Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-07, 16:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec stawia na kulturę

fot. Piotr Wójtowicz
fot. Piotr Wójtowicz
Zwiększenie dotacji na kulturę do miliona złotych, stypendia dla artystów, nagroda za najlepszy artykuł dziennikarski o Opolu i stworzenie miejsca do organizacji wystaw. To pomysł kandydata na prezydenta Opola Marcina Gambca. Radny miejski startujący z własnego komitetu chce, aby finansowanie takich zadań znalazło się w budżecie miasta w przyszłym roku. Zaznaczył, że szczególnie zależy mu na zatrzymaniu artystów poprzez fundowanie rocznych stypendiów.
- Nie chcemy podawać konkretnych kwot. Wolimy oscylować wokół budżetu miasta, który mamy do dyspozycji i jeżeli taki fundusz mógłby powstać, to chcemy, aby kilku artystów miało wypłacane stypendia co miesiąc, przez rok - powiedział Marcin Gambiec.

Michał Pytlik z partii Razem, który jest członkiem komitetu wyborczego Marcina Gambca dodaje, że stworzenie nowego miejsca do organizacji wystaw jest potrzebne, ponieważ w Opolu są artyści, którzy mają problem zaistnieć w obecnych instytucjach kultury.

- Słyszymy głosy artystów i artystek, którzy narzekają na to, że w momencie jak tworzą i chcieliby przedstawić światu swoje dzieła, to nie mają gdzie tego zrobić - twierdzi Pytlik. - Zależy nam na tym, aby było to miejsce, w którym będzie otwarta przestrzeń, gdzie każdy będzie mógł się wystawić - dodaje Marcin Gambiec.

Na konferencji prasowej mówiono również o stworzeniu elitarnej nagrody dla autorów artykułów, które będą promowały miasto. Wzorem mogą być Katowice, gdzie podobna nagroda jest przyznawana.

Zdaniem przedstawicieli KWW Marcina Gambca potrzebna jest inwentaryzacja zabytków w mieście. To rozwiązanie miałoby uchronić je przed ruiną.
Marcin Gambiec
Michał Pytlik

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 19:15 Nyskie wodociągi nagrodziły dzieci i młodzież, które pochyliły się nad problemem braku dostępu do wody Ponad 120 prac autorstwa dzieci ze szkół podstawowych wpłynęło do nyskiej Akwy w ramach tegorocznej edycji konkursu 'Nie pozostawiajmy nikogo za sobą'. Dziś ( ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski opolskimi kandydatami do Parlamentu Europejskiego Minister edukacji narodowej Anna Zalewska z pierwszego miejsca powalczy o mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Prawo i Sprawied ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Strajk nauczycieli: Egzaminy na zakończenie gimnazjum i podstawówki odbędą się w terminie - zapewnia opolski kurator o ... - Zbieramy dane ze szkół, w których odbywa się referendum strajkowe i analizujemy sytuację - powiedział w Loży Radiowej Michał Siek, opolski kurator oświaty. ... » więcej 2019-03-22, godz. 16:00 Bus "NowejPiątki" w trasie. Dzisiaj odwiedzał miejscowości na północy województwa opolskiego Wołczyn, Byczyna i Kluczbork znalazły się dzisiaj (22.03) na trasie busa 'NowaPiątka'. » więcej 2019-03-22, godz. 15:38 Duże zainteresowanie 22. edycją nyskich targów pracy. "To najlepsza forma kontaktu potencjalnego pracownika z pracodaw ... Ponad 40 wystawców z Polski jak i zagranicy wzięło dziś (22.03) udział w nyskich targach pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22. i dla setek od ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:33 Polak Węgier dwa bratanki. Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Delegacja z zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu Fejér gościła w stolicy województwa. Studyjny wyjazd opolskich winiarzy do partnerskiego regionu, czy wspó ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:25 Kłosowski i Czochara powalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu dolnośląsko-opolskiego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu obejmującego województwa dolnośląskie i op ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:15 Debata i prelekcje. Trwają obchody Światowego Dnia Wody w Opolu Debata o wodzie w mieście, prelekcje i panel dyskusyjny - to kolejne elementy obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji dysk ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:19 Paczków: Zamiast tradycyjnych "kartoników", szkolne legitymacje noszą w smartfonach Uczniowie paczkowskiej szkoły, jako pierwsi w regionie korzystają od wczoraj (21.03) z elektronicznych legitymacji. Dokument wyświetlany jest na ekranie smart ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:45 Nie będzie aktu oskarżenia wobec księdza pedofila, bo sprawa się przedawniła Prokuratura Rejonowa w Nysie ustaliła, że ks. Edward W., niegdyś wikary w Strzelcach Opolskich, w latach 80 i 90 dokonał czynów pedofilskich wobec nieletnich ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »