Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-30, 14:13 Autor: Witold Wośtak

Protest listonoszy na Opolszczyźnie. Poszli na L4 i domagają się podwyżek

Poczta Polska przy ulicy Spychalskiego w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Poczta Polska przy ulicy Spychalskiego w Opolu [fot. Witold Wośtak]
"Grypa pocztowych gołębi" - pracownicy Poczty Polskiej, podobnie jak wcześniej inne grupy zawodowe, gremialnie poszli na zwolnienia lekarskie.
W województwie opolskim na ten krok zdecydowali się wszyscy listonosze w Lewinie Brzeskim i po 40 procent w Opolu oraz Brzegu. Pocztowcy narzekają na zbyt niskie zarobki, wobec rosnącej liczby obowiązków. Aktualnie listonosze otrzymują - według naszego rozmówcy - około dwóch tysięcy złotych netto.

- Mamy 14 postulatów - mówi anonimowo jeden z opolskich listonoszy.

- Najważniejszy dotyczy podwyżki płac o tysiąc złotych. Poza tym chodzi o przestrzeganie regulaminu, zakaz noszenia druków bezadresowych i zachowanie "jubileuszówki", bo w tym roku ma jej nie być. Do tego dochodzi ponowne przyjęcie do pracy Rafała Czerskiego z Wołomina i Zbigniewa Trochimiaka z Wrocławia, którzy zostali zwolnieni dyscyplinarnie. Chcemy spełnienia wszystkich postulatów albo przynajmniej rozpoczęcia dialogu z pracownikami. Nie chodzi jednak o rozmowy ze związkami zawodowymi, ale bezpośrednio z pracownikami Poczty Polskiej, głównie listonoszami.

Poprosiliśmy o komentarz dyrekcję Poczty Polskiej w Opolu oraz warszawskie biuro prasowe. Instytucja odpowiada, że Poczta Polska funkcjonuje bez zakłóceń i nie odnotowuje wzmożenia absencji chorobowych. Poniżej prezentujemy całe oświadczenie:

"Poczta Polska funkcjonuje płynnie i bez zakłóceń. Wszystkie usługi świadczone przez spółkę są realizowane w zwyczajnym trybie. Nie odnotowujemy wzmożenia absencji chorobowych. Odsetek pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim jest standardowy dla sezonu zimowego i adekwatny do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Pragniemy zapewnić, że Poczta Polska działa zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, a jako największy pracodawca w Polsce i instytucja zaufania publicznego jest szczególnie wrażliwa na wszelkie przypadki łamania prawa pracy i naruszania etyki zawodowej.

W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości lub zastrzeżeń dotyczących szeroko rozumianych spraw pracowniczych, pracownicy Poczty Polskiej są zaproszeni do korzystania z funkcjonujących w spółce wewnętrznych kanałów komunikacji, powołanych specjalnie do zajmowania się kwestiami kadrowymi. Tryb ten wielokrotnie okazał się już trafny i cenny w łagodzeniu rozmaitych napięć.

W 2018 roku przeciętne wynagrodzenie zasadnicze w Poczcie Polskiej wzrosło o 7,15%, w porównaniu do roku poprzedniego, czyli średnio o 270,12 zł z uwzględnieniem pochodnych składników płacowych uzależnionych od poziomu wynagrodzenia zasadniczego, czyli np. dodatku stażowego, premii rocznej itp. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze w przeliczeniu na pełen etat wynosi obecnie 2500 zło brutto. Do wynagrodzenia zasadniczego należy doliczyć premię – do 273 zł brutto miesięcznie. Po roku pracy pracownicy nabywają prawo do tzw. łącznościówki, czyli trzynastej pensji. Jest to średniomiesięczne wynagrodzenie, do którego wlicza się premie, zaś po trzech latach przysługuje tzw. dodatek stażowy. Ten ostatni, w zależności od stażu pracy w firmie, wypłacany jest w wysokości od 3% do 20% wynagrodzenia zasadniczego. Oprócz tego pracownicy firmy mogą liczyć na nagrody jubileuszowe, wypłacane osobom, które pracują w firmie najdłużej.

Pierwsze systemowe podwyżki w Poczcie Polskiej rozpoczęły się w 2016 r. Ubiegłoroczna, lipcowa podwyżka była szóstą, którą otrzymali pracownicy w latach 2016–2018. Łącznie w tym czasie ich pensje zasadnicze wzrosły prawie o 700 zł, a z pochodnymi, z uwzględnieniem premii czasowo-jakościowej i premii zadaniowej, o ok. 1200 zł.

W miarę możliwości finansowych spółka będzie wprowadzała podwyżki także w 2019 roku."

Przypomnijmy, w marcu 2017 r. opolscy listonosze również protestowali i domagali się podwyżek.
Listonosz

Wiadomości z regionu

2020-01-27, godz. 07:45 Gazyfikacja Bierawy w pełni. Najpierw urząd, potem szkoła i przedszkole Rozpoczęła się główna faza gazyfikacji Bierawy. Do miejscowości już pod koniec ubiegłego roku doprowadzono gazociąg i przyłączono pierwszy dom. Teraz rozpoczynają… » więcej 2020-01-27, godz. 06:45 "Pasażerowie chcieli zmian". Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu Dziś (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-26, godz. 20:45 Najbliższa "Środa z profilaktyką" pod znakiem aktywności fizycznej Kolejna z serii akcja opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Środa z Profilaktyką” poświęcona będzie aktywności fizycznej. » więcej 2020-01-26, godz. 19:15 Marznące opady, gołoledź na drogach. Jest ostrzeżenie meteo W nocy w całym regionie możliwe jest wystąpienie marznących opadów. IMGW wydało ostrzeżenie meteo. Opady marznącego deszczu będą powodować gołoledź. Co oznacza… » więcej 2020-01-26, godz. 18:30 "Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy zostawili tutaj swoje życie". W Łambinowicach upamiętniono ofiary wojny oraz… '75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców'- taki tytuł przyświecał niedzielnym uroczystościom w Łambinowicach. Organizatorem uroczystości… » więcej 2020-01-26, godz. 17:28 Będzie drugi oddział żłobkowy w Wołczynie. Gmina otrzymała rządową dotację z programu Maluch Plus Ponad 350 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus otrzymała gmina Wołczyn na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Pierwszy "Bieg Morsa" w Opolu Dobra rozgrzewka, zajęcie odpowiednich miejsc i strat. Na kąpielisku Bolko w Opolu odbył się po raz pierwszy Bieg Morsa o Puchar Zakładu Komunalnego w Opolu. Wystartowało… » więcej 2020-01-26, godz. 13:00 Jechał bez przerwy blisko 15 godzin, kartę kierowcy schował do kieszeni. Interwencja WITD na opolskiej autostradzie Kierowcę lawety, wiozącego 3 samochody osobowe zatrzymał do kontroli na opolskim odcinku autostrady A4 patrol inspekcji transportu drogowego delegatury śląskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale również dbałość o artystów. Rozpoczął się drugi etap remontu komprachcickiej sali… Wymieniona podłoga i okna, remont sanitariatów i nowy system ogrzewania. Rozpoczął się drugi etap przebudowy sali widowiskowej z zapleczem w Samorządowym Ośrodku… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Trwa remont rynku w Strzeleczkach. To już ostatni etap Trwa czwarty - ostatni - etap remontu rynku w Strzeleczkach. Od kilku lat zabytkowe centrum miejscowości zyskiwało powoli nowe oblicze. Wyremontowana została już… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »