Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-17, 20:45 Autor: Katarzyna Doros

Jest wniosek do burmistrza Kluczborka ws. "zakazu cyrkowego". Mistrzowie sztuki cyrkowej protestują

Cyrk [fot. Kelly Sue DeConnick/Flickr.com]
Cyrk [fot. Kelly Sue DeConnick/Flickr.com]
- To zwierzęta świadczą o nas. Nigdy nie wystawilibyśmy chorych, czy niedożywionych stworzeń na scenie - tak Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki odpowiada na petycję kluczborskiego stowarzyszenia Emaus dot. zakazania organizacji na terenie gminy pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Swój wniosek aktywiści skierowali do burmistrza Kluczborka. Padają w nim argumenty nt. bestialskiego i niehumanitarnego traktowania zwierząt.
- Zwierzęta cyrkowe podlegają stałej kontroli weterynaryjnej. Postulowany zakaz nie ma żadnego uzasadnienia - mówi Lidia Król-Pinder, właścicielka Cyrku Korona i wiceprzewodnicząca związku. - Mamy obowiązek zgłaszania w każdym mieście do powiatowych inspekcji weterynaryjnych to, że przyjechał cyrk i jakie ma zwierzęta. Dodatkowo przesyłamy poprzednie nasze protokoły. Każdy z weterynarzy inspekcji może przyjść na teren cyrku, oglądać zwierzęta i robić protokoły. Niektóre cyrki prowadzą dodatkowo w czasie przerwy zoo, czyli każdy może przyjść i zobaczyć za kulisami w jakich warunkach żyją zwierzęta, jak są transportowane i jak wyglądają.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka przyznaje, że nie miał zamiaru zakazywać występów cyrkowych w gminie.

- Jest to pewien rodzaj kultury, który był, jest i będzie. Po tych wszystkich petycjach, cyrki odmiennie funkcjonują. Warunki są według mnie dla tych zwierząt spełniane. Ja jestem z wykształcenia ekologiem i uważam, że nie można przesadzać. Jeżeli jest zainteresowanie i nic się nie dzieje, póki co występy cyrkowe w Kluczborku będą - mówi.

Przypomnijmy, w 2016 roku prezydenci Kędzierzyna-Koźla i Opola wydali zakazy organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Sprawa swój finał znalazła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, który zakazy te unieważnił.
Lidia Król-Pinder
Jarosław Kielar

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 21:27 Samobójstwo w gminie Popielów? Śledczy badają okoliczności śmierci mieszkańca powiatu nyskiego Zwłoki 34-letniego mężczyzny znaleziono w okolicach mostu nad Odrą w jednej z miejscowości w gminie Popielów. To mieszkaniec powiatu nyskiego. » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 TOZ w Opolu walczy o psa Dino. Będzie interweniować u prokuratora generalnego Opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie składa broni w walce o owczarka Dino. Wolontariusze zapowiadają, że będą interweniować u prokuratora generalne ... » więcej 2019-02-20, godz. 20:45 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej. "Miałem prawo do zadawania pytań" - To nie jest kwestia konfliktu, a raczej pewnej sytuacji, w której zadaje się konkretne pytania, do czego, jako senator uczelni miałem prawo - mówi prof. Paw ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:30 Śmierć na stoku narciarskim. Nie żyje 31-letni mieszkaniec gminy Walce 31-letni mieszkaniec gminy Walce zmarł na skutek obrażeń, które odniósł w wypadku na stoku narciarskim w Zieleńcu. Do tragedii doszło 10 lutego, mężczyzna zma ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:15 Piotr Bobak nie będzie już wiceburmistrzem Nysy. Prawo nie pozwala łączyć tej funkcji z mandatem radnego powiatu Będą zmiany we władzach Nysy. Jeden z wiceburmistrzów, Piotr Bobak, rezygnuje ze stanowiska. » więcej 2019-02-20, godz. 19:00 Na paczkowskim rynku zatańczono poloneza. "Dobrze wykonany gwarantuje sukces na maturze" [ZDJĘCIA] Około 150 osób zatańczyło dziś (20.02) w południe poloneza na rynku w Paczkowie. Oprócz tegorocznych maturzystów, polski taniec narodowy wykonali także ich na ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Prudnik: chcą, aby ochrona pszczół była w programach nauczania szkół średnich Ochronę populacji pszczół zakłada przedsięwzięcie edukacyjne prudnickiego starostwa. Jego celem jest uświadomieni znaczenia tych owadów dla środowiska natural ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu podsumował kontrole ubojni i przewoźników zwierząt do rzeźni 29 kontroli rzeźni i brak stwierdzonych nieprawidłowości. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli kontrole w regionie zlecone przez Wojewódzki Inspektorat We ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »