Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-17, 13:30 Autor: Jacek Rudnik/Marzena Śmierciak

Trwa Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego. Jakim zainteresowaniem cieszy się ten język wśród uczniów?

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Łaba [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Łaba [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Frekwencja jest duża, my już tradycyjnie wspieramy stronę organizacyjną i techniczną konkursu - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, odnosząc się do trwającego Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.
Za nami eliminacje dla uczniów szkół podstawowych, dzisiaj (17.01) odbywa się sprawdzian dla gimnazjalistów. - Zainteresowanie jest nie mniejsze jak w zeszłym roku - mówi Rafał Bartek.

- W zeszłym roku, jak pamiętam, było ok. 180 finalistów, czy 150, jeśli chodzi o szkoły podstawowe. W tym roku spodziewamy się podobnej liczby, chociaż te protokoły ze szkół jeszcze spływają do nas. Jeżeli chodzi o gimnazja, to rzeczywiście jest to już malejąca liczba, z roku na rok. W tym roku będziemy mieć najmniejszą liczbę, bo została tam już tylko jedna klasa gimnazjalna - powiedział przewodniczący TSKN.

Do 1989 roku, przypomnijmy, w opolskich szkołach nie prowadzono nauki języka niemieckiego.

W porannej rozmowie autor Marek Świercz pytał też o aktualnie dostępne w szkołach formy nauczania języka mniejszości narodowej.

- Pierwsza możliwość to jest naukowa dodatkowa języka mniejszości, czyli to są te tradycyjne 3 godziny, które są zdecydowanie najbardziej powszechną formą. Druga forma to tzw. nauczanie w dwóch językach, gdzie minimum cztery przedmioty muszą być nauczane w języku polskim i równocześnie w języku mniejszości. I trzecia forma to nauczanie w języku mniejszości, gdzie historia Polski i język polski są nauczane w języku polskim, a wszystko inne dzieje się w języku mniejszości - tłumaczył nasz poranny gość.

- Na lekcje z języka mniejszości mogą uczęszczać jedynie uczniowie, których rodzice podpisali wcześniej stosowną deklarację o zgodzie na takie zajęcia - przypomniał Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, dodając, że w przeciwnym razie jest to niezgodne z prawem. Zdarza się, że niektóre szkoły np. w Świętokrzyskiem, czy niedaleko Częstochowy, gdzie formalnie nie ma mniejszości narodowej, takie zajęcia są organizowane, po to, by samorząd mógł skorzystać z subwencji.

Rafał Bartek wskazał też na konsekwencje likwidacji kolegium językowego w Opolu, a jedną z nich jest brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry specjalistów, którzy wiedzą jak skutecznie uczyć języka. Ukończenie studiów filologicznych, w ocenie gościa Radia Opole, nie daje gwarancji umiejętnego prowadzenia zajęć z nauki języka, a wiele osób dobrze znających język decyduje się na pracę np. w biznesie.

Wbrew strukturze demograficznej regionu opolskiego, język niemiecki nie jest wcale najczęściej nauczanym. Wśród języków obcych w szkołach wyprzedza go język angielski. Co ważne, popularność danego języka zależy jednak o typu szkoły.

Licealiści najczęściej wybierają jako język obcy nowożytny - angielski. Podobnie jest w szkołach podstawowych. Potwierdzają to dane statystyczne z 30 września 2018 roku. Jak powiedział w "Poglądach i osądach" Piotra Łaba, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli w opolskim Kuratorium Oświaty, jeśli chodzi o pozostałe typy szkól, tutaj dane - angielski - niemiecki - są porównywalne.

- W branżowych szkołach pierwszego stopnia sytuacja jest wyrównana. Języka angielskiego uczy się 2 546 uczniów, a języka niemieckiego - 1 721 uczniów. Jeżeli chodzi o wygaszane gimnazja, sytuacja jest również wyrównana - 2 389 uczniów uczy się angielskiego, 2077 uczniów - niemieckiego. Ponadto w gimnazjum mamy język hiszpański i francuski jeszcze wybierany przez uczniów - mówił Piotr Łaba.

W liceach ogólnokształcących język angielski, jako język obcy nowożytny wybrało 12 736 uczniów, a niemiecki - 6 862 uczniów. W szkołach podstawowych - j.ang - 70 tys. uczniów, niemiecki - 18 tys. uczniów.

Jeśli chodzi o nauczanie języka mniejszości narodowej i etnicznej, to w szkołach, a także przedszkolach bezkonkurencyjny jest niemiecki. Tylko tego języka uczą się uczniowie w regionie opolskim.

Z danych statystycznych przytoczonych przez naszego gościa wynika, że języka niemieckiego jako ojczystego uczy się na Opolszczyźnie ponad 26 tysięcy uczniów, a niemieckiego jako obcego nowożytnego - prawie 19 tysięcy.
Rafał Bartek
Rafał Bartek
Piotr Łaba

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:15 Poszukiwał go austriacki wymiar sprawiedliwości, a zatrzymali głubczyccy kryminalni Policjanci z Głubczyc w poniedziałek (18.02) zatrzymali mieszkańca gminy Głubczyce poszukiwanego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. » więcej 2019-02-20, godz. 11:45 Fałszywi policjanci ponownie zaatakowali. Okradli 77-letnią kobietę, ale większą kwotę udało się uratować Kolejna próba oszustwa seniorów z województwa opolskiego metodą 'na policjanta'. Prawdziwi policjanci z Opola zareagowali jednak błyskawicznie. Zaraz po zgłos ... » więcej 2019-02-20, godz. 10:46 Nie będzie tablicy Wałęsy, będzie izba pamięci "Solidarności". Prezydent Opola vs opozycja w sprawie obchodów rocznicy ... Nie tablicą pamiątkową, a izbą pamięci 'Solidarności' Opole chce uczcić zbliżającą się 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w czerwcu. Zapowiedz ... » więcej 2019-02-20, godz. 09:44 Prezydent Opola: Datę festiwalu piosenki znamy, ale jeszcze nie podamy Data tegorocznego festiwalu została ustalona wiele miesięcy wcześniej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski odnosząc si ... » więcej 2019-02-20, godz. 09:30 Próbował umówić się na seks z dzieckiem. Usłyszał zarzuty prokuratorskie Mężczyzna, który przez internet składał propozycje seksualne 12-letniej dziewczynce z Kędzierzyna-Koźla, usłyszał zarzuty prokuratorskie. Grozi mu do 5 lat wi ... » więcej 2019-02-20, godz. 07:30 Paczków ma problem ze ściekami. Nie wszyscy mieszkańcy wywożą je do oczyszczalni Nie wszyscy mieszkańcy nieskanalizowanych miejscowości w gminie Paczków wywożą nieczystości do oczyszczalni ścieków. Takie wnioski płyną z kontroli przeprowad ... » więcej 2019-02-19, godz. 22:15 Głuchołazy: szpital inwestuje w rozwój rehabilitacji wirtualnej. Jako jeden z pierwszych na świecie Diagnostykę, leczenie i rehabilitację mają na wyższym poziomie. Taki jest efekt modernizacji i doposażenia Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. Na ... » więcej 2019-02-19, godz. 21:30 PiS przedstawiło kandydatów do Europarlamentu. Anna Zalewska "jedynką" w okręgu opolskim i dolnośląskim Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów startujących z pierwszych dwóch miejsc w swoich okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu obejm ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »