Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-31, 10:15 Autor: Witold Wośtak

Wiele tematów i dużo dyskusji. Tak zapowiada się dzisiejsza sesja Rady Miasta Opola. Będzie iskrzyć?

Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Marcin Skomudek]
Łukasz Sowada [fot. Marcin Skomudek]
- Bardzo obszerny zakres obrad, wrócimy między innymi do spraw, którymi już się zajmowaliśmy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Sowada, przewodniczący opolskiej rady miasta przed dzisiejszą (31.01) sesją.
Chodzi między innymi o projekt w sprawie przyznania prezydentowi większych uprawnień w gospodarowaniu nieruchomościami.

- Rok temu opolscy radni wprowadzili ograniczenie, prezydent może decydować sam tylko o nieruchomościach wartych do 800 tysięcy złotych, wcześniej było to 3 miliony złotych - dodaje Łukasz Sowada.

- Tak naprawdę to skutkowało wieloma problemami w szeroko rozumianym gospodarowaniu nieruchomościami. Prezydent zarządzający budżetem na poziomie ponad 1,3 miliarda złotych nie mógł sprzedać działki za ponad 800 tysięcy złotych bez zapytania rady miasta o zgodę. Wydaje mi się, że prezydent powinien mieć taką swobodę działania, tym bardziej, że 3 miliony złotych to nie jest kwota bardzo wygórowana.

- Tylko przez rok prezydent mógł decydować o nieruchomościach wartych do 3 milionów złotych. Doprowadziło to do wybuchu afery o zamianie gruntów z prywatnym przedsiębiorcą - powiedział w "Poglądach i osądach" Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej radzie miasta.

- Prezydent chciał dokonać takich działań, które mogłyby spowodować, w mojej opinii, utratę kilku milionów złotych. Jak to nazwać? Nieporozumienie? Nieznajomość rynku? To działanie mogłoby być niekorzystne dla budżetu Opola i dla mieszkańców. Prezydent dostał takie uprawnienia i już wybucha problem.

Radni zajmą się także zmianą w polityce niskoemisyjnej. - Chodzi o niedawno przyjęty program, który należy uaktualnić ze względu na ustawę o elektromobilności - dodaje Łukasz Sowada.

- Musimy skorygować program niskoemisyjny o założenia zakupu autobusów elektrycznych, aby móc starać się o dofinansowanie zewnętrzne. Często jest tak, że zanim Unia Europejska przydzieli pieniądze przez Regionalny Program Operacyjny, wymaga zapisu w dokumentach strategicznych dotyczących danej branży o możliwości wydatkowania pieniędzy. W związku z tym, że mamy ustawę o elektromobilności, chcemy starać się o dofinansowanie zakupu pięciu autobusów elektrycznych dla miasta. Musimy to wprowadzić do programu.

W porządku obrad ma się pojawić także uchwała klubu Koalicji Obywatelskiej ws. mowy nienawiści, ale jak zapowiedział Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola, ma ona mieć takie brzmienie, które zaakceptują wszystkie kluby.

Obrady sesji Rady Miasta Opola rozpoczęły się o godzinie 10.00 minutą ciszy w związku z zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Łukasz Sowada 1
Michał Nowak
Łukasz Sowada 2

Wiadomości z regionu

2019-12-09, godz. 16:00 Nyski starosta pozostaje na stanowisku. Na sesji nie było wystarczającej liczby radnych, by go odwołać Na razie nie będzie zmian na czele powiatu nyskiego. Podczas zwołanej na dziś (09.12) sesji rady powiatu, nie było kworum wymaganego do przeprowadzenia głosow… » więcej 2019-12-09, godz. 15:00 Pracownicy opolskiej "Wagonówki" walczą przed świętami o wypłaty Ponad 100 osób strajkowało dzisiaj (09.12) przed siedzibą opolskiej 'Wagonówki'. Pracownicy zakładu od dwóch miesięcy nie otrzymali wynagrodzenia za pracę. Nie… » więcej 2019-12-09, godz. 14:30 Zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Wolniej na trasie pomiędzy Opolem i Kędzierzynem-Koźlem Na Opolszczyźnie zmieniono godziny odjazdu pociągów. Z powodu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, Przewozy Regionalne o kilka minut przesuwają godziny kursowania… » więcej 2019-12-09, godz. 12:45 Nysa: koniec utrudnień na obwodnicy miasta. Kierująca autem osobowym jechała pod prąd Przywrócono ruch na nyskiej obwodnicy. Po godzinie 9.00 na węźle dróg krajowych nr 41 i 46 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wypadku poszkodowana… » więcej 2019-12-09, godz. 12:30 Z muzyką, konkursami i fajerwerkami. Opole zdradziło program miejskiego sylwestra Grubson i Jary Oddział Zamknięty - to gwiazdy sylwestrowego koncertu, który zorganizuje Opole. Impreza - jak w latach poprzednich - odbędzie się na parkingu amfiteatru… » więcej 2019-12-09, godz. 10:22 PiS w regionie rozpoczęło przygotowania do wyborów prezydenckich - Chcemy się maksymalnie dobrze przygotować do kampanii prezydenckiej, zmiany mamy w trzech powiatach, chcemy dać też szansę nowym osobom - powiedziała w porannej… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Złodzieje sprzętu budowlanego zatrzymani. Fanty wróciły do właścicieli Sprzęt geodezyjny, komputery i elektronarzędzia padły łupem złodziei działających na terenie powiatu brzeskiego. Śledczy namierzyli i zatrzymali podejrzanych… » więcej 2019-12-09, godz. 09:27 Osobówka zderzyła się z busem w Zimnicach Małych. Wypadek także na obwodnicy Nysy W Zimnicach Małych, pod Opolem, na drodze krajowej 45, to trasa Opole - Krapkowice doszło do zderzenia auta osobowego z busem. Wstępnie 2 osoby zostały poszkodowane… » więcej 2019-12-09, godz. 09:08 Dachowanie w Jełowej. Jedna osoba poszkodowana Kierujący autem osobowym nie zachował ostrożności i doprowadził do dachowania. Do wypadku doszło na DK 45, na trasie Opole - Kluczbork w miejscowości Jełowa po… » więcej 2019-12-09, godz. 08:00 Mają już swój dom. Nowa siedziba harcerzy w Opolu Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Opolu ma nową siedzibę. Znajduje się przy ulicy Jagiellonów 72 i została oficjalnie otwarta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »