Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-17, 13:15 Autor: Joanna Matlak

Okolicznościowa tablica, nadzwyczajna sesja i miejskie obchody - Opole upamiętni wybory z 4 czerwca 1989 roku

Arkadiusz Wiśniewski i Łukasz Sowada [fot. Joanna Matlak]
Arkadiusz Wiśniewski i Łukasz Sowada [fot. Joanna Matlak]
Władze Opola chcą upamiętnić 30. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku. W tym celu ratusz planuje umieścić tablicę pamiątkową przed pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego” i zorganizować miejskie obchody rocznicy wraz z nadzwyczajną sesją rady miasta.
Ponadto, 4 czerwca zostanie otwarta wystawa w Izbie Pamięci, która powstaje w odnowionej kamienicy u zbiegu ulic Damrota i Krakowskiej.

- To inicjatywa, która wyszła od śp. Romana Kirsteina – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - To inicjatywa nawiązująca do tego, żeby utworzyć w mieście Izbę Pamięci, która będzie honorować tych ludzi, którzy wtedy tworzyli pierwszą Solidarność. Kształt wystawy mieszczący się w Izbie Pamięci został przygotowany przez Romana Kirsteina i osoby z nim współpracujące. Prace nad wydarzeniem będzie kontynuować pani Urszula Zajączkowska, która wcześniej była w komitecie społecznym zajmującym się tą inicjatywą. Taka jest decyzja tego komitetu i rodziny pana Kirsteina - mówi Wiśniewski.

Otwarcie wystawy w Izbie Pamięci odbędzie się 4 czerwca, natomiast dwa dni wcześniej, w niedzielę, radni spotkają się na nadzwyczajnej sesji.

- Sesję poprzedzimy mszą świętą za ojczyznę w opolskiej katedrze - mówi Łukasz Sowada, przewodniczący rady. - O godzinie 12.00 przejdziemy na plac Wolności pod pomnik, gdzie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Następnie o godzinie 14.00 rozpocznie się uroczysta sesja rady miasta, częściowo będzie miała program artystyczny, będzie wykład okolicznościowy i wręczenie tytułu zasłużonego mieszkańca dla Janusza Trzepizura. Będzie też możliwość spotkania się z ludźmi Solidarności, których będziemy zapraszać, do udziału zaprosimy też mieszkańców.

W ramach obchodów zaplanowano także konferencją naukową poświęconej rocznicy i spotkanie z autorką książki o Jacku Kuroniu, które odbędą się w dniach 28-29 maja w MBP. Biblioteka wraz z Młodzieżowym Domem Kultury przygotowuje ponadto happening, który będzie można zobaczyć 4 czerwca.

Uchwała w sprawie tablicy upamiętniającej rocznicę zostanie przedłożona radnym na jutrzejszej (18.04) sesji. Ma zostać wmurowana w płyty na placu Wolności. W treści nawiązuje do ludzi Solidarności, końca komunistycznej dyktatury w Europie i dołączeniu Polski do Unii Europejskiej. Jest tam także cytat Jacka Kaczmarskiego.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku grupa 30 opolskich opozycjonistów wysłała petycję do władz Opola i sejmiku województwa wnosząc, by okolicznościową tablicą upamiętnić przełomowe wybory z 89 roku i postać Lecha Wałęsy. Ratusz argumentował wtedy, że Wałęsa jest już Honorowym Obywatelem Opola.

Finalnie, petycja nie trafiła pod obrady sesji rady miasta, ponieważ opozycjoniści zawnioskowali o wycofanie wniosku z porządku obrad, ze względu na "nieporozumienie".

- Rada miasta się do tego przychyliła i pan Roman Kirstein pracował nad alternatywnym projektem, który spełniałby oczekiwania opozycji. I to się uda przez odsłonięcie tablicy 4 czerwca - dodaje prezydent Opola.
Arkadiusz Wiśniewski
Łukasz Sowada

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 11:20 "To będzie forum wymiany doświadczeń". W Opolu rusza spotkanie samorządowców I Konwent Przewodniczących Rad Gmin Powiatów i Sejmiku z województwa opolskiego odbywa się dziś (15.10) w sali Orła Białego na opolskim Ostrówku. - Będzie to ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:45 Witold Zembaczyński zadowolony z wyniku wyborczego. "Moje propozycje przekonały Opolan" - To był pojedynek Dawida z Goliatem - tak kampanie wyborczą i swój wynik w wyborach parlamentarnych komentuje Witold Zembaczyński. Polityk Nowoczesnej startu ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:15 "Terytorialsi" poszukiwani. Formuje się opolski batalion Wojsk Obrony Terytorialnej Ruszył nabór do opolskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Kandydat musi mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat i predyspozycje psychofizyczne. Do ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:00 Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę - Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:15 Uroczystości związane z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia odbędą się także w Prudniku Wyniesienie na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego uczci także Prudnik. Zakończenie procesu jego beatyfikacji ogłosił niedawno pap ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:41 PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała ... Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej ka ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:30 Areszt dla zabójcy z Charbielina. Bratobójstwo następstwem rodzinnego konfliktu, który trwał do dłuższego czasu Podejrzany o zabójstwo w Charbielinie pod Głuchołazami usłyszał prokuratorskie zarzuty. Arkadiusz S. w miniony piątek, w południe postrzelił swojego brata, by ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:45 Uczniowie podstawówki z Głuchołaz wygrali w konkursie "uDOSTĘPniacze" Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie 'uDOSTĘPniacze'. Brali w nim uczniowie ze 100 s ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:01 Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza w ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:00 "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczy ... - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »