Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-25, 14:45 Autor: Witold Wośtak

Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej

Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Prof. Jan Lubiński [fot. Witold Wośtak]
Prof. Jan Lubiński [fot. Witold Wośtak]
O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie realizuje unikatowy program w tym zakresie.
W skali kraju uczestniczy w nim 7 tysięcy kobiet z grupy zwiększonej dziedzicznej predyspozycji zachorowania na nowotwory, między innymi pacjentki Opolskiego Centrum Onkologii. - Ryzyko raka u kobiet można znacznie obniżyć przez optymalizację mikroelementów, z selenem na czele - mówi prod. Lubiński.

- Oglądamy w mediach reklamy, gdzie mówią, co jest dobre, a co złe. Tak nie można postawić pytania, bo to błąd. Z najnowszych badań my dobrze wiemy, że najpierw trzeba zbadać stężenie na przykład selenu we krwi. Wtedy wiemy o niedoborze lub nadmiarze. W zależności od sytuacji wprowadzamy odpowiednią modyfikację – dokładamy produkty bogate w selen albo je odejmujemy.

Produkty bogate w selen to między innymi orzechy, groch, fasola i produkty mleczne.
Bardzo ważne jest również stężenie arsenu.

- Arsen to z kolei produkty morskie. Morze jest świetne w tym sensie, że ryby są znakomite, ale też muszą być przyjmowane pod kontrolą stężeń. Dużo arsenu jest również w żywności nadmiernie schemizowanej. Trzeba o tym pamiętać, bo mówimy o niebagatelnych informacjach. Z danych, którymi dysponujemy, te czynniki są fundamentalne dla ryzyka rozwoju raka - dodaje prof. Lubiński.

Z kolei Joanna Tomiczek-Szwiec, ginekolog, onkolog z poradni genetyki w OCO, ocenia, że świadomość u kobiet rośnie, ale wiedzy wciąż brakuje.

- Mamy już grupę pacjentek, u których stwierdzono nieodpowiedni poziom mikroelementów. W tej chwili mamy około 100 kobiet, ale ciągle prowadzimy aktywną rekrutację. Zaczniemy właśnie dzisiaj – to pierwszy dzień, kiedy zapraszamy te pacjentki w celu zaproponowania im udziału w badaniu. Zaproponujemy im leczenie dietetyczne lub suplementację selenem.

Prof. Lubiński spotkał się ze studentami medycyny Uniwersytetu Opolskiego, a od 11:00 konsultuje opolskie pacjentki.
Jan Lubiński 1
Jan Lubiński 2
Joanna Tomiczek-Szwiec

Wiadomości z regionu

2020-05-26, godz. 14:40 Do odwieszenia kwarantanny na internie PCM brakuje 3 negatywnych wyników badań na obecność koronawirusa Być może jeszcze dzisiaj (26.05) zakończy się kwarantanna na internie prudnickiego szpitala powiatowego. Po kolejnych badaniach u żadnego z pacjentów nie stwierdzono… » więcej 2020-05-26, godz. 14:22 Namysłów, Brzeg i Nysa - magistraty "odmrożone". Wciąż obowiązują środki bezpieczeństwa Kolejne urzędy na Opolszczyźnie otworzyły swoje drzwi dla petentów. Bez większego problemu, choć z obostrzeniami, powinniśmy załatwić swoje sprawy w namysłowskim… » więcej 2020-05-26, godz. 13:45 Kradli alkohol i produkty spożywcze. Złodzieja zatrzymały dwie dzielnicowe Do pięciu lat pozbawienia wolności grozi dwóm złodziejom z Głubczyc, którzy wzięli sobie za cel sklepy spożywcze w Opolu i Krapkowicach. Kradli alkohol i żywość… » więcej 2020-05-26, godz. 12:52 Konopka za Rakoczego. Radni przyjęli zmiany na stanowisku członka zarządu województwa opolskiego Wicemarszałek Stanisław Rakoczy odwołany ze stanowiska. Jego miejsce w zarządzie województwa zajmie partyjny kolega Antoni Konopka. Tak zdecydowali radni podczas… » więcej 2020-05-26, godz. 12:30 Nauczyciele z Opolszczyzny otrzymali nowe laptopy z urzędu marszałkowskiego Ponad 900 nauczycieli z 26 liceów ogólnokształcących z województwa opolskiego otrzymało nowe laptopy, które mają pomóc w nauce zdalnej. Dodatkowe wsparcie od urzędu… » więcej 2020-05-26, godz. 12:15 Raport MZ: 3 nowe przypadki COVID-19 w regionie. Mamy też 3 ozdrowieńców W porannym komunikacie resort zdrowia poinformował o 236 nowych przypadkach COVID-19 i 6 ofiarach śmiertelnych w kraju. Od początku pandemii w regionie liczba… » więcej 2020-05-26, godz. 12:00 Prokuratura bada wyciek filmu, na którym policjanci komentują uliczną bójkę Do internetu wyciekł film, na którym słychać policjantów niewybrednie komentujących film z monitoringu z zarejestrowaną uliczną bójką. To już drugi przypadek… » więcej 2020-05-26, godz. 11:15 Obywatel Ukrainy usiłował zabić swojego rodaka Najpierw skorzystał z gościnności swojego rodaka, a potem ugodził go nożem. 41-letni obywatel Ukrainy zaatakował i próbował dusić 56-latka. Mężczyzna został zatrzymany… » więcej 2020-05-26, godz. 11:00 Przywłaszczyła cudzy portfel z blisko 3 tysiącami złotych w środku. Godzinę później odwiedziła ją policja Zaledwie godzinę zajęło grodkowskim policjantom odnalezienie przywłaszczonego portfela, w którym znajdowały się pieniądze i dokumenty. » więcej 2020-05-26, godz. 10:30 Kolejne oczyszczacze powietrza w placówkach edukacyjnych gminy Namysłów. Wszystkie dotychczas dostarczone urządzenia eliminują… Do publicznych placówek edukacyjnych w gminie Namysłów trafiły kolejne oczyszczacze powietrza. Urządzenia, oprócz filtrowania pyłków i kurzu, są w stanie także… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »