernie schemizowanej. Trzeba o tym pamiętać, bo mówimy o niebagatelnych informacjach. Z danych, którymi dysponujemy, te czynniki są fundamentalne dla ryzyka rozwoju raka - dodaje prof. Lubiński.

Z kolei Joanna Tomiczek-Szwiec, ginekolog, onkolog z poradni genetyki w OCO, ocenia, że świadomość u kobiet rośnie, ale wiedzy wciąż brakuje.

- Mamy już grupę pacjentek, u których stwierdzono nieodpowiedni poziom mikroelementów. W tej chwili mamy około 100 kobiet, ale ciągle prowadzimy aktywną rekrutację. Zaczniemy właśnie dzisiaj – to pierwszy dzień, kiedy zapraszamy te pacjentki w celu zaproponowania im udziału w badaniu. Zaproponujemy im leczenie dietetyczne lub suplementację selenem.

Prof. Lubiński spotkał się ze studentami medycyny Uniwersytetu Opolskiego, a od 11:00 konsultuje opolskie pacjentki.
Jan Lubiński 1
Jan Lubiński 2
Joanna Tomiczek-Szwiec

Wiadomości z regionu

2019-05-19, godz. 17:21 Wspólne muzykowanie przyciąga na paradę orkiestr do Białej Orkiestry z Opolszczyzny oraz z Czech i Niemiec biorą udział w 11 Bialskiej Paradzie Orkiestr Dętych. Imprezę rozpoczął ich przemarsz na miejscowy stadion spo ... » więcej 2019-05-19, godz. 15:45 Najbardziej roztańczone mistrzostwa Polski trwają w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Tańczą, skaczą, wykonują układy akrobatyczne a do tego rzucają w górę batonami - takie cuda dzieją się od piątku w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie trwają XXI Mistrz ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:45 Wielkie sadzenie lasu w Górach Opawskich. To akcja dla każdego „Przywróć las na Kopie”. Pod takim hasłem prowadzona jest akcja odnowienia lasu w masywie Biskupiej Kopy. Każdy z nas może zasadzić tam swoje drzewko. Przed k ... » więcej 2019-05-19, godz. 10:00 V Dzień Kultury Żydowskiej w Brzegu. Kulinaria, muzyka, tradycje Już po raz piąty w Brzegu odbędzie się Dzień Kultury Żydowskiej (19.05). To impreza, której celem jest przybliżenie mieszkańcom historii i kultury narodu żydo ... » więcej 2019-05-19, godz. 10:00 Jarmark ze św. Ritą w Głębinowie. Róże, miody i procesja z relikwiami patronki do spraw beznadziejnych Warsztaty ceramiki, malowanie na szkle i drewnie, a także malowanie pierników. To tylko część atrakcji, które będą czekać na odwiedzających Jarmark ze św. Rit ... » więcej 2019-05-19, godz. 08:46 Stowarzyszenie Kulturalne Opole zaprasza na kulturalne śniadanie W stolicy regionu trwają Dni Opola. Atrakcji nie brakuje, a jedną z nich jest kulturalne śniadanie, jakie rozpocznie się już za dwie godziny (godzina 11) na p ... » więcej 2019-05-19, godz. 02:16 Tytuły Miss i Mistera Opolszczyzny trafiły do Eweliny Szwali i Łukasza Dziarmagi Przed północą zakończył się finał 4. edycji konkursu Miss Opolszczyzny oraz 2. edycji konkursu Mister Opolszczyzny. Podczas finałowej gali w Centrum Wystawien ... » więcej 2019-05-18, godz. 20:21 Dni Opola: Muzyczne prezentacje miast partnerskich Opola Święto Opola, to także okazja do spotkania z partnerami z zagranicy. Stolicę regionu w ten weekend odwiedzają goście z Litwy, Czech, Ukrainy i Niemiec. Zespoł ... » więcej 2019-05-18, godz. 20:20 Opole uczciło 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Opola, wojskowi, władze miasta, a także ostatni mieszkający w Opolu uczestnik walk o Monte Cassino, wzięli udział w uroczystościach w 75. rocznicę ... » więcej 2019-05-18, godz. 19:23 Dni Opola: Jarmark Średniowieczny z odkrywaniem historii opolskiej baszty Dzielni rycerze i nadobne dziewoje zapraszają wszystkich do nie tak całkiem mrocznych czasów średniowiecznych. W ramach Dni Opola, na błoniach między katedrą ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »