Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-09, 20:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolski NIK skontrolował inspekcję farmaceutyczną. Nie wykazano nielegalnego obrotu lekami

Leki © (fot. sxc.hu)
Leki © (fot. sxc.hu)
- Na Opolszczyźnie nie stwierdziliśmy przypadków odwróconego łańcucha dystrybucji leków - mówi p.o. wicedyrektora delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Opolu Janusz Madej. To wniosek kontroli - "Działalności organów państwa na rzecz zapewnienia dostępności produktów leczniczych", która dotyczyła lat 2016-2017.
Chodzi o nielegalny obrót farmaceutykami, które zamiast na półki polskich aptek, odsprzedawane są za granicę.

- To problem ogólnopolski - podkreśla Madej. - Tego typu problemy pojawiały się w latach ubiegłych i to właśnie było przyczyną zajęcia się tym problemem przez Najwyższą Izbę Kontroli. Wypada to całkiem nieźle, ponieważ w wyniku naszej kontroli stwierdziliśmy, że Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny właściwie realizował zadania na rzecz zapewnienia produktów leczniczych na Opolszczyźnie.

Podczas kontroli NIK stwierdził, że w talach 2016-2017 apteki i punkty apteczne zgłosiły do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutyki brak dostępności do ponad 20 tysięcy produktów leczniczych. Chodziło gównie o leki przeciwcukrzycowe, stosowane w chorobach wieńcowych czy układu oddechowego.

- Nie nosiło to znamion przestępstwa - mówi Janusz Madej. - Taka sytuacja może faktycznie niepokoić. Jednakże dotyczy to czasowego braku produktów leczniczych, co wynikało głównie z ich braków w hurtowniach, u dystrybutorów, czasowym wstrzymaniem dostaw przez podmiot odpowiedzialny, jak też braku asortymentu w ofercie danej hurtowni. Nie była to sytuacja permanentna i dotyczyła ograniczonej grupy produktów leczniczych.

Ponadto kontrola NIK-u wykazała, że zatrudnienie w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym nie było wystarczające w stosunku do nadzorowanych placówek oraz zadań inspekcji, związanych z wykrywaniem nielegalnego obrotu produktami leczniczymi. Nie pozwoliło to na pełną realizację planów kontroli i mogło mieć wpływ na egzekwowanie zaleceń pokontrolnych. - W tym wypadku wykazaliśmy uchybienia - dodaje Madej.
Janusz Madej
Janusz Madej

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »