Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-09, 11:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Uroczysta msza w 79. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir

Uroczysta msza w 79. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Uroczysta msza w 79. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Sybiracy i ich rodziny spotkali się dzisiaj na uroczystej mszy świętej w kościele p.w. świętych Piotra i Pawła w Opolu. Nabożeństwo odprawiono w 79. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir.
- Co roku bierzemy udział w tych mszach. Mąż jest urodzony na Sybirze, po tym jak trafili tam jego rodzice – mówią Irena i Ryszard Danielko. – Ze Lwowa wywieźli ich w 1940 roku. Mama zmarła 4 lata temu, 105 lat żyła. A ojciec stamtąd na piechotę uciekł do Armii Andersa, później wrócił po wojnie do Polski. Kiziakami się paliło, śniegu było wysoko. To łajno normalne było, mieszało się je z trawą. Jak ktoś miał jakąś starą miskę, to robiło się takie placki, suszyło się latem, a zimą się tym paliło.

We mszy udział wzięli nie tylko ci, którzy w rodzinnej historii mają zsyłkę na Sybir, ale również ci, którzy stracili najbliższych w wyniku rosyjskiej agresji.

- Ruscy od razu przyszli do Polski w 1939 roku i już mordowali wszystkich Polaków, policję, osoby bardzo potrzebne, wykształcone, żołnierzy, kogo tylko się dało - mówiła jedna z uczestniczek mszy, córka zamordowanego polskiego policjanta.

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir miała miejsce 10 lutego. Wywózka objęła głównie Polaków, którzy stanowili w tym kontyngencie 70% wszystkich wywożonych, pozostałe 30%, to ludność białoruska i ukraińska. Wywożono przede wszystkim osadników wojskowych, średnich i niższych urzędników państwowych, służbę leśną oraz pracowników PKP. Szacunki mówią, że deportowano wówczas ok. 140 tys. osób.
Irena i Ryszard Danielko
Uczestniczka mszy

Wiadomości z regionu

2019-08-24, godz. 17:28 Mieszkańcy Górek w gminie Prószków chcą autobusów opolskiego MZK Do tej pory w Górkach kursowały autobusy PKS i mali prywatni przewoźnicy, ale przejazdów było niewiele. Według wstępnych założeń, trasę miałaby objąć linia nr ... » więcej 2019-08-24, godz. 16:28 Oleskie specjały mleczne, kultura, sport i rekreacja. Radio Opole znów w podróży! [ZDJĘCIA] Plenerowe Radio Opole dotarło do Olesna. Już w poranku mówiliśmy o walorach tego miasta. Z oleskiego rynku nadawaliśmy Samorządową Lożę Radiową i program Ze z ... » więcej 2019-08-24, godz. 15:41 Coraz więcej dzieci w wieku 6-15 lat ma problemy z wadą postawy. Akcja na opolskim rynku Wady postawy to coraz powszechniejszy problem zdrowotny u dzieci. Wychodząc temu naprzeciw, na opolskim rynku za ratuszem, fizjoterapeuci szpitala Vital Medic ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:20 Żniwne korony, biesiady, koncerty i zabawy do rana. Dożynkowy weekend na Opolszczyźnie W sobotę ale i w niedzielę wielu rolników z Opolszczyzny podziękuje za tegoroczne plony. Będą msze święte, jak też atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych goś ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:18 Trwają Brzeskie Dni Fantastyki. Atrakcje dla każdego pokolenia [ZDJĘCIA] Prelekcje, spotkania autorskie, a także stoiska z grami. To wszystko czeka na odwiedzających Brzeskie Dni Fantastyki, których kulminacja przypada dziś (24.08) ... » więcej 2019-08-24, godz. 09:38 Aktywizują osoby bezrobotne. Centrum Re-Start, działające przy MOPR w Opolu prowadzi program reintegracji społeczno-za ... Pierwsza edycja tego unijnego programu już się zakończyła, kolejne w planach. Są wymierne efekty pomocy osobom, które mają problemy z odnalezieniem się na ryn ... » więcej 2019-08-24, godz. 07:41 Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i K ... » więcej 2019-08-23, godz. 21:15 W brzeskim szpitalu wznawia działalność Oddział Intensywnej Terapii W Brzeskim Centrum Medycznym otwarto zmodernizowany Oddział Intensywnej Terapii. Zakupiono dodatkowe specjalistyczne łóżka i nowoczesny sprzęt. To ma sprawić, ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkal ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Opolska Wojewódzka Komenda OHP zajęła 4. miejsce w ogólnopolskim rankingu. "To wyznacznik naszej pracy" Ochotnicze Hufce Pracy nie tylko wspierają w procesie kształcenia, wychowania, czy integracji młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym. Stwarzają też warunk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »