Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-16, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Mieszkańcy Opola podzielili budżet obywatelski. Ponownie zwyciężyły ścieżki rowerowe

Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Ścieżki rowerowe w centrum miasta za pół miliona złotych i zakup pojazdu dla OSP w Szczepanowicach za 950 tysięcy złotych, to zwycięskie projekty w ramach ogólnomiejskich zadań makro.
Maksymalna kwota na realizację tego zadania wynosiła milion złotych, ale zwiększenie finansowania było możliwe z zaoszczędzonych 500 tysięcy złotych na projektach dzielnicowych. W głosowaniu wzięło udział niespełna 10 tysięcy mieszkańców, a na zwycięski projekt infrastruktury rowerowej oddano 1928 głosów.

- Emocje były bardzo duże, bo ten samochód, to ostatnia rzecz, jakiej nam brakowało w remontowanej remizie. Udało się dzięki zaangażowaniu dzielnicy i innych jednostek OSP - mówi Jerzy Giza, naczelnik OSP w Szczepanowicach.

- Zależy nam, żeby to był ciężki samochód, taki powyżej pięciu tysięcy litrów wody - dodaje Mateusz Kupka, sekretarz OSP.

- Zwyciężyły 23 projekty. Po wynikach widzimy, że współpraca międzydzielnicowa popłaca - mówi Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. - Zdecydowanie łatwiej było osiągnąć wystarczającą liczbę głosów do wygranej tym dzielnicom, które składały projekty wspólne. Miłym zaskoczeniem dla nas było to, że dzielnica Świerkle okazała się absolutnym pionierem. Tam głosowało 45% mieszkańców.

W ramach zadań mikro do 10 tysięcy zwyciężyło 11 projektów: m.in. JC zupa dla ubogich (1628 głosów), Piknik Piastowski (794 głosów) czy V Opolski Zjazd Pojazdów PRL (661 głosów). W tej kategorii liczbą 2734 głosów zwyciężył projekt odkomarzania metodą ekologiczną.

Na projekty dzielnicowe w puli Budżetu Obywatelskiego Opola było 3,2 mln złotych, w sumie po 400 tysięcy na każdy z ośmiu rejonów, na które podzielono Opole. Zwyciężyło 10 projektów. Jednym z nich jest "Wspólny wypoczynek-jezioro Malina".

- Chcielibyśmy, żeby było to jezioro oczyszczone, żeby były fajne ścieżki rowerowe, żeby było zaplecze sanitarne, przyjazny dojazd nie tylko dla rowerzystów, ale również dla osób zmotoryzowanych. Na tym zadaniu będziemy się koncentrowali także w kolejnych latach, żeby po wschodniej części Opola to była perełka dla mieszkańców - wyjaśnia Tomasz Topola, przewodniczący rady dzielnicy w Grudzicach.

Oprócz tego zrealizowana zostanie rewitalizacja placu na rogu ulic Ozimskiej z Plebiscytową czy uzupełnienie placu zabaw przy Górce Śmierci na osiedlu Armii Krajowej.
Jerzy Giza, Mateusz Kupka
Aleksandra Zwarycz
Tomasz Topola

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 10:45 Alarm I stopnia dla pyłu zawieszonego PM10. Ostrzeżenie obowiązuje do piątku Zła jakość powietrza jest dziś w Prudniku. Stacja pomiarowa przy ul. Podgórnej pokazała nad ranem znaczne przekroczenie poziomu pyłów zawieszonych PM 2,5, pow ... » więcej 2019-01-23, godz. 10:45 Strażacy chemicy zakończyli swoje działania w Brzęczkowicach i wiedzą, co znajduje się w zbiornikach Około 2300 beczek i kontenerów z odpadami poprodukcyjnymi znajduje się na odkrytym dzisiaj (22.01) nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach niedaleko ... » więcej 2019-01-23, godz. 09:44 Dobrze wyposażone pracownie dla nauczycieli, dla uczniów badania przyrodnicze. Nowe projekty edukacyjne w Opolu „Opolska Szkoła Ćwiczeń” i „Tłumaczymy Żywioły” to dwa projekty edukacyjne, które planuje wdrożyć Urząd Miasta Opola. » więcej 2019-01-23, godz. 08:00 "Cukier szkodzi". Opolski NFZ organizuje w sobotę dzień otwartych drzwi Dzień Otwartych Drzwi pod hasłem 'Cukier szkodzi' organizuje w sobotę (26.01) opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2019-01-23, godz. 07:00 Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie chętnie przyjmie nowych uczestników zajęć Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie (gmina Praszka) ma wolne miejsca i zaprasza do zapoznania się z ofertą. » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Ginekologia przy Reymonta zmieniła (nieco) nazwę Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przy ulicy Reymonta zmieniło swoją nazwę na Kliniczne Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii. ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Wójt chciał utrzymać dotychczasowe zarobki, ale radni na poczekaniu obniżyli pensję o 3 tysiące złotych O trzy tysiące złotych Rada Gminy Zębowice obniżyła wynagrodzenie wójta Waldemara Czai podczas sesji. Sprawa nie jest jednak przesądzona. » więcej 2019-01-22, godz. 19:00 Służby identyfikują substancję, którą odkryto w byłym kurniku w Brzęczkowicach Trwa identyfikacja substancji nieznanego pochodzenia, które odkryto na nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 18:30 Nie wszystkim się podoba tymczasowy parking w centrum parku miejskiego W parku miejskim w Strzelcach Opolskich biało-czerwoną taśmą wyznaczono miejsca do zaparkowania samochodów. Ma to być ukłon w stronę rodziców przyjeżdżających ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:45 "Oddaj krew dla seniora" akcja krwiodawstwa z okazji Dnia Babci i Dziadka Podzielili się najcenniejszym darem życia z myślą o babciach i dziadkach, którzy obchodzą swoje święto. Opolski kurator oświaty zmobilizował współpracowników ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »