Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-25, 14:45 Autor: Witold Wośtak

Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej

Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowotworowej [fot. freeimages.com]
Prof. Jan Lubiński [fot. Witold Wośtak]
Prof. Jan Lubiński [fot. Witold Wośtak]
O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie realizuje unikatowy program w tym zakresie.
W skali kraju uczestniczy w nim 7 tysięcy kobiet z grupy zwiększonej dziedzicznej predyspozycji zachorowania na nowotwory, między innymi pacjentki Opolskiego Centrum Onkologii. - Ryzyko raka u kobiet można znacznie obniżyć przez optymalizację mikroelementów, z selenem na czele - mówi prod. Lubiński.

- Oglądamy w mediach reklamy, gdzie mówią, co jest dobre, a co złe. Tak nie można postawić pytania, bo to błąd. Z najnowszych badań my dobrze wiemy, że najpierw trzeba zbadać stężenie na przykład selenu we krwi. Wtedy wiemy o niedoborze lub nadmiarze. W zależności od sytuacji wprowadzamy odpowiednią modyfikację – dokładamy produkty bogate w selen albo je odejmujemy.

Produkty bogate w selen to między innymi orzechy, groch, fasola i produkty mleczne.
Bardzo ważne jest również stężenie arsenu.

- Arsen to z kolei produkty morskie. Morze jest świetne w tym sensie, że ryby są znakomite, ale też muszą być przyjmowane pod kontrolą stężeń. Dużo arsenu jest również w żywności nadmiernie schemizowanej. Trzeba o tym pamiętać, bo mówimy o niebagatelnych informacjach. Z danych, którymi dysponujemy, te czynniki są fundamentalne dla ryzyka rozwoju raka - dodaje prof. Lubiński.

Z kolei Joanna Tomiczek-Szwiec, ginekolog, onkolog z poradni genetyki w OCO, ocenia, że świadomość u kobiet rośnie, ale wiedzy wciąż brakuje.

- Mamy już grupę pacjentek, u których stwierdzono nieodpowiedni poziom mikroelementów. W tej chwili mamy około 100 kobiet, ale ciągle prowadzimy aktywną rekrutację. Zaczniemy właśnie dzisiaj – to pierwszy dzień, kiedy zapraszamy te pacjentki w celu zaproponowania im udziału w badaniu. Zaproponujemy im leczenie dietetyczne lub suplementację selenem.

Prof. Lubiński spotkał się ze studentami medycyny Uniwersytetu Opolskiego, a od 11:00 konsultuje opolskie pacjentki.
Jan Lubiński 1
Jan Lubiński 2
Joanna Tomiczek-Szwiec

Wiadomości z regionu

2019-10-16, godz. 10:30 Twierdził, że ze swoim psem może robić co chce, więc go zabił. Trafi na rok do więzienia Był pijany i zdenerwował się na swojego psa. Jednocześnie twierdził, że zwierze należy do niego, więc może robić z nim co tylko zechce, dlatego powiesił czwor ... » więcej 2019-10-16, godz. 08:40 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach Do dwóch groźnie wyglądających wypadków doszło rano na drogach w powiecie opolskim. W Opolu na skrzyżowaniu ul. Nysy Łużyckiej z Luboszycką zderzyły się trzy ... » więcej 2019-10-16, godz. 07:00 W Niemodlinie trwa odłów karpia. Znów powinno być około 350 ton ryb Dzisiaj waga powinna przekroczyć poziom stu ton. W Niemodlinie trwa odłów karpia hodowlanego - ryby, bez której zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie ... » więcej 2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Lewicy Razem. Liderka opolskiej listy Lewicy podziękowała dz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »