Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-20, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

O przemocy wśród młodych trzeba głośno mówić. Konferencja samorządów uczniowskich

Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Świadkowie przemocy to grupa, która może zrobić najwięcej dla walki z tym negatywnym zjawiskiem. To właśnie brak reakcji i obojętność osób trzecich powoduje, że sprawcy czują się bezkarni. Jak zauważa dr Tomasz Grzyb coraz częściej zachowania przemocowe przenoszą się do internetu. Podczas konferencji samorządów uczniowskich w Opolu młodzi ludzie dyskutowali o tym, jak reagować i zapobiegać temu zjawisku.
- Osoby, które są świadkami przemocy często tłumaczą się, że to nie ich sprawa. Kłopot polega na tym, że to jest problem nas wszystkich - mówi Tomasz Grzyb.

- Różnego rodzaju sytuacje przemocowe wiążą się z obojętnością, z odwracaniem głowy tych wszystkich, którzy takie sytuacje widzą, a to, jak pokazują badania i rzeczywistość, jest jedna z rzeczy, która bardzo przeszkadza w walce z przemocą. Jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle nie mówiliśmy o przemocy elektronicznej, a teraz cała gama negatywnych zachowań przenosi się do sieci. To są różnego rodzaju złośliwe komentarze na forach internetowych, forach w rodzaju "beka z kogoś" i tak naprawdę to jest nowe zjawisko, z którym także trzeba walczyć.

Młodzi przedstawiciele samorządów uczniowskich przyznają, że przemoc psychiczna jest nagminnie stosowana przez ich rówieśników. - Dziewczyny są gorsze, bo obgadują, ignorują, wyrzucają z grupy - mówi Zuzanna z PSP nr 26 w Opolu. - Chłopcy się pobiją, a następnego dnia już będzie ok. Ale zawsze trzeba zainterweniować, kiedy ktoś jest atakowany.

- Koledzy się kłócą i często bija się jakby dla zabawy. Zgłaszamy to paniom i wtedy się godzą - dodaje Marysia.

Borys z PSP nr 9 w Opolu zauważa, że chłopcy rzadko się przyznają przed nauczycielami, że dzieje się coś złego.

- Niektóre osoby z naszej klasy uważają, że nasza koleżanka jest gorsza, czasem wyzywają. Staram się z nią rozmawiać i jej pomagać, żeby nie była opuszczona - mówi Hania.

- Najpierw poszłabym do rodziców, albo kogoś bliskiego, a jak w szkole - to do nauczyciela, oni często wiedzą jak rozwiązywać problemy - dodaje Julia.

Dr Tomasz Grzyb przypomina, że każda sytuacja, w której ktoś spotyka się z regularną formą wyśmiewania lub traktowania w sposób negatywny jest przemocą i należy na to zjawisko reagować.
dr Tomasz Grzyb
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2019-03-24, godz. 21:11 Opolscy politycy o szansach swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ogólnej szansie na europosła z ... Czy mamy szansę na własnego opolskiego europosła i co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Z odpowiedzią na to pytanie mierzyli się opolscy politycy, goście Nied ... » więcej 2019-03-24, godz. 19:15 Po raz dziesiąty podzielili się miłością. W Dębskiej Kuźni zagrali dla Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z P ... Po raz dziesiąty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębskiej Kuźni zorganizowano wyjątkowy koncert charytatywny - “Dzielmy się miłością”. Nie zabrakło licytacj ... » więcej 2019-03-24, godz. 16:57 Opolskie morsy oficjalnie zakończyły sezon na lodowate kąpiele. Do morsowania wrócą w listopadzie Chociaż kąpieli w przeręblu nie było dużo, dla opolskich morsów sezon był bardzo udany. To za sprawią wielu nowych osób, które dołączyły do grona amatorów kąp ... » więcej 2019-03-24, godz. 16:31 Marcin Ociepa zaprezentował "Strategię dla rozwoju" dla województwa opolskiego. Towarzyszył mu wicepremier Jarosław Go ... Silna rodzina, nowoczesna gospodarka, udrożnienie Odry - to niektóre z pięciu priorytetów Marcina Ociepy, który dziś (24.03) podczas konwencji programowej zap ... » więcej 2019-03-24, godz. 15:00 Centrum Opola bez samochodów, ale z ogródkami letnimi? Do poniedziałku można wypełniać specjalne ankiety Azyl dla pieszych i rowerzystów oraz wprowadzenie strefy zamieszkania z ograniczonym ruchem samochodów w obszarze ulic: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolski ... » więcej 2019-03-24, godz. 11:54 Ratownicy testowali karetki na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim Karetki zakupione przez Krapkowickie Centrum Zdrowia w Krapkowicach przeszły testy na torze wyścigowym Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. » więcej 2019-03-24, godz. 11:52 Dystrybutor substancji zalegającej na polach w Strzelcach Opolskich wyjaśniał mieszkańcom czym są tajemnicze hałdy W związku z doniesieniami o szkodliwości pryzm znajdujących się w Strzelcach Opolskich na polach za Osiedlem Piastów Śląskich, wytwórcy carbotery (produktu ub ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:23 Dobrzeń Wielki chce odzyskać utracone sołectwa. Będzie wniosek do MSWiA Radni Dobrzenia Wielkiego na najbliższej sesji (28.03) po raz trzeci podejmą uchwałę i będą wnioskować do MSWiA za pośrednictwem wojewody opolskiego o odwróce ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:25 Co czwarte pozwolenie na pracę w naszym regionie jest uchylane. Cudzoziemcy rezygnują z przyjazdu lub z pracy 1/4 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wydanych przez Opolski Urząd Wojewódzki w ciągu roku jest uchylanych. Dzieje się tak w przypadk ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:23 Dziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - Data nie jest przypadkowa - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Janusz Oszytko z Delegatury IPN w Opolu. W tym roku przypada 75. rocznica zamordo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »