Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Bronisław Komorowski przyjechał do Opola na debatę o międzynarodowej pozycji Polski

D. Jazłowiecka, B. Komorowski i T. Kostuś podczas debaty [fot. Witold Wośtak]
D. Jazłowiecka, B. Komorowski i T. Kostuś podczas debaty [fot. Witold Wośtak]
D. Jazłowiecka, B. Komorowski i T. Kostuś na konferencji prasowej [fot. Witold Wośtak]
D. Jazłowiecka, B. Komorowski i T. Kostuś na konferencji prasowej [fot. Witold Wośtak]
Były prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w opolskiej debacie o pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dyskusję zorganizowano w Studenckim Centrum Kultury.
Na konferencji prasowej przed debatą Komorowski mówił między innymi, że stan ładu światowego nie wygląda dziś najlepiej.

- Narasta liczba konfliktów, a wiele z nich dotyczy też krajów należących do NATO - powiedział Radiu Opole. - Dla nas najbliższym źródłem niepokoju jest oczywiście agresywna polityka Rosji w stosunku do Ukrainy. Codziennie giną tam żołnierze ukraińscy. W sąsiedztwie mamy kraj, który niestety zawsze dążył i dąży również dzisiaj do zbudowania strefy wpływów kosztem sąsiadów. Dzisiaj dzieje się to kosztem Ukrainy, a w przyszłości być może dotknie to innych krajów naszego regionu.

Danuta Jazłowiecka, europosłanka Platformy Obywatelskiej, uważa, że dialog o Unii jest prowadzony w języku niezrozumiałym dla społeczeństwa.

- Aktualnie w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i Radzie Unii Europejskiej powstają dokumenty i prawo dotyczące bezpośrednio naszych mieszkańców - stwierdziła. - Należałoby przybliżać te przepisy i całą Unię Europejską oraz mówić, na czym polega członkostwo w niej. Chodzi o rozmowy czy negocjacje, a nie obracanie się na pięcie i mówienie „nie”. My nie zgadzamy się z tym.

Z kolei Tomasz Kostuś, poseł PO, ocenia, że poziom bezpieczeństwa Polski obniżył się przez byłych ministrów: Waszczykowskiego i Macierewicza.

- Ta fatalna polityka zagraniczna skutkuje skonfliktowaniem się z naszymi najbliższymi sąsiadami - przekonywał. - Mam tu na myśli politykę w sferze spraw zagranicznych. Do tego dochodzi bardzo szkodliwa polityka ówczesnego ministra obrony narodowej. Działania pana Macierewicza doprowadziły do tego, że zdolności obronne naszego państwa zostały obniżone.

Ta debata zapoczątkowała cykl spotkań "Porozmawiajmy o naszych sprawach", którego inicjatorką jest europosłanka Jazłowiecka.
Bronisław Komorowski
Danuta Jazłowiecka
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2018-10-22, godz. 07:20 WYBORCZA NOC Z RADIEM OPOLE. Dowiedz się, kto będzie rządził w Twojej gminie i powiecie Sylwester Lewicki pozostanie burmistrzem Olesna. Wybory na burmistrza Krapkowic wygrał Andrzej Kasiura, Leśnicy - Łukasz Jastrzembski, Korfantowa - Janusz Wój ... » więcej 2018-10-22, godz. 07:15 Zmiany w Prószkowie. Burmistrzem Krzysztof Cebula Krzysztof Cebula wygrał walkę o fotel burmistrza gminy Prószków. Niezależny kandydat wyprzedził Różę Malik, kandydatkę KWW Mniejszość Niemiecka. » więcej 2018-10-22, godz. 06:30 Druga tura w Ujeździe. W Cisku i Grodkowie już po wyborach Będzie druga tura w głosowaniu na burmistrza gminy Ujazdu. Hubert Ibrom z Mniejszości Niemieckiej otrzymał 1289 głosów, do zwycięstwa zabrakło mu równo 100 gł ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:40 Bez zmian w Izbicku, Tułowicach, Radłowie i Kamienniku W Izbicku i Tułowicach urzędujący włodarze nie mieli rywali.W gminie Izbicko Brygida Pytel dostała 1397 głosów 'za' i 535 'przeciw'. W Tułowicach Andrzej Weso ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:23 Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów [GODZ. 7:24, AKTUALIZACJA] Trwa liczenie głosów w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta. Sprawdź kto będzie rządził w Twojej gminie. » więcej 2018-10-22, godz. 05:10 Leonard Pietruszka w Komprachcicach i Krzysztof Ficoń w Bierawie. Nie mieli rywali, nadal będą rządzić Leonard Pietruszka w Komprachcicach i Krzysztof Ficoń w Bierawie nie mieli rywali i obaj zachowają stanowisko wójta. Pietruszkę poparło 2658 wyborców, przeciw ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:05 Druga tura w Lubrzy. Mariusz Kozaczek powalczy z Krzysztofem Barwieńcem W podprudnickiej Lubrzy będzie druga tura. Urzędujący wójt Mariusz Kozaczek z PSL dostał 968 głosów zmierzy się z Krzysztofem Barwieńcem, który dostał 811 gło ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:05 W Białej zmian nie będzie, wybory wygrał Edward Plicko W Białej stanowisko burmistrza zachował Edward Plicko z KWW Edwarda Plicko, poparło go 2819 wyborców. Jego rywal, Robert Roden z Mniejszości Niemieckiej, dost ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:03 Zmiana w gminie Dąbrowa. Gołębiowska-Jarek zamiast Leji Marek Leja przegrał z Katarzyną Gołębiowską-Jarek. » więcej 2018-10-22, godz. 04:45 Tym razem losowanie nie było potrzebne. Adam Raczyński wygrywa w Pakosławicach Władzę zachowa także wójt podnyskich Pakosławic Adam Raczyński, który cztery lata temu - przypomnijmy - uzyskał tyle samo głosów, co ówczesny wójt Jarosław No ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »