Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-10, 12:08 Autor: Justyna Maćkowiak

Co 5 opolskie dziecko nie jest zgłoszone do ubezpieczenia. Opolski NFZ traci na tym około 50 mln złotych rocznie

Przychodnia lekarska
Przychodnia lekarska
Robert Bryk [fot. Maciej Wajler]
Robert Bryk [fot. Maciej Wajler]
- 26 tysięcy dzieci z Opolszczyzny nie zostało zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, a to stanowi 21 procent całej populacji - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.  Zgłoszenie dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe, ale nawet jeśli rodzice tego nie zrobią, najmłodsi otrzymają pomoc. Oznacza to jednak straty województwa przy podziale pieniędzy na szczeblu centralnym w wysokości około 50 milionów złotych.
- Aby zmienić tę sytuację przeprowadziliśmy akcję informacyjną we współpracy z kurią biskupią. W ogłoszeniach parafialnych były przekazywane informacje na ten temat, ale nie przyniosło to większych rezultatach - dodaje Robert Bryk. - Dlatego po Trzech Królach rozpoczynamy kampanię informacyjną, poprzez którą chcemy zminimalizować tę liczbę dzieci niezgłoszonych do ubezpieczenia. Jest wiele możliwości, chcemy przekazać te informacje do szkół, do gmin. Chcemy także przygotować ulotki informacyjne na oddziałach noworodkowych. Będziemy również współpracować z kuratorium oświaty. Najlepszym kanałem informacji jest jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poprzez ZUS będziemy starali się dotrzeć do zakładów pracy - dodaje dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Akcja ma być przeprowadzona do końca marca 2019 roku.

Budżet opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok to prawie 2 miliardy złotych. - Z roku na rok pieniędzy jest więcej o około 100 milionów złotych, jednak przybywa także zadań - zaznacza Robert Bryk. - To są przede wszystkim podwyżki dla pielęgniarek i położnych, dla lekarzy i rezydentów, i wiele innych świadczeń dodatkowych. Same podwyżki dla pielęgniarek i położnych będą kosztowały w 2019 roku ponad 122 mln zł. To jest bardzo duża kwota, którą my musimy zabezpieczyć we własnym zakresie, czyli ściągnąć z innych świadczeń.

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia dysponuje tzw. funduszem zapasowym i funduszem rezerwowym. Z tych pieniędzy pokrywane są między innymi tzw. nadwykonania. Obecnie planuje się uruchomienie dodatkowych 2 mld zł, z czego województwo opolskie ma uzyskać około 43 milionów złotych. Wysokość niezapłaconych nadwykonań na Opolszczyźnie wynosi obecnie około 30 mln zł.
Robert Bryk cz. 1
Robert Bryk cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-06-25, godz. 19:30 Od stu lat kontrolują funkcjonowanie państwa i wskazują nieprawidłowości. NIK świętuje 100 lat Najwyższy organ kontroli w Polsce od 100 lat ocenia gospodarowanie publicznymi pieniędzmi i funkcjonowanie państwa. Opolska delegatura była ostatnią na mapie, ... » więcej 2019-06-25, godz. 19:15 Opolscy strażacy przez godzinę szukali topielca w kamionce Bolko. Pijany mężczyzna spał na brzegu w trawie [ZDJĘCIA] Opolscy strażacy przez godzinę szukali mężczyzny, który miał się topić w kamionce Bolko w Opolu. Wcześniej na brzegu widziano tylko jego ubranie. Pijanego męż ... » więcej 2019-06-25, godz. 19:15 Rekrutacja napawa optymizmem, w Głuchołazach powstanie stowarzyszeniowe liceum Niemal pewna jest reaktywacja Liceum Ogólnokształcącego im. Chrobrego w Głuchołazach. Kiedy w 2002 roku szkole tej groziła likwidacja jej prowadzenie przejęła ... » więcej 2019-06-25, godz. 19:00 Ciekawa oferta aktywnego wypoczynku wakacyjnego w Głuchołazach Bogaty program sportowo-rekreacyjny w mieście oraz imprezy wyjazdowe przygotowano dla spędzających wakacje w Głuchołazach. Do ich dyspozycji są wszystkie obie ... » więcej 2019-06-25, godz. 18:00 Mogą dać przykład i podzielić się doświadczeniem. W Opolu odznaczono małżeństwa z przynajmniej półwiecznym stażem Przeżyli ze sobą wiele dobrych, ale też i trudnych chwil, a swoim doświadczeniem mogą obdarować niejedno pokolenie. Pary, które świętują Złote i Diamentowe Go ... » więcej 2019-06-25, godz. 17:30 Uniwersytet Opolski: senat podjął decyzję o utworzeniu wydziału lekarskiego Na Uniwersytecie Opolskim powstał wydział lekarski. Taką decyzję podjął senat uczelni. rektor Marek Masnyk na konferencji prasowej tłumaczył, że wydział utwor ... » więcej 2019-06-25, godz. 17:15 Radni w czwartek podzielą Opole na dwie strefy taryfowe Opole zostanie podzielone na dwie strefy taryfowe dla taksówek. W czwartek (27.06) radni zagłosują nad zróżnicowaniem cen za korzystanie z tego środka transpo ... » więcej 2019-06-25, godz. 15:45 Narodziny w opolskim zoo. Rodzina uchatek kalifornijskich powiększyła się o dwa młode osobniki W opolskim zoo na świat przyszły dwie uchatki kalifornijskie. Młode pozostają pod opieką pielęgniarza, ich dokładną płeć i wagę poznamy za kilka dni. Ojcem ma ... » więcej 2019-06-25, godz. 15:30 Ścieżka rowerowa pod Grodkowem w remoncie. Kilka miesięcy po oddaniu do użytku, na jezdni pojawiły się nierówności Choć nie ma jeszcze roku, to już wymaga naprawy. Mowa o ścieżce rowerowej prowadzącej do Sulisławia i Gałązczyc w gminie Grodków. » więcej 2019-06-25, godz. 15:15 OCO: wstrzymują operacje z powodu upałów Opolskie Centrum Onkologi z powodu upałów wstrzymało przyjęcia pacjentów na oddziałach chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »