Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-13, 10:45 Autor: Magdalena Szybińska

Opole planuje rewitalizację zabytkowego cmentarza przy ul. Wrocławskiej

Zniszczone nagrobki na cmentarzu przy Wrocławskiej [fot. Barbara Tyslik]
Zniszczone nagrobki na cmentarzu przy Wrocławskiej [fot. Barbara Tyslik]
Zabytkowa kaplica na cmentarzu przy ul Wrocławskiej [fot. Barbara Tyslik]
Zabytkowa kaplica na cmentarzu przy ul Wrocławskiej [fot. Barbara Tyslik]
Małgorzata Stelnicka [fot. Paula Hołubowicz]
Małgorzata Stelnicka [fot. Paula Hołubowicz]
Arkadiusz Jasiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Jasiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To ważna przestrzeń w mieście, a prezydent poprosił już zakład komunalny o przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka, pytana o rewitalizacje cmentarza przy ul. Wrocławskiej.
- To jest coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna, na podstawie której już można wykonywać prace budowlane czy zaawansowane prace rewitalizacyjne. Jest to dokument, który pozwala nam oszacować koszty. Później stanowi on podstawę do tego, żeby wykonać ostateczną dokumentację techniczną - powiedziała Małgorzata Stelnicka.

Wstępnie rewitalizacja cmentarza przy Wrocławskiej może kosztować kilka milionów złotych. - Jest to duża przestrzeń, która zawiera elementy zabytkowe wymagające odpowiedniego odnowienia. Naszym zadaniem jest teraz poszukać źródła finansowania dla tego zadania.

- W planach przy nieczynnej od lat 60 nekropolii przy ul. Wrocławskiej jest utworzenie parku - powiedziała wiceprezydent Stelnicka. Zabytkowa kaplica nie jest własnością miasta, a rewitalizacja ma dotyczyć m. in. zabytkowych nagrobków, ogrodzenia oraz uporządkowania zieleni.

Powołanie komitetu ratującego niszczejącą zabytkową kaplicę znajdującą się na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu proponuje Arkadiusz Jasiński ze Stowarzyszenia "Horyzonty". - W skład tego komitetu mogliby wchodzić przedstawiciele Kościoła, przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej, przedstawiciele miasta, po to, aby wspólnymi siłami odbudować tej obiekt.

Gość "Poglądów i osądów" przypomniał, że od 8 lat jest organizowana akcja sprzątania cmentarza przy ul. Wrocławskiej, a są na nim pochowane m.in. osoby zasłużone dla stolicy regionu.
Małgorzata Stelnicka 1
Małgorzata Stelnicka 2
Arkadiusz Jasiński

Wiadomości z regionu

2020-05-30, godz. 16:40 Kolizja na Oleskiej w Opolu z udziałem nietrzeźwego kierowcy Jak informuje opolska policja, kierowca osobowej skody zignorował czerwone światło i wjechał w inny, prawidłowo jadący pojazd. » więcej 2020-05-30, godz. 16:00 Nyski MZK przywraca możliwość zakupu biletów u kierowcy Kolejny etap odmrażania nyskiej komunikacji miejskiej. Od poniedziałku (01.06) przewoźnik zniesie ograniczenia dotyczące zakupu biletów. » więcej 2020-05-30, godz. 15:30 Uwaga spacerowicze, kleszcze atakują! "Nie kręcimy nim, nie ściskamy i nie wyciągamy palcami" Są maleńkie, ale bardzo groźne - mowa o kleszczach, które w tym roku mocno atakują. Spotkać możemy je nie tylko w lasach, ale również w parkach, na łąkach czy… » więcej 2020-05-30, godz. 15:00 W nyskim "Mechaniku" powstanie branżowa szkoła II stopnia. Jej absolwenci będą mogli pójść na studia Nyski 'Mechanik' rozszerzy ofertę edukacyjną. Od nowego roku szkolnego, będzie tam funkcjonować 2-letnia branżowa szkoła II stopnia. » więcej 2020-05-30, godz. 15:00 "Bezpieczny Senior na Drodze", czyli bezpłatny kurs doszkalający dla kierowców po sześćdziesiątce Starsi mieszkańcy stolicy regionu będą mogli odświeżyć sobie przepisy ruchu drogowego i pod okiem instruktora poćwiczyć jazdę samochodem w praktyce. W czerwcu… » więcej 2020-05-30, godz. 13:45 Nowi księża w diecezji opolskiej. Za nami święcenia w kilku miejscach Diecezja opolska ma od dziś (30.05) czterech nowych kapłanów. Późnym popołudniem liczba ta wzrośnie do siedmiu. Jak co roku w przededniu Uroczystości Zesłania… » więcej 2020-05-30, godz. 13:15 Trwają prace nad nowym statutem powiatu nyskiego. Obecny ma być nieprecyzyjny Powiat nyski będzie miał nowy statut. Jego opracowaniem zajmie się wyłoniona podczas wczorajszej (29.05) sesji 6-osobowa grupa radnych. » więcej 2020-05-30, godz. 13:00 Po 30 latach do Kędzierzyna-Koźla wraca kształcenie w branży kolejowej. "Już teraz zapotrzebowanie na kolejarzy zgłosiło… Miłośnicy kolei będą mogli kształcić się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, gdzie od września uruchomiony będzie kierunek technik transportu k… » więcej 2020-05-30, godz. 11:45 "Długo na to czekałem" kontra "to nie jest dobry pomysł" - opolanie o częściowym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek Po ponad półtora miesiąca zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu… » więcej 2020-05-30, godz. 11:30 Wirtualny Dzień Dziecka przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu Z okazji Dnia Dziecka Fundacja „Dr Clown” rusza z wirtualną terapią śmiechem. Uruchamia „Śmiechofon” umożliwiający małym pacjentom w szpitalach indywidualne spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »