Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-18, 07:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Tegoroczny maturzysta zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych

Tegoroczny maturzysta zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych
Łukasz Michalski z Zimnej Wódki w gminie Ujazd, tegoroczny maturzysta, egzaminu dojrzałości jeszcze nie zdał, ale na swoim koncie ma już realizację pierwszego inteligentnego systemu oświetlenia przejścia dla pieszych. Projekt powstał dzięki wsparciu gminy Ujazd. Dzięki pomysłowi 19-latka zabezpieczono przejście w Jaryszowie, gdzie przez ruchliwą drogę powiatową przechodzi sporo dzieci w drodze do miejscowej szkoły.
- Z obu stron przejścia stoją specjalne słupki – mówi Łukasz Michalski. – Słupek jest wyposażony w duży panel LED, sterownik, akumulatory, jest podłączony do oświetlenia ulicznego. Normalnie jest wygaszony. Jeżeli pieszy zbliża się do przejścia, to zaczyna impulsowym światłem pomarańczowym ostrzegać o tym kierowcę, że ktoś się znajduje w pobliżu przejścia. Jeżeli pieszy przechodzi, to wtedy system impulsowym światłem czerwonym ostrzega o tym, że ktoś już się znajduje na pasach.

Żeby zrealizować swój pomysł, 19-latek musiał założyć firmę i uzyskać wsparcie władz samorządowych. Wspierała go w tym również jego dziewczyna, Ewelina Puzik.

- W marcu zeszłego roku Łukasz się pierwszy raz spotkał z burmistrzem gminy Ujazd. Wtedy szedł tam tylko z pomysłem. Został ten pomysł zaakceptowany, burmistrz dał zielone światło i wtedy zaczęły się plany, jak to wykonać, co robić dalej – opowiada Ewelina Puzik.

Gmina Ujazd sfinansowała część kosztów budowy systemu oświetlenia przejścia. Zgodę na tę instalację wyraziło starostwo powiatowe i policja. Teraz trwają prace nad udoskonaleniem systemu i przygotowania do jego opatentowania. Prace te jednak będą musiały zostać na chwilę przerwane, bo za kilka dni Łukasz siada do pisania egzaminu maturalnego.
Łukasz Michalski
Ewelina Puzik
Tegoroczny maturzysta zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych [fot. A. Pospiszyl]
Tegoroczny maturzysta zaprojektował inteligentne przejście dla pieszych [fot. A. Pospiszyl]

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 13:33 Dziś Senioriada w Parku Nadodrzańskim w Opolu. W programie sporo atrakcji dla całych rodzin Promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz integracja środowiska, to najważniejsze cele organizowanej po raz kolejny w Opolu Senioriady. » więcej 2019-05-25, godz. 13:17 Prosto z Zatoki Gdańskiej: Jacht s/y Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta Na wodach Zatoki Gdańskiej w ten weekend odbywa się Żeglarski Puchar Trójmiasta. Tradycyjnie kibicujemy naszej załodze klubu Opole Sailing Team na jachcie s/y ... » więcej 2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »