Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-03, 15:00 Autor: Ewelina Laxy

Brakuje kadr i kompetencji. O wyzwaniach w turystyce debatowano w Opolu

O wyzwaniach w turystyce dyskutowano w Opolu [fot. pixabay]
O wyzwaniach w turystyce dyskutowano w Opolu [fot. pixabay]
Spotkanie branży turystycznej [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie branży turystycznej [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie branży turystycznej [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie branży turystycznej [fot. Ewelina Laxy]
Wypełnianie luk kompetencyjnych to wyzwanie dla współczesnej turystyki. W Opolu odbyło się spotkanie branży turystycznej. Naukowcy, hotelarze, właściciele biur podróży i samorządowcy rozmawiali o tym, jak radzić sobie z brakiem wykwalifikowanych kadr, a także co zmienić w swojej działalności, żeby być bardziej atrakcyjnym dla klienta. Jednym z wyzwań w branży turystycznej jest ciągłe szkolenie pracowników i zwiększanie ich kompetencji.
Cele tego typu szkoleń zostały wskazane na podstawie badań przeprowadzonych przez naukowców z Krakowa. Jak wynika z raportu, pracodawcy wymagają od swoich pracowników zarówno wiedzy ogólnej, jak i specjalistycznej, a także indywidualnego podejścia do potencjalnego klienta.

- Musimy szkolić nie tylko kadry podstawowe, ale również menedżerów - mówi Leszek Mazanek z Instytutu Turystyki w Krakowie. - Zasypywanie luki to jest stała edukacja. Tak, aby obie strony, prawodawcy i pracownicy, chcieli się uczyć. Tutaj jest ta potrzeba zauważenia problemu i chęć stałego doskonalenia. Pracodawcy mają ten problem, że jak się pracownicy wyszkolą, to odchodzą. Nie można się zrażać. Przychodzą nowe osoby, trzeba je szkolić. Wiemy, że odejdą, ale nie zostawiajmy ich bez szkolenia, bo spadnie nam jakość obsługi.

W związku z fluktuacją rynku turystycznego zarządzający obiektami muszą nie tylko zwiększać kompetencje zatrudnionych cudzoziemców, których jest coraz więcej, ale również wytworzyć system odpowiedniego zarządzania kadrami.

- Myśmy w hotelach powołali akademię hotelarską. Tak naprawdę stworzyliśmy ideę pracownika operacyjnego. Uczymy swoich ludzi pracy na zasadzie multi funktion. Nasi pracownicy są kształceni od samego początku na pracowników działów recepcyjnych, działu gastronomicznego, jak również housekeepingu. To jest, na tę chwilę, jedyne rozwiązanie, żeby zapełnić sobie tę lukę fluktuacyjną, o której się mówi nie tylko w branży hotelarskiej, ale również w innych branżach - mówi Łukasz Łabanowski, dyrektor hoteli DeSilva Premium i Mercure w Opolu.

Na spotkaniu zwracano też uwagę na szybko zmieniające się trendy w branży turystycznej, co wymusza zwiększania kompetencji poszczególnych pracowników i ich pracodawców.

Spotkanie branży turystycznej zostało zorganizowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i Instytut Turystyki w Krakowie.
Leszek Mazanek
Łukasz Łabanowski

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »