Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-30, 11:15 Autor: Joanna Matlak

Nowy pomnik w Opolu? "Na razie jest to idea"

Otwarcie Zamku Górnego [mat. Urząd Miasta Opola]
Otwarcie Zamku Górnego [mat. Urząd Miasta Opola]
Pomnik Władysława Opolczyka może powstać w Opolu. Nad ideą uhonorowania piastowskiego księcia rozmawiano przy okazji otwarcia Zamku Górnego oraz konferencji naukowej zorganizowanej w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu.
- Władysław Opolczyk był znaczącą postacią nie tylko w historii miasta, ale i w historii Europy. Na razie powstała pewna idea uhonorowania tej postaci, na razie są to projekty, różnego rodzaju koncepcje artystyczne i zastanawianie się nad takim pomysłem - mówi Magdalena Matyjaszek, naczelnik wydziału kultury w opolskim ratuszu.

Wiadomo, że o zaprojektowanie pomnika poproszono Wita Pichurskiego, opolskiego rzeźbiarza, autora pomnika Kazimierza I Opolskiego zlokalizowanego na opolskim Rynku.

- Rozmowy i zapytania były już od kilku lat, zobaczymy, co będzie w przyszłości - mówi Wit Pichurski. - Ja patrzę troszeczkę inaczej jako artysta, dla mnie ważna jest forma i dynamika. Chciałbym zobaczyć w księciu Władysławie Opolczyku pewną postać, która jest charyzmatyczna, ambitna, która ma szerokie plany. Na początku pracy chciałbym zbudować portret psychologiczny, wyłonić te najważniejsze cechy i pokazać go jako człowieka, jako ambitnego, dobrego władcę - mówi Pichurski.

Jak podają historycy, to właśnie za czasów Władysława Opolczyka w 14. wieku powstał Zamek Górny. Piastowski książę był na ówczesne czasy rozpoznawalnym politykiem, pełnił funkcję palatyna Węgier, był także namiestnikiem Rusi Halickiej. Ufundował klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie i sprowadził białych paulinów.
Magdalena Matyjaszek
Wit Pichurski

Wiadomości z regionu

2019-07-15, godz. 21:32 Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce obcują z naukami ścisłymi Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce mogli dziś (15.07) dowiedzieć się jak zbudowany jest wszechświat, czy poznać zjawiska zachodzące w naszym codziennym życ ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:45 Janusz Sanocki najprawdopodobniej nie wystartuje w jesiennych wyborach. "Nie chcę się wikłać w partie, bo one ogranicz ... Kończąca się kadencja posła niezrzeszonego Janusza Sanockiego będzie najprawdopodobniej jego ostatnią. Polityk obwinia o to obwiązującą w Polsce ordynację wyb ... » więcej 2019-07-15, godz. 19:45 Studenci z zagranicy goszczą w Opolu na Summer Studies Blisko 70 studentów z Tajwanu, Chin, Kazachstanu, czy Zimbabwe przyjechało do Opola na Letni Uniwersytet 2019. Młodzi ludzie na Uniwersytecie Opolskim przez 4 ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:30 Bus programu Rodzina 500 Plus w kursie po Opolszczyźnie Korfantów, Nysa, Łambinowice i Pakosławice - w tych 4 miejscowościach gościł dziś (15.07) opolski bus Rodzina 500 plus. To inicjatywa, która ma przybliżyć mie ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:00 Przeszła trzy operacje w pierwszych dniach życia. Lekarze z Wrocławia uratowali życie dziecku urodzonemu w Nysie To pierwszy taki zabieg w Polsce. Wrocławscy lekarze przeprowadzili trzy operacje w pierwszych dniach życia noworodka. Dziewczynka, która urodziła się w Nysie ... » więcej 2019-07-15, godz. 17:00 Poseł Kamil Bortniczuk ruszył w kurs po Opolszczyźnie Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk rozpoczął wizyty w terenie w ramach akcji 'Poznaj swojego posła'. Objazd Opolszczyzny parlamentarzysta rozpoczął od gminy ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:45 Drogowe zamieszanie w centrum Opola Ulica Kośnego w Opolu przez kilka tygodni będzie jednokierunkową, od Katowickiej do parkingu przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego. O zmianach w organizacji ru ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:05 Zamiast ogródków działkowych będą tereny inwestycyjne [INTERWENCJA] Przeciw likwidacji ogrodów działkowych protestują ich użytkownicy w Prudniku. Ziemię tą gmina chce przeznaczyć pod inwestycje, bo w mieście brakuje gruntów na ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:00 Sobota w sklepie i na badaniach. NFZ organizuje Dzień Otwarty w Centrum Handlowym Turawa Park Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą w Centrum Handlowym Turawa Park w najbliższą sobotę (20.07) między godziną 11.30 do 17. ... » więcej 2019-07-15, godz. 15:07 Szykuje się przeprowadzka opolskiego NFZ. Koniec funduszu... na peryferiach Po 21 latach Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu przenosi siedzibę z ul. Głogowskiej na Ozimską 72a. Od kwietnia przyszłego roku pacjenci będą przyjmowani w biur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »