Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-05, 08:30 Autor: Daniel Klimczak

Nie widać końca sporu wokół oświaty w Skarbimierzu. Nauczyciele: Jesteśmy szykanowani

Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu [fot. Daniel Klimczak]
Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu [fot. Daniel Klimczak]
Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu [fot. Daniel Klimczak]
Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu [fot. Daniel Klimczak]
Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu [fot. Daniel Klimczak]
Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu [fot. Daniel Klimczak]
Trwający blisko sześć lat konflikt wokół Zespołu Szkół w Skarbimierzu nadal nie został zakończony.
Zdaniem części rodziców, placówka w ubiegłym roku szkolnym nie zrealizowała podstawy programowej. Problem ma wynikać między innymi z braku właściwej kadry.

- Nauczyciele są szykanowani przez pana wójta. W całej Polsce nauczyciele mają pensum 18 godzin, u nas pensum się zwiększa. Dochodzą nas teraz słuchy, że będziemy już pracować 30 godzin tygodniowo - wyjaśnia Iwona Skrobich, nauczyciel w Zespole Szkół w Skarbimierzu.

Wójt Andrzej Pulit zapewnia, że gmina właściwie wylicza czas pracy nauczycieli, którzy wcześniej pracowali za krótko.

- Kontrola finansowa była przeprowadzona w 2012 roku, kiedy się okazało, że jest naruszana właśnie ustawa Karta nNauczyciela i nauczyciele nie wypracowując wymiaru godzin zajęć mieli wypłacane godziny ponadwymiarowe - mówi Pulit.

Zdaniem wójta, nauczyciele w ciągu roku mają do przepracowania 774 godziny dydaktyczne, natomiast dotychczas przepracowywali średnio 592.

Opolskie Kuratorium Oświaty w minionym roku szkolnym przeprowadziło w placówce łącznie pięć kontroli. Wykazywano nieprawidłowości, jednak w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu nie pojawiła informacja o niezrealizowaniu podstawy. Dyrekcja szkoły zapewnia, że choć problemy z obsadą rzeczywiście były, to program został przerobiony.

Nauczyciele wystąpili na drogę sądową. Łącznie złożono ponad 40 pozwów. Pierwsze rozprawy mają rozpocząć się jutro.

Spór ma długą historię. Kilka lat temu za nagminne łamanie prawa oświatowego wojewoda Ryszard Wilczyński wystąpił do premiera Donalda Tuska o odwołanie Pulita ze stanowiska. Zanim premier podjął decyzję, odbyły się wybory, które Pulit ponownie wygrał i tym samym wniosek Wilczyńskiego stał się - w myśl przepisów prawa - bezprzedmiotowy. Kilka miesięcy temu interwencję w sprawie polityki oświatowej w gminie Skarbimierz zapowiedziała minister oświaty Anna Zalewska.
Iwona Skrobich
Andrzej Pulit

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 20:15 Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają podejrzane maile Opolski ZUS ostrzega przed internetowymi oszustami, którzy podszywają się pod pracowników Zakładu i rozsyłają podejrzane maile. Otwarcie załącznika grozi zain ... » więcej 2019-10-17, godz. 20:00 W Zawadzkiem powstaje hutnicze muzeum pod chmurką Każda ma wagę kilku ton. Przez lata pracowały w gorącej i parnej hali. Ich kres miał przyjść wraz z wywiezieniem na złom, ale dzięki pasjonatom lokalnej histo ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:30 Za mało jest organizacji zajmujących się dystrybucją żywności dla ubogich. Happening w Białej Za dużo marnujemy żywności, a jednocześnie są tacy, których na nią nie stać. Przypomniał o tym happening na rynku w Białej. Zorganizowano go z okazji Światowe ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:00 Ruszył 8 Opolski Festiwal Gór. Wśród gości m.in. najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczął się 8 Opolski Festiwal Gór, który potrwa do soboty. Podczas festiwalu będzie okazja do porozmawiania z legenda ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:15 "Czysty Region" będzie walczył z dużymi śmieciami. "Wywozimy gabaryty, a następnego dnia już pojawiają się kolejne" Związek międzygminny „Czysty Region” wypowiada walkę śmieciom gabarytowym, które zalegają wokół altan śmietnikowych w Kędzierzynie-Koźlu. Codziennie będą prow ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. "To oficjalne rozpoczęcie stud ... 1360 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Kosmetologia, dietetyka i fizjoterapia, to te kierunki, ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Wspierają pacjentki chore na raka i otaczają troską. Za nami V Konferencja Onkologiczna o roli pielęgniarek Rola pielęgniarek onkologicznych, wielodyscyplinarna opieka nad pacjentem, problemy i wyzwania - to główne tematy, które poruszono podczas V Konferencji Onkol ... » więcej 2019-10-17, godz. 17:00 Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec Planujesz wymianę starego 'kopciucha' na nowy, ekologiczny piec? Powiedz o tym urzędnikom, a może dostaniesz zwrot części nakładów. W Kędzierzynie-Koźlu prowa ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:55 Zawodnik Startu Namysłów, który połamał nos sędziemu, zawieszony na 2 lata Wydział Dyscypliny OZPN nałożył 2-letnią dyskwalifikację na zawodnika Startu Namysłów, który po spotkaniu złamał nos sędziemu zawodów. Do zdarzenia doszło w w ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:30 Głogówek: popiersie pisarza stanęło w nowym miejscu obok biblioteki jego imienia Ponownie odsłonięto pomnik Rafała Urbana w Głogówku. Popiersie tego pisarza stanęło pod koniec lat 70. ubiegłego wieku nieopodal bramy zamkowej. Przed pięciu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »