Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-03, 15:00 Autor: Ewelina Laxy

Brakuje kadr i kompetencji. O wyzwaniach w turystyce debatowano w Opolu

O wyzwaniach w turystyce dyskutowano w Opolu [fot. pixabay]
O wyzwaniach w turystyce dyskutowano w Opolu [fot. pixabay]
Spotkanie branży turystycznej [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie branży turystycznej [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie branży turystycznej [fot. Ewelina Laxy]
Spotkanie branży turystycznej [fot. Ewelina Laxy]
Wypełnianie luk kompetencyjnych to wyzwanie dla współczesnej turystyki. W Opolu odbyło się spotkanie branży turystycznej. Naukowcy, hotelarze, właściciele biur podróży i samorządowcy rozmawiali o tym, jak radzić sobie z brakiem wykwalifikowanych kadr, a także co zmienić w swojej działalności, żeby być bardziej atrakcyjnym dla klienta. Jednym z wyzwań w branży turystycznej jest ciągłe szkolenie pracowników i zwiększanie ich kompetencji.
Cele tego typu szkoleń zostały wskazane na podstawie badań przeprowadzonych przez naukowców z Krakowa. Jak wynika z raportu, pracodawcy wymagają od swoich pracowników zarówno wiedzy ogólnej, jak i specjalistycznej, a także indywidualnego podejścia do potencjalnego klienta.

- Musimy szkolić nie tylko kadry podstawowe, ale również menedżerów - mówi Leszek Mazanek z Instytutu Turystyki w Krakowie. - Zasypywanie luki to jest stała edukacja. Tak, aby obie strony, prawodawcy i pracownicy, chcieli się uczyć. Tutaj jest ta potrzeba zauważenia problemu i chęć stałego doskonalenia. Pracodawcy mają ten problem, że jak się pracownicy wyszkolą, to odchodzą. Nie można się zrażać. Przychodzą nowe osoby, trzeba je szkolić. Wiemy, że odejdą, ale nie zostawiajmy ich bez szkolenia, bo spadnie nam jakość obsługi.

W związku z fluktuacją rynku turystycznego zarządzający obiektami muszą nie tylko zwiększać kompetencje zatrudnionych cudzoziemców, których jest coraz więcej, ale również wytworzyć system odpowiedniego zarządzania kadrami.

- Myśmy w hotelach powołali akademię hotelarską. Tak naprawdę stworzyliśmy ideę pracownika operacyjnego. Uczymy swoich ludzi pracy na zasadzie multi funktion. Nasi pracownicy są kształceni od samego początku na pracowników działów recepcyjnych, działu gastronomicznego, jak również housekeepingu. To jest, na tę chwilę, jedyne rozwiązanie, żeby zapełnić sobie tę lukę fluktuacyjną, o której się mówi nie tylko w branży hotelarskiej, ale również w innych branżach - mówi Łukasz Łabanowski, dyrektor hoteli DeSilva Premium i Mercure w Opolu.

Na spotkaniu zwracano też uwagę na szybko zmieniające się trendy w branży turystycznej, co wymusza zwiększania kompetencji poszczególnych pracowników i ich pracodawców.

Spotkanie branży turystycznej zostało zorganizowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i Instytut Turystyki w Krakowie.
Leszek Mazanek
Łukasz Łabanowski

Wiadomości z regionu

2019-02-16, godz. 20:10 Przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla "buźkami" monitorują jakość powietrza W Kędzierzynie-Koźlu nawet dzieci wiedzą, jak rozpoznać, czy powietrze jest dobrej jakości, czy zanieczyszcza je smog. W placówkach oświatowych, zaczynając od ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:59 Opolscy strażacy ratowali turystów uwięzionych na wyciągu w czeskim ośrodku narciarskim Filipovice Służby ratunkowe naszych południowych sąsiadów o pomoc poprosiły Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Głuchołaz. W akcji brał też udział helikop ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:40 Dwa autobusy i osobówka zderzyły się na DK 40 w Łące Prudnickiej. Cztery osoby są poszkodowane Mogą być jeszcze utrudnienia na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Łąka Prudnicka. Około 17:40 na trasie z Prudnika do Głuchołaz doszło do zderzenia trzech ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:41 5-letni chłopiec przygnieciony przez konar drzewa w lesie koło Niemodlina. Jego stan jest ciężki Chłopiec w ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie - poinformował Radio Opole Darius ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:21 Bezpłatnie zaczipuj i wysterylizuj psa. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mają okazję za darmo zaczipować swojego psa. W ten sposób właściciele czworonogów mogą być spokojniejsi, że ich pupil wróci do do ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:10 Malują dziecięce przychodnie. "Największą nagrodą jest dla nas ich uśmiech" Zwierzęce, barwne postaci pojawiły się na ścianach przychodni dziecięcych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od samego rana grupa Murki, specjalnie ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:41 Od poniedziałku w Dobrzeniu Wielkim ruszają konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-16, godz. 12:01 Dachowanie w Przysieczy Do wypadku doszło w Przysieczy. Dachował tam samochód osobowy marki Mercedes. » więcej 2019-02-16, godz. 11:19 Sprawdzali, gdzie w Kędzierzynie-Koźlu żyją bezdomni Prawie stu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, to osoby bezdomne. Pracownicy opieki społecznej, strażnicy miejscy i policjanci wiedzą dokładnie, gdzie bezdomni prz ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:12 Nowe jednostki i huczne rozpoczęcie sezonu - to plany Mariny Ujazd na ten rok Nowe łodzie, w tym jedna przerobiona na muzeum, pojawią się w tym roku na Kanale Gliwickim. Wejść na ich pokład będzie można w Marinie Ujazd. Właściciele mari ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »