Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-09, 11:30 Autor: Roman Juranek

Około pół miliona osób odwiedziło w ostatnim miesiącu geoportal.gov.pl

Waldemar Izdebski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Waldemar Izdebski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To wciąż za mało, biorąc pod uwagę jakie jest zapotrzebowanie na dostęp do tego rodzaju informacji - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.
Od kilku lat w Polsce działa portal, który udostępnia informacje na temat otoczenia interesującej nas nieruchomości. Zawiera dane geologiczne, topograficzne, ogólnogeograficzne, czy państwowy rejestr granic.

- Użytkownicy znajdą tam informacje m.in. o osuwiskach, podtopieniach, zagrożeniach powodziowych, lokalizacji nieruchomości w obszarach chronionych - mówi Waldemar Izdebski.

Geoportal.gov.pl jest to miejsce przeznaczone do publikowania wszelkiego rodzaju informacji przestrzennej o charakterze urzędowym i nie tylko. To portal głównie dla obywateli.

- W portalu integrujemy informacje z różnych źródeł - dodał Główny Geodeta Kraju. Ze źródeł geodezyjnych, tego jest najwięcej, dodatkowo właśnie z różnych instytucji tak jak Wody Polskie, które odpowiadają za jednolite części wód, za ewidencję tych wód, za mapy zagrożenia powodziowego. Dane z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to jest ciekawe np. poziom hałasu można sobie odczytać w swojej okolicy. GDDKiA coś takiego publikuje i w geoportal.gov.pl można coś takiego znaleźć. Obszary chronione. Państwowy Instytut Geologiczny udostępnia dano o osuwiskach, o podtopieniach.
- Staram się, żeby Geoportal był przyjazny użytkownikom, a zawarte tam informacje były wiarygodne i łatwo dostępne - dodał nasz poranny gość.

Jak mówiła w "Poglądach i osądach" Barbara Musioł, opolski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego - w naszym regionie powiaty dobrze współpracują z inspektoratem. Pomagają w tworzeniu infrastruktury danych przestrzennych na Opolszczyźnie. To z kolei przyspiesza prace firmom wykonującym różne prace w regionie.

- I mamy tutaj taką możliwość, że nie tylko w formie tradycyjnej, czyli, że geodeta musi przyjść, przyjechać z kawałkiem papieru do danego powiatu, ale może to dzięki systemom teleinformatycznym dokonywać bezpośrednio z domu, prawie 24h na dobę. W związku z tym czas na pewno się skraca oczekiwania na dokumenty. Jeśli chodzi o weryfikację prac, no to z tym jest może troszeczkę trudniej.

Jak dodaje Barbara Musioł trudności związane w tym temacie związane są z brakami kadrowymi.
Waldemar Izdebski
Waldemar Izdebski
Barbara Musioł

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »