Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-20, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

O przemocy wśród młodych trzeba głośno mówić. Konferencja samorządów uczniowskich

Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Świadkowie przemocy to grupa, która może zrobić najwięcej dla walki z tym negatywnym zjawiskiem. To właśnie brak reakcji i obojętność osób trzecich powoduje, że sprawcy czują się bezkarni. Jak zauważa dr Tomasz Grzyb coraz częściej zachowania przemocowe przenoszą się do internetu. Podczas konferencji samorządów uczniowskich w Opolu młodzi ludzie dyskutowali o tym, jak reagować i zapobiegać temu zjawisku.
- Osoby, które są świadkami przemocy często tłumaczą się, że to nie ich sprawa. Kłopot polega na tym, że to jest problem nas wszystkich - mówi Tomasz Grzyb.

- Różnego rodzaju sytuacje przemocowe wiążą się z obojętnością, z odwracaniem głowy tych wszystkich, którzy takie sytuacje widzą, a to, jak pokazują badania i rzeczywistość, jest jedna z rzeczy, która bardzo przeszkadza w walce z przemocą. Jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle nie mówiliśmy o przemocy elektronicznej, a teraz cała gama negatywnych zachowań przenosi się do sieci. To są różnego rodzaju złośliwe komentarze na forach internetowych, forach w rodzaju "beka z kogoś" i tak naprawdę to jest nowe zjawisko, z którym także trzeba walczyć.

Młodzi przedstawiciele samorządów uczniowskich przyznają, że przemoc psychiczna jest nagminnie stosowana przez ich rówieśników. - Dziewczyny są gorsze, bo obgadują, ignorują, wyrzucają z grupy - mówi Zuzanna z PSP nr 26 w Opolu. - Chłopcy się pobiją, a następnego dnia już będzie ok. Ale zawsze trzeba zainterweniować, kiedy ktoś jest atakowany.

- Koledzy się kłócą i często bija się jakby dla zabawy. Zgłaszamy to paniom i wtedy się godzą - dodaje Marysia.

Borys z PSP nr 9 w Opolu zauważa, że chłopcy rzadko się przyznają przed nauczycielami, że dzieje się coś złego.

- Niektóre osoby z naszej klasy uważają, że nasza koleżanka jest gorsza, czasem wyzywają. Staram się z nią rozmawiać i jej pomagać, żeby nie była opuszczona - mówi Hania.

- Najpierw poszłabym do rodziców, albo kogoś bliskiego, a jak w szkole - to do nauczyciela, oni często wiedzą jak rozwiązywać problemy - dodaje Julia.

Dr Tomasz Grzyb przypomina, że każda sytuacja, w której ktoś spotyka się z regularną formą wyśmiewania lub traktowania w sposób negatywny jest przemocą i należy na to zjawisko reagować.
dr Tomasz Grzyb
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »