Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-10, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Opole upamiętnia katastrofę smoleńską. "Dzisiejsze odczucia są wciąż żywe" [ZDJĘCIA]

Rocznica Katastrofy Smoleńskiej - obchody w Opolu [fot.Maciej Wajler]
Rocznica Katastrofy Smoleńskiej - obchody w Opolu [fot.Maciej Wajler]
Mija 9 lat od katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 pasażerów Tu-154. W Opolu trwają uroczystości upamiętniające.
Pierwszą częścią była akademia w urzędzie wojewódzkim, gdzie prelekcję miał Piotr Walentynowicz. Wnuk Anny Walentynowicz, współzałożycielki Solidarności, która zginęła w katastrofie, dzielił się swoimi wspomnieniami z tamtego dnia. - Od rana nie mogliśmy dowiedzieć się, czy babcia była na pokładzie - mówi.

- Okazało się, że nikt nie wie, kto był na pokładzie samolotu. Dowiedzieliśmy się późnym popołudniem, że babcia jednak była tam. Cały czas mieliśmy nadzieję, że może jednak nie wsiadła, bo poczuła się źle lub pojechała pociągiem. Chodzi o to, że jej telefon ciągle działał. Wychodziliśmy z założenia, że gdyby była w samolocie, telefon uległby zniszczeniu. Co okazało się, babcia zapomniała zabrać telefonu z hotelu i dlatego on ciągle dzwonił.

Wicewojewoda Violetta Porowska, uważa, że choć minęło 9 lat, odczucia wobec tamtej tragedii są podobne. - Za każdym razem, kiedy obchodzimy tę rocznicę, tylko liczymy upływający czas, ale emocje w naszych sercach są bardzo żywe. Odtwarzamy je, bo ta tragedia była tak niewiarygodna, jej zasięg tak olbrzymi, jakość i wyjątkowość tak nieprawdopodobna, że dzisiaj do naszych serc trafiają jedynie mocne słowa.

Z kolei Ryszard Szram, pełnomocnik wojewody i szef Klubu Gazety Polskiej w Opolu, podkreśla, że katastrofa smoleńska była tragedią całego narodu.

- Od tego momentu nie było jednoznacznej sytuacji, przede wszystkim dla opozycji. Zaczęły się spory i różne sytuacje trwające do dziś. Nie wszyscy są zwolennikami obchodów. Nasze środowisko będzie starać się organizować te uroczystości nie tylko dzisiaj, ale przy każdej okazji. Chodzi o upamiętnienie wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

O 16:00 rozpocznie się msza święta w kościele ojców Franciszkanów, a później uroczystości przeniosą się na plac Wolności. Radio Opole jest ich patronem medialnym.
Piotr Walentynowicz
Violetta Porowska
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »