Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-17, 13:30 Autor: Jacek Rudnik/Marzena Śmierciak

Trwa Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego. Jakim zainteresowaniem cieszy się ten język wśród uczniów?

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Łaba [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Łaba [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Frekwencja jest duża, my już tradycyjnie wspieramy stronę organizacyjną i techniczną konkursu - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, odnosząc się do trwającego Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.
Za nami eliminacje dla uczniów szkół podstawowych, dzisiaj (17.01) odbywa się sprawdzian dla gimnazjalistów. - Zainteresowanie jest nie mniejsze jak w zeszłym roku - mówi Rafał Bartek.

- W zeszłym roku, jak pamiętam, było ok. 180 finalistów, czy 150, jeśli chodzi o szkoły podstawowe. W tym roku spodziewamy się podobnej liczby, chociaż te protokoły ze szkół jeszcze spływają do nas. Jeżeli chodzi o gimnazja, to rzeczywiście jest to już malejąca liczba, z roku na rok. W tym roku będziemy mieć najmniejszą liczbę, bo została tam już tylko jedna klasa gimnazjalna - powiedział przewodniczący TSKN.

Do 1989 roku, przypomnijmy, w opolskich szkołach nie prowadzono nauki języka niemieckiego.

W porannej rozmowie autor Marek Świercz pytał też o aktualnie dostępne w szkołach formy nauczania języka mniejszości narodowej.

- Pierwsza możliwość to jest naukowa dodatkowa języka mniejszości, czyli to są te tradycyjne 3 godziny, które są zdecydowanie najbardziej powszechną formą. Druga forma to tzw. nauczanie w dwóch językach, gdzie minimum cztery przedmioty muszą być nauczane w języku polskim i równocześnie w języku mniejszości. I trzecia forma to nauczanie w języku mniejszości, gdzie historia Polski i język polski są nauczane w języku polskim, a wszystko inne dzieje się w języku mniejszości - tłumaczył nasz poranny gość.

- Na lekcje z języka mniejszości mogą uczęszczać jedynie uczniowie, których rodzice podpisali wcześniej stosowną deklarację o zgodzie na takie zajęcia - przypomniał Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, dodając, że w przeciwnym razie jest to niezgodne z prawem. Zdarza się, że niektóre szkoły np. w Świętokrzyskiem, czy niedaleko Częstochowy, gdzie formalnie nie ma mniejszości narodowej, takie zajęcia są organizowane, po to, by samorząd mógł skorzystać z subwencji.

Rafał Bartek wskazał też na konsekwencje likwidacji kolegium językowego w Opolu, a jedną z nich jest brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry specjalistów, którzy wiedzą jak skutecznie uczyć języka. Ukończenie studiów filologicznych, w ocenie gościa Radia Opole, nie daje gwarancji umiejętnego prowadzenia zajęć z nauki języka, a wiele osób dobrze znających język decyduje się na pracę np. w biznesie.

Wbrew strukturze demograficznej regionu opolskiego, język niemiecki nie jest wcale najczęściej nauczanym. Wśród języków obcych w szkołach wyprzedza go język angielski. Co ważne, popularność danego języka zależy jednak o typu szkoły.

Licealiści najczęściej wybierają jako język obcy nowożytny - angielski. Podobnie jest w szkołach podstawowych. Potwierdzają to dane statystyczne z 30 września 2018 roku. Jak powiedział w "Poglądach i osądach" Piotra Łaba, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli w opolskim Kuratorium Oświaty, jeśli chodzi o pozostałe typy szkól, tutaj dane - angielski - niemiecki - są porównywalne.

- W branżowych szkołach pierwszego stopnia sytuacja jest wyrównana. Języka angielskiego uczy się 2 546 uczniów, a języka niemieckiego - 1 721 uczniów. Jeżeli chodzi o wygaszane gimnazja, sytuacja jest również wyrównana - 2 389 uczniów uczy się angielskiego, 2077 uczniów - niemieckiego. Ponadto w gimnazjum mamy język hiszpański i francuski jeszcze wybierany przez uczniów - mówił Piotr Łaba.

W liceach ogólnokształcących język angielski, jako język obcy nowożytny wybrało 12 736 uczniów, a niemiecki - 6 862 uczniów. W szkołach podstawowych - j.ang - 70 tys. uczniów, niemiecki - 18 tys. uczniów.

Jeśli chodzi o nauczanie języka mniejszości narodowej i etnicznej, to w szkołach, a także przedszkolach bezkonkurencyjny jest niemiecki. Tylko tego języka uczą się uczniowie w regionie opolskim.

Z danych statystycznych przytoczonych przez naszego gościa wynika, że języka niemieckiego jako ojczystego uczy się na Opolszczyźnie ponad 26 tysięcy uczniów, a niemieckiego jako obcego nowożytnego - prawie 19 tysięcy.
Rafał Bartek
Rafał Bartek
Piotr Łaba

Wiadomości z regionu

2019-11-18, godz. 22:00 W Opolu wybrano najlepsze propozycje w ramach Inicjatywy Lokalnej Projekty dla seniorów, rewitalizacje podwórek i placów zabaw, czy strefy aktywności. W Opolu wybrano wnioski w ramach Inicjatywy Lokalnej. » więcej 2019-11-18, godz. 20:45 "Okrągły stół" mieszkańców i władz Kędzierzyna-Koźla w sprawie jakości powietrza Problem jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu był głównym tematem „okrągłego stołu” władz miasta z mieszkańcami. Początkowo zwołany w kwestii benzenu, przerodził… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Czy czeka nas medyczna pustyniae Za kilka lat lekarze mogą nie mieć narzędzi do walki z bakteriami Za 5 lat będziemy bezbronni w walce z bakteriami - tak sugerują specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia. Powóde Nadużywanie antybiotyków nawet przy najmniejszych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:30 Społeczna Staż Rybacka odkryła pułapkę kłusowniczą w kamionce Bolko w Opolu Kłusownicy nie próżnują na opolskich akwenach. Przekonała się o tym Społeczna Straż Rybacka w Opolu, która wczoraj (17.11) otrzymała telefon od jednego z wędkarzy… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Urząd miasta w Ozimku musi funkcjonować normalnie po śmierci burmistrza Labusa. Wspomina go burmistrz Kluczborka - Urząd gminy funkcjonuje bez zastojów - mówi Barbara Durkalec, sekretarz gminy Ozimek po śmierci burmistrza Jana Labusa. Wieloletni włodarz Ozimka zmarł dziś… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Chcą służyć narodowi i społeczeństwu. Opolszczyzna ma 25 nowych policjantów Za nimi sprawdziany, testy fizyczne i psychologiczne. Dziś (18.11) oficjalnie zasili szeregi opolskiego garnizonu policji. 25 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie… » więcej 2019-11-18, godz. 15:15 Opolskie: 800 tysięcy złotych na szkolenie przyszłych liderów Urząd marszałkowski i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyłonili 200 osób, które w przyszłości mają stać się lokalnymi liderami i aktywizować innych… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kibice Chemika Kędzierzyn-Koźle trafią przed sąd. Chodzi o narkotyki o wartości 225 tys. zł Śledztwo objęło 49 osób, a ponad 20 już skazano. Mowa o grupie przestępczej, rozboju, handlu, posiadaniu i uprawie narkotyków. Opolska prokuratura skierowała do… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kto będzie rządził Ozimkiem po śmierci Jana Labusae Premier wskaże, kto będzie rządził Ozimkiem i kiedy odbędą się nowe wybory. Tak wygląda proces wyłonienia następcy po śmierci burmistrza Jana Labusa. Rafał Tkacz… » więcej 2019-11-18, godz. 12:15 Coraz więcej osób z Opolszczyzny zgłasza się po świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych Do opolskiego ZUS-u wpłynęło ponad 7600 wniosków o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych. 2,5 tysiące formularzy rozpatrzono pozytywnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »