Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-31, 10:15 Autor: Witold Wośtak

Wiele tematów i dużo dyskusji. Tak zapowiada się dzisiejsza sesja Rady Miasta Opola. Będzie iskrzyć?

Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Marcin Skomudek]
Łukasz Sowada [fot. Marcin Skomudek]
- Bardzo obszerny zakres obrad, wrócimy między innymi do spraw, którymi już się zajmowaliśmy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Sowada, przewodniczący opolskiej rady miasta przed dzisiejszą (31.01) sesją.
Chodzi między innymi o projekt w sprawie przyznania prezydentowi większych uprawnień w gospodarowaniu nieruchomościami.

- Rok temu opolscy radni wprowadzili ograniczenie, prezydent może decydować sam tylko o nieruchomościach wartych do 800 tysięcy złotych, wcześniej było to 3 miliony złotych - dodaje Łukasz Sowada.

- Tak naprawdę to skutkowało wieloma problemami w szeroko rozumianym gospodarowaniu nieruchomościami. Prezydent zarządzający budżetem na poziomie ponad 1,3 miliarda złotych nie mógł sprzedać działki za ponad 800 tysięcy złotych bez zapytania rady miasta o zgodę. Wydaje mi się, że prezydent powinien mieć taką swobodę działania, tym bardziej, że 3 miliony złotych to nie jest kwota bardzo wygórowana.

- Tylko przez rok prezydent mógł decydować o nieruchomościach wartych do 3 milionów złotych. Doprowadziło to do wybuchu afery o zamianie gruntów z prywatnym przedsiębiorcą - powiedział w "Poglądach i osądach" Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej radzie miasta.

- Prezydent chciał dokonać takich działań, które mogłyby spowodować, w mojej opinii, utratę kilku milionów złotych. Jak to nazwać? Nieporozumienie? Nieznajomość rynku? To działanie mogłoby być niekorzystne dla budżetu Opola i dla mieszkańców. Prezydent dostał takie uprawnienia i już wybucha problem.

Radni zajmą się także zmianą w polityce niskoemisyjnej. - Chodzi o niedawno przyjęty program, który należy uaktualnić ze względu na ustawę o elektromobilności - dodaje Łukasz Sowada.

- Musimy skorygować program niskoemisyjny o założenia zakupu autobusów elektrycznych, aby móc starać się o dofinansowanie zewnętrzne. Często jest tak, że zanim Unia Europejska przydzieli pieniądze przez Regionalny Program Operacyjny, wymaga zapisu w dokumentach strategicznych dotyczących danej branży o możliwości wydatkowania pieniędzy. W związku z tym, że mamy ustawę o elektromobilności, chcemy starać się o dofinansowanie zakupu pięciu autobusów elektrycznych dla miasta. Musimy to wprowadzić do programu.

W porządku obrad ma się pojawić także uchwała klubu Koalicji Obywatelskiej ws. mowy nienawiści, ale jak zapowiedział Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola, ma ona mieć takie brzmienie, które zaakceptują wszystkie kluby.

Obrady sesji Rady Miasta Opola rozpoczęły się o godzinie 10.00 minutą ciszy w związku z zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Łukasz Sowada 1
Michał Nowak
Łukasz Sowada 2

Wiadomości z regionu

2019-03-24, godz. 11:54 Ratownicy testowali karetki na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim Karetki zakupione przez Krapkowickie Centrum Zdrowia w Krapkowicach przeszły testy na torze wyścigowym Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. » więcej 2019-03-24, godz. 11:52 Dystrybutor substancji zalegającej na polach w Strzelcach Opolskich wyjaśniał mieszkańcom czym są tajemnicze hałdy W związku z doniesieniami o szkodliwości pryzm znajdujących się w Strzelcach Opolskich na polach za Osiedlem Piastów Śląskich, wytwórcy carbotery (produktu ub ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:23 Dobrzeń Wielki chce odzyskać utracone sołectwa. Będzie wniosek do MSWiA Radni Dobrzenia Wielkiego na najbliższej sesji (28.03) po raz trzeci podejmą uchwałę i będą wnioskować do MSWiA za pośrednictwem wojewody opolskiego o odwróce ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:25 Co czwarte pozwolenie na pracę w naszym regionie jest uchylane. Cudzoziemcy rezygnują z przyjazdu lub z pracy 1/4 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wydanych przez Opolski Urząd Wojewódzki w ciągu roku jest uchylanych. Dzieje się tak w przypadk ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:23 Dziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - Data nie jest przypadkowa - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Janusz Oszytko z Delegatury IPN w Opolu. W tym roku przypada 75. rocznica zamordo ... » więcej 2019-03-23, godz. 22:15 Szlachetna Paczka świętuje. Gala w Szkole Muzycznej w Opolu Wyróżnienia dla wolontariuszy i darczyńców, a także podsumowanie sukcesów i całorocznej pracy wręczono na Gali Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki w Państwowej Sz ... » więcej 2019-03-23, godz. 21:17 Politycy PiS rozmawiali o Europie z mieszkańcami Nysy - Chcemy Europy opartej na tradycyjnych, chrześcijańskich wartościach - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Nysy Sławomir Kłosowski, kandydat na europosła z ram ... » więcej 2019-03-23, godz. 20:45 Dzisiaj bieg na powitanie wiosny w Kędzierzynie-Koźlu Prawie 250 zawodników stanie na starcie I Biegu na Powitanie Wiosny w Kędzierzynie-Koźlu. Zawodnicy zmierzą się z trasą długości 10 kilometrów, która będzie p ... » więcej 2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »