Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-16, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Mieszkańcy Opola podzielili budżet obywatelski. Ponownie zwyciężyły ścieżki rowerowe

Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Ścieżki rowerowe w centrum miasta za pół miliona złotych i zakup pojazdu dla OSP w Szczepanowicach za 950 tysięcy złotych, to zwycięskie projekty w ramach ogólnomiejskich zadań makro.
Maksymalna kwota na realizację tego zadania wynosiła milion złotych, ale zwiększenie finansowania było możliwe z zaoszczędzonych 500 tysięcy złotych na projektach dzielnicowych. W głosowaniu wzięło udział niespełna 10 tysięcy mieszkańców, a na zwycięski projekt infrastruktury rowerowej oddano 1928 głosów.

- Emocje były bardzo duże, bo ten samochód, to ostatnia rzecz, jakiej nam brakowało w remontowanej remizie. Udało się dzięki zaangażowaniu dzielnicy i innych jednostek OSP - mówi Jerzy Giza, naczelnik OSP w Szczepanowicach.

- Zależy nam, żeby to był ciężki samochód, taki powyżej pięciu tysięcy litrów wody - dodaje Mateusz Kupka, sekretarz OSP.

- Zwyciężyły 23 projekty. Po wynikach widzimy, że współpraca międzydzielnicowa popłaca - mówi Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. - Zdecydowanie łatwiej było osiągnąć wystarczającą liczbę głosów do wygranej tym dzielnicom, które składały projekty wspólne. Miłym zaskoczeniem dla nas było to, że dzielnica Świerkle okazała się absolutnym pionierem. Tam głosowało 45% mieszkańców.

W ramach zadań mikro do 10 tysięcy zwyciężyło 11 projektów: m.in. JC zupa dla ubogich (1628 głosów), Piknik Piastowski (794 głosów) czy V Opolski Zjazd Pojazdów PRL (661 głosów). W tej kategorii liczbą 2734 głosów zwyciężył projekt odkomarzania metodą ekologiczną.

Na projekty dzielnicowe w puli Budżetu Obywatelskiego Opola było 3,2 mln złotych, w sumie po 400 tysięcy na każdy z ośmiu rejonów, na które podzielono Opole. Zwyciężyło 10 projektów. Jednym z nich jest "Wspólny wypoczynek-jezioro Malina".

- Chcielibyśmy, żeby było to jezioro oczyszczone, żeby były fajne ścieżki rowerowe, żeby było zaplecze sanitarne, przyjazny dojazd nie tylko dla rowerzystów, ale również dla osób zmotoryzowanych. Na tym zadaniu będziemy się koncentrowali także w kolejnych latach, żeby po wschodniej części Opola to była perełka dla mieszkańców - wyjaśnia Tomasz Topola, przewodniczący rady dzielnicy w Grudzicach.

Oprócz tego zrealizowana zostanie rewitalizacja placu na rogu ulic Ozimskiej z Plebiscytową czy uzupełnienie placu zabaw przy Górce Śmierci na osiedlu Armii Krajowej.
Jerzy Giza, Mateusz Kupka
Aleksandra Zwarycz
Tomasz Topola

Wiadomości z regionu

2020-02-26, godz. 23:00 Przebudowa brzeskiego dworca PKS zakończy się szybciej, niż planowano. Prace mają ruszyć lada dzień W ciągu maksymalnie 2 tygodni rozpoczną się prace związane z utworzeniem brzeskiego centrum przesiadkowego. » więcej 2020-02-26, godz. 21:15 Sąd Okręgowy w Opolu zajął się apelacją w sprawie byłego burmistrza Paczkowa. Wyrok poznamy w marcu W 2019 roku Sąd Rejonowy w Nysie orzekł, że Bogdan Wyczałkowski, burmistrz Paczkowa w latach 2010-2014 nie dopełnił obowiązków i jest winny strat w budżecie gminy… » więcej 2020-02-26, godz. 21:00 Głuchołazy: rozpoczną budowę basenu, gdy znajdą źródło dofinansowanie tej inwestycji W tym roku nie ruszy budowa krytej pływalni w Głuchołazach. Unieważniono przetargi, które miały wyłonić wykonawcę tego zadania. W drugim z tych postępowań wpłynęły… » więcej 2020-02-26, godz. 20:43 Wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu Zablokowana jest DK 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Na ul. Głubczyckiej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych - poinformował Radio Opole dyżurny Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-26, godz. 19:30 Przy namysłowskim liceum ma stanąć stadion za 5 milionów złotych. Starostwo szuka pieniędzy na budowę Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa wielofunkcyjnego stadionu w Namysłowie. Planowany w sąsiedztwie miejscowego liceum obiekt ma posłużyć zarówno piłkarzom… » więcej 2020-02-26, godz. 19:00 Biegi Tropem Wilczym w ośmiu opolskich miejscowościach. Mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych W ośmiu opolskich miejscowościach mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę (1.03) w południe wystartują Biegi Tropem Wilczym. Wydarzenie… » więcej 2020-02-26, godz. 18:15 GDDKiA zaprasza do Byczyny na czwartkowe spotkanie dotyczące przebiegu i budowy S11 O budowie drogi ekspresowej S11 będą rozmawiać jutro (27.02) mieszkańcy gminy Byczyna z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2020-02-26, godz. 17:30 "Stop brawurze na przejazdach kolejowych". Młodzież, seniorzy i samorząd razem w akcji #NaszBezpiecznyPrzejazd2020 Mówią stop pośpiechowi, ignorancji i brawurze na przejazdach kolejowych. Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z forum seniorów i samorządem… » więcej 2020-02-26, godz. 17:15 Specjaliści przekonywali do badania cukru i czytania etykiet produktów spożywczych. Akcja NFZ "Środa z profilaktyką" Cukrzyca jest chorobą XXI wieku. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 3 miliony Polaków, a 30% osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Cukrzyca na początku nie daje… » więcej 2020-02-26, godz. 17:00 W "Medyku" w Kędzierzynie-Koźlu ruszył nabór. Musi się zebrać 50 osób, żeby szkoła mogła nadal funkcjonować Mimo tego, że radni sejmiku wczoraj (25.02) podjęli decyzję o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu, los ten placówki nie jest przesądzony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »