Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-09, 11:30 Autor: Roman Juranek

Około pół miliona osób odwiedziło w ostatnim miesiącu geoportal.gov.pl

Waldemar Izdebski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Waldemar Izdebski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To wciąż za mało, biorąc pod uwagę jakie jest zapotrzebowanie na dostęp do tego rodzaju informacji - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.
Od kilku lat w Polsce działa portal, który udostępnia informacje na temat otoczenia interesującej nas nieruchomości. Zawiera dane geologiczne, topograficzne, ogólnogeograficzne, czy państwowy rejestr granic.

- Użytkownicy znajdą tam informacje m.in. o osuwiskach, podtopieniach, zagrożeniach powodziowych, lokalizacji nieruchomości w obszarach chronionych - mówi Waldemar Izdebski.

Geoportal.gov.pl jest to miejsce przeznaczone do publikowania wszelkiego rodzaju informacji przestrzennej o charakterze urzędowym i nie tylko. To portal głównie dla obywateli.

- W portalu integrujemy informacje z różnych źródeł - dodał Główny Geodeta Kraju. Ze źródeł geodezyjnych, tego jest najwięcej, dodatkowo właśnie z różnych instytucji tak jak Wody Polskie, które odpowiadają za jednolite części wód, za ewidencję tych wód, za mapy zagrożenia powodziowego. Dane z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to jest ciekawe np. poziom hałasu można sobie odczytać w swojej okolicy. GDDKiA coś takiego publikuje i w geoportal.gov.pl można coś takiego znaleźć. Obszary chronione. Państwowy Instytut Geologiczny udostępnia dano o osuwiskach, o podtopieniach.
- Staram się, żeby Geoportal był przyjazny użytkownikom, a zawarte tam informacje były wiarygodne i łatwo dostępne - dodał nasz poranny gość.

Jak mówiła w "Poglądach i osądach" Barbara Musioł, opolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego - w naszym regionie powiaty dobrze współpracują z inspektoratem. Pomagają w tworzeniu infrastruktury danych przestrzennych na Opolszczyźnie. To z kolei przyspiesza prace firmom wykonującym różne prace w regionie.

- I mamy tutaj taką możliwość, że nie tylko w formie tradycyjnej, czyli, że geodeta musi przyjść, przyjechać z kawałkiem papieru do danego powiatu, ale może to dzięki systemom teleinformatycznym dokonywać bezpośrednio z domu, prawie 24h na dobę. W związku z tym czas na pewno się skraca oczekiwania na dokumenty. Jeśli chodzi o weryfikację prac, no to z tym jest może troszeczkę trudniej.

Jak dodaje Barbara Musioł trudności związane w tym temacie związane są z brakami kadrowymi.
Waldemar Izdebski
Waldemar Izdebski
Barbara Musioł

Wiadomości z regionu

2018-11-13, godz. 20:15 W regionie zawyją syreny alarmowe. Ruszają ogólnopolskie ćwiczenia wojskowe Przez trzy najbliższe dni w całej Polsce, w tym również na terenie województwa opolskiego zawyją syreny alarmowe. Od środy (14.11) do piątku (16.11) Dowództwo ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:45 Biskup i prezydent Opola zapraszają ubogich do wspólnego stołu W najbliższą niedzielę w Opolu będzie obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Święto rozpocznie się w samo południe mszą świętą w opolskiej katedrze, natomiast o 1 ... » więcej 2018-11-13, godz. 19:15 Wilki wróciły do opolskich lasów? Nadleśniczy Marek Bocianowski uspokaja - Wilki są widywane na otwartej przestrzeni, przemieszczając się muszą czasem przejść przez jezdnię - powiedział w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśnicz ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:45 Wojsko zachęca młodych nysan do podjęcia służby. "Większość młodych ludzi nie wie, że może wstąpić w nasze szeregi" Armia zachęca młodych ludzi do wstępowania w swe szeregi. Po wizycie w Kluczborku, żołnierze z Brzegu zawitali do Nysy, gdzie przez cały tydzień prowadzić będ ... » więcej 2018-11-13, godz. 17:15 Chcą wybudować garaż na samochód gaśniczy. Brakuje im jednak pieniędzy Zimą ze starej więźniarki zrobili wóz strażacki. Dzisiaj zbierają fundusze na budowę garażu. Strażacy Ochotnicy z Graczy koło Niemodlina przymierzają się do p ... » więcej 2018-11-13, godz. 15:30 Bułgar, który miał śmiertelnie potrącić kobietę na pasach, niedługo trafi do Polski 37-letni obywatel Bułgarii, który w maju miał śmiertelnie potrącić 69-letnią kobietę na pasach w Opolu, odpowie za swoje czyny przed opolskim sądem i niedługo ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:59 Ruszył proces ws. wypadku samochodu niedaleko Ozimka, którego pasażerem był prezes TVP Jacek Kurski Przesłuchanie świadków i wyjaśnienia obwinionych - do tego ograniczyła się pierwsza rozprawa w sprawie wypadku samochodu, którym prezes TVP Jacek Kurski - jak ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:45 Cyberprzemoc w świecie najmłodszych oczami opolskich pedagogów Elektroniczna agresja, przemoc w cyberprzestrzeni, czy uzależnienia związane z wirtualnym światem - to tylko kilka z wielu tematów, o jakich rozmawiali opolsc ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:12 Bójka przed opolskim klubem. Jedno uderzenie okazało się śmiertelne. Zapadł wyrok 22-letni, pochodzący z Bułgarii mężczyzna pokłócił się z 43-letnim mieszkańcem Brzegu przed jedną z opolskich dyskotek w maju tego roku. W pewnym momencie mło ... » więcej 2018-11-13, godz. 12:28 5 szczeniąt w szambie. Utopione, bo nie było na nie chętnych Utopiła szczenięta, bo nie było na nie chętnych. W Schodni koło Ozimka wolontariusze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami dokonali makabrycznego odkrycia. Na je ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »