Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-22, 09:00 Autor: Katarzyna Doros

Czerwone, żółte, niebieskie... Twórczynie ludowe o znaczeniu jajek wręczanych kawalerom w lany poniedziałek

Opolskie Kroszonki [fot. Daria Placek]
Opolskie Kroszonki [fot. Daria Placek]
W tradycji ludowej jajko było nie tylko symbolem nowego życia, ale przede wszystkim służyło do obdarowywania się. Jaja w różnych kolorach, często opatrzone wierszykami można porównać do dzisiejszych SMS-ów.
- Zgodnie ze śląską tradycją, kiedy kawalerowie przychodzili polewać wodą dziewczyny te odwdzięczały się im malowanymi przez siebie jajkami. Kolor miał oczywiście znaczenie - mówi Renata Janik, twórczyni ludowa ze Szczedrzyka w gminie Ozimek.

- Jeżeli przyszedł np. lekarz, albo ksiądz, to się dawało czarne jajko lub brązowe. Ale, jeżeli przyszedł chłopak, którego się naprawdę miłuje, uwielbia się go, to mu się daje jajko czerwone. Czasami na tym jajku jeszcze robiło się napisy np. "Jajko mam, Tobie dam". Za to kawalerowi, którego się nie lubi dawało się jajko żółte lub niebieskie.

- Żółte jajko było bardzo specyficzne, bo kawalerowi, któremu panna chciała dać do zrozumienia, że nie ma u niej szans. Te jajko najczęściej było po prostu surowe - dodaje Katarzyna Potocka, twórczyni ludowa z Opola. - Takiemu niechcianemu kawalerowi dziewczyna wsuwała jajko do kieszeni tak lekko i jeszcze w tą kieszeń później stukała, żeby miał jajecznicę w spodniach od razu i miał co robić na ten lany poniedziałek, żeby jej głowy nie zawracał. Natomiast jajko zielone dostawali młodzi chłopcy, tzw. szkalcy, oni przychodzili najczęściej do swoich koleżanek w lany poniedziałek po to, żeby zrobić im jakiegoś psikusa.

Pisanki były też ulubionym podarunkiem wielkanocnym. Całe stosy ofiarowywano w dowód przyjaźni najbliższym i przyjaciołom, bo podarowanie pięknie zdobionego jajka było wyrazem dobrych życzeń i serdecznych uczuć.
Renata Janik
Katarzyna Potocka

Wiadomości z regionu

2020-07-08, godz. 13:15 Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu trafił nowy sprzęt, który ma pomóc w leczeniu dzieci Półtora miliona złotych - tyle wart jest sprzęt, który trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. » więcej 2020-07-08, godz. 12:45 WYBORY 2020. Zbliża się druga runda "Bitwy o Wozy". Wojewoda opolski mobilizuje do udziału w niedzielnym głosowaniu Która gmina na Opolszczyźnie otrzyma nowoczesny samochód strażacki po drugiej turze wyborów prezydenckich? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło… » więcej 2020-07-08, godz. 12:15 Kłótnia o buty zakończyła się śmiertelnym dźgnięciem w klatkę piersiową. Ruszył proces Prokuratura twierdzi, że zabił z zimną krwią, a oskarżony wyjaśnia, że to był przypadek. W Sądzie Okręgowym w Opolu ruszył proces Roberta P., który - według prokuratury… » więcej 2020-07-08, godz. 12:00 WYBORY 2020. Politycy Koalicji Obywatelskiej odwiedzili powiat nyski. "Ocean sympatii dla naszego kandydata to dobry p… W ostatnim tygodniu prezydenckiej kampanii wyborczej politycy Koalicji Obywatelskiej odwiedzili dziś (08.07) powiat nyski. Zachęcali mieszkańców do udziału w II… » więcej 2020-07-08, godz. 11:45 Siedem tysięcy kontroli drogowych policyjnej grupy "Speed" od początku roku Grupa 'SPEED' powołana została do zwalczania najniebezpieczniejszych zachowań na drodze. Policjanci w radiowozach wyposażonych w wideorejestratory patrolują trasy… » więcej 2020-07-08, godz. 11:15 Raport MZ: 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 277 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 15 zgonach. Na Opolszczyźnie potwierdzono 4 przypadki COVID-19. To oznacza… » więcej 2020-07-08, godz. 10:45 WYBORY 2020. Pierwszeństwo głosowania dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Jest rozporządzenie ministra zdrowia Osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, opiekunowie z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni podczas II tury wyborów prezydenckich będą obsługiwani w lokalach… » więcej 2020-07-08, godz. 10:30 Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych coraz popularniejszy na Opolszczyźnie W tegorocznej edycji programu ASOS złożono o 450 wniosków więcej niż w 2019 roku. - Takie programy mają szczególne znaczenie zwłaszcza teraz w okresie pandemii… » więcej 2020-07-08, godz. 08:39 Opolscy harcerze na półkoloniach żeglarskich w Turawie Harcerze z 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola zazwyczaj spędzali wakacje na obozie w Turawie lub wypływali na Odrę. Tym razem ze względu na pandemię koronawirusa… » więcej 2020-07-08, godz. 08:00 Za tydzień rusza remont drogi wojewódzkiej 407 w Kubicach. Przebudowa potrwa do listopada Od środy (15.07) do listopada zamknięta dla ruchu będzie droga wojewódzka 407 w Kubicach. Przyczyną utrudnień na trasie Korfantów - Nysa jest remont mostu i przejazdu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »