Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-20, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

O przemocy wśród młodych trzeba głośno mówić. Konferencja samorządów uczniowskich

Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja samorządów uczniowskich poświęcona przemocy rówieśniczej [fot. Katarzyna Doros]
Świadkowie przemocy to grupa, która może zrobić najwięcej dla walki z tym negatywnym zjawiskiem. To właśnie brak reakcji i obojętność osób trzecich powoduje, że sprawcy czują się bezkarni. Jak zauważa dr Tomasz Grzyb coraz częściej zachowania przemocowe przenoszą się do internetu. Podczas konferencji samorządów uczniowskich w Opolu młodzi ludzie dyskutowali o tym, jak reagować i zapobiegać temu zjawisku.
- Osoby, które są świadkami przemocy często tłumaczą się, że to nie ich sprawa. Kłopot polega na tym, że to jest problem nas wszystkich - mówi Tomasz Grzyb.

- Różnego rodzaju sytuacje przemocowe wiążą się z obojętnością, z odwracaniem głowy tych wszystkich, którzy takie sytuacje widzą, a to, jak pokazują badania i rzeczywistość, jest jedna z rzeczy, która bardzo przeszkadza w walce z przemocą. Jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle nie mówiliśmy o przemocy elektronicznej, a teraz cała gama negatywnych zachowań przenosi się do sieci. To są różnego rodzaju złośliwe komentarze na forach internetowych, forach w rodzaju "beka z kogoś" i tak naprawdę to jest nowe zjawisko, z którym także trzeba walczyć.

Młodzi przedstawiciele samorządów uczniowskich przyznają, że przemoc psychiczna jest nagminnie stosowana przez ich rówieśników. - Dziewczyny są gorsze, bo obgadują, ignorują, wyrzucają z grupy - mówi Zuzanna z PSP nr 26 w Opolu. - Chłopcy się pobiją, a następnego dnia już będzie ok. Ale zawsze trzeba zainterweniować, kiedy ktoś jest atakowany.

- Koledzy się kłócą i często bija się jakby dla zabawy. Zgłaszamy to paniom i wtedy się godzą - dodaje Marysia.

Borys z PSP nr 9 w Opolu zauważa, że chłopcy rzadko się przyznają przed nauczycielami, że dzieje się coś złego.

- Niektóre osoby z naszej klasy uważają, że nasza koleżanka jest gorsza, czasem wyzywają. Staram się z nią rozmawiać i jej pomagać, żeby nie była opuszczona - mówi Hania.

- Najpierw poszłabym do rodziców, albo kogoś bliskiego, a jak w szkole - to do nauczyciela, oni często wiedzą jak rozwiązywać problemy - dodaje Julia.

Dr Tomasz Grzyb przypomina, że każda sytuacja, w której ktoś spotyka się z regularną formą wyśmiewania lub traktowania w sposób negatywny jest przemocą i należy na to zjawisko reagować.
dr Tomasz Grzyb
Uczniowie

Wiadomości z regionu

2020-07-11, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 3-krotnie więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń na Opolszczyźnie Ponad trzykrotnie więcej wyzdrowień niż nowych przypadków COVID-19 odnotowano ostatniej doby na terenie naszego regionu. Jak informują służby wojewody, na Opolszczyźnie… » więcej 2020-07-11, godz. 21:30 W Turawie koszono... jezioro Jak się okazuje, można skosić nie tylko trawnik, ale również jezioro. Za pomocą specjalistycznego sprzętu oczyszczono dno Średniego Jeziora w Turawie. » więcej 2020-07-11, godz. 19:45 Organizacje "Śniadanie z nadzieją" oraz "Zupa w Opolu" poszukują wolontariuszy. Zostać nim może każdy Wolontariusze 'Śniadania z Nadzieją' oraz 'Zupy w Opolu' poszukują nowych chętnych, którzy chcieliby zaangażować się w pomoc bezdomnym i ubogim. Nawet w trakcie… » więcej 2020-07-11, godz. 19:34 W Kędzierzynie-Koźlu oddano hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W weekend trwają tam Dni Kultury Kresowej Msza święta, marsz pamięci oraz apel przed Tablicą Upamiętnienia, a po nich konferencja naukowa. W Kędzierzynie-Koźlu zostały uczczone ofiary Zbrodni Wołyńskiej… » więcej 2020-07-11, godz. 19:20 Auta z przysmakami z różnych zakątków świata zaparkowały w Opolu. Przed NCPP pojawiło się kilkanaście foodtrucków Burgery, pizze, tortille, czy słodkie specjały z różnych zakątków świata od dziś (11.07) czekają na odwiedzających opolską Pasiekę. » więcej 2020-07-11, godz. 19:00 Plaga komarów w Opolu. Mieszkańcy skarżą się, że wieczorami nie da się wyjść z domu Letni koszmar powrócił. Komary znów atakują i kłują. Opolski ratusz przygotowuje się do odkomarzania miasta. Ma ono jednak odbyć się dopiero pod koniec miesiąca… » więcej 2020-07-11, godz. 18:15 Ruch wahadłowy na DK 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze krajowej 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po tym, jak samochód osobowy wypadł z trasy i wjechał do rowu. Na miejscu pracują służby ratownicze… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 W Nysie powstała pierwsza społeczna łączka kwietna. Pomysłodawczyni chce zainspirować w ten sposób samorząd do tworzenia… W centrum Nysy powstała pierwsza łączka kwietna. Rozwiązanie to ma pomóc pszczołom zbierającym nektar, a także przyczynić się do lepszego gromadzenia wody przez… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wszystko dla bezpieczeństwa. W Gogolinie staną nowe lampy przy kolejnych przejściach dla pieszych Dziesięć lamp ledowych zostanie ustawionych w centrum Gogolina przy przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku samorząd rozpoczął realizację tego zadania, montując… » więcej 2020-07-11, godz. 14:35 Kolejne sprzęty dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Z pieniędzy unijnych doposażono cztery oddziały Do szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu dotarła kolejna część sprzętów zamówionych jeszcze przed pandemią. Doposażone zostały cztery oddziały. Zakupy sfinansowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »