Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Bronisław Komorowski przyjechał do Opola na debatę o międzynarodowej pozycji Polski

D. Jazłowiecka, B. Komorowski i T. Kostuś podczas debaty [fot. Witold Wośtak]
D. Jazłowiecka, B. Komorowski i T. Kostuś podczas debaty [fot. Witold Wośtak]
D. Jazłowiecka, B. Komorowski i T. Kostuś na konferencji prasowej [fot. Witold Wośtak]
D. Jazłowiecka, B. Komorowski i T. Kostuś na konferencji prasowej [fot. Witold Wośtak]
Były prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w opolskiej debacie o pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Dyskusję zorganizowano w Studenckim Centrum Kultury.
Na konferencji prasowej przed debatą Komorowski mówił między innymi, że stan ładu światowego nie wygląda dziś najlepiej.

- Narasta liczba konfliktów, a wiele z nich dotyczy też krajów należących do NATO - powiedział Radiu Opole. - Dla nas najbliższym źródłem niepokoju jest oczywiście agresywna polityka Rosji w stosunku do Ukrainy. Codziennie giną tam żołnierze ukraińscy. W sąsiedztwie mamy kraj, który niestety zawsze dążył i dąży również dzisiaj do zbudowania strefy wpływów kosztem sąsiadów. Dzisiaj dzieje się to kosztem Ukrainy, a w przyszłości być może dotknie to innych krajów naszego regionu.

Danuta Jazłowiecka, europosłanka Platformy Obywatelskiej, uważa, że dialog o Unii jest prowadzony w języku niezrozumiałym dla społeczeństwa.

- Aktualnie w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i Radzie Unii Europejskiej powstają dokumenty i prawo dotyczące bezpośrednio naszych mieszkańców - stwierdziła. - Należałoby przybliżać te przepisy i całą Unię Europejską oraz mówić, na czym polega członkostwo w niej. Chodzi o rozmowy czy negocjacje, a nie obracanie się na pięcie i mówienie „nie”. My nie zgadzamy się z tym.

Z kolei Tomasz Kostuś, poseł PO, ocenia, że poziom bezpieczeństwa Polski obniżył się przez byłych ministrów: Waszczykowskiego i Macierewicza.

- Ta fatalna polityka zagraniczna skutkuje skonfliktowaniem się z naszymi najbliższymi sąsiadami - przekonywał. - Mam tu na myśli politykę w sferze spraw zagranicznych. Do tego dochodzi bardzo szkodliwa polityka ówczesnego ministra obrony narodowej. Działania pana Macierewicza doprowadziły do tego, że zdolności obronne naszego państwa zostały obniżone.

Ta debata zapoczątkowała cykl spotkań "Porozmawiajmy o naszych sprawach", którego inicjatorką jest europosłanka Jazłowiecka.
Bronisław Komorowski
Danuta Jazłowiecka
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Ciecierzyn: Rodzina Aleksandry J. nie korzystała z pomocy społecznej, ale to pracownicy OPS powiadomili policję o możl ... - Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Byczynie na polecenie kierownika powiadomili policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez Aleksandrę J. z Ciec ... » więcej 2018-12-15, godz. 11:30 Tułowice będą miały prawdziwe centrum. Szykuje się przebudowa miasta Deptak, fontanna i miejsce odpoczynku - Tułowice będą miały swoje centrum. Burmistrz miasta Andrzej Wesołowski, rozpoczął pierwsze działania związane z przebu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »