Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-16, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Mieszkańcy Opola podzielili budżet obywatelski. Ponownie zwyciężyły ścieżki rowerowe

Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Mieszkańcy Opola podzielili Budżet Obywatelski [fot. Katarzyna Doros]
Ścieżki rowerowe w centrum miasta za pół miliona złotych i zakup pojazdu dla OSP w Szczepanowicach za 950 tysięcy złotych, to zwycięskie projekty w ramach ogólnomiejskich zadań makro.
Maksymalna kwota na realizację tego zadania wynosiła milion złotych, ale zwiększenie finansowania było możliwe z zaoszczędzonych 500 tysięcy złotych na projektach dzielnicowych. W głosowaniu wzięło udział niespełna 10 tysięcy mieszkańców, a na zwycięski projekt infrastruktury rowerowej oddano 1928 głosów.

- Emocje były bardzo duże, bo ten samochód, to ostatnia rzecz, jakiej nam brakowało w remontowanej remizie. Udało się dzięki zaangażowaniu dzielnicy i innych jednostek OSP - mówi Jerzy Giza, naczelnik OSP w Szczepanowicach.

- Zależy nam, żeby to był ciężki samochód, taki powyżej pięciu tysięcy litrów wody - dodaje Mateusz Kupka, sekretarz OSP.

- Zwyciężyły 23 projekty. Po wynikach widzimy, że współpraca międzydzielnicowa popłaca - mówi Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. - Zdecydowanie łatwiej było osiągnąć wystarczającą liczbę głosów do wygranej tym dzielnicom, które składały projekty wspólne. Miłym zaskoczeniem dla nas było to, że dzielnica Świerkle okazała się absolutnym pionierem. Tam głosowało 45% mieszkańców.

W ramach zadań mikro do 10 tysięcy zwyciężyło 11 projektów: m.in. JC zupa dla ubogich (1628 głosów), Piknik Piastowski (794 głosów) czy V Opolski Zjazd Pojazdów PRL (661 głosów). W tej kategorii liczbą 2734 głosów zwyciężył projekt odkomarzania metodą ekologiczną.

Na projekty dzielnicowe w puli Budżetu Obywatelskiego Opola było 3,2 mln złotych, w sumie po 400 tysięcy na każdy z ośmiu rejonów, na które podzielono Opole. Zwyciężyło 10 projektów. Jednym z nich jest "Wspólny wypoczynek-jezioro Malina".

- Chcielibyśmy, żeby było to jezioro oczyszczone, żeby były fajne ścieżki rowerowe, żeby było zaplecze sanitarne, przyjazny dojazd nie tylko dla rowerzystów, ale również dla osób zmotoryzowanych. Na tym zadaniu będziemy się koncentrowali także w kolejnych latach, żeby po wschodniej części Opola to była perełka dla mieszkańców - wyjaśnia Tomasz Topola, przewodniczący rady dzielnicy w Grudzicach.

Oprócz tego zrealizowana zostanie rewitalizacja placu na rogu ulic Ozimskiej z Plebiscytową czy uzupełnienie placu zabaw przy Górce Śmierci na osiedlu Armii Krajowej.
Jerzy Giza, Mateusz Kupka
Aleksandra Zwarycz
Tomasz Topola

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 17:00 Opolski Kongres Lewicy. Działacze trzech partii rozmawiali o przyszłości Polski Krajowi działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Wiosna Roberta Biedronia i Lewicy Razem rozmawiali o przyszłości Polski podczas Kongresu Programowego… » więcej 2020-09-20, godz. 15:25 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Zaczynało się od marzeń o autonomicznym ośrodku, teraz TVP3 Opole obchodzi 15-lecie W styczniu 2005 roku, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, powstał autonomiczny Oddział Terenowy TVP w Opolu. 15 lat później TVP3 Opole to dziesiątki… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. To kolejny etap prac, po remoncie dachu i sali kinowej. Oprócz nowej elewacji wymieniane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***