Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-03, 21:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Ekotoaleta najlepszym projektem odnowy wsi w województwie opolskim

Ekotoaleta przy Ptasim Stawku w Spóroku [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ekotoaleta przy Ptasim Stawku w Spóroku [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu „Piękna Wieś Opolska”. Zwycięzcą została Chróścina, wieś w gminie Dąbrowa, a najlepszym projektem odnowy wsi okazał się Eko-Przystanek w Spóroku. Społecznicy nie tylko zagospodarowali rejon Ptasiego Stawku, który leży przy bardzo uczęszczanym szlaku rowerowym, ale postawili tam też nietypową toaletę.
- Ekoprzystanek, czyli toaleta ekologiczna, powstał właściwie dlatego, że w zadaniach Lokalnej Grupy Działania „Kraina dinozaurów”, w jej strategii, jest zapisane, żeby powstały toalety ogólnie dostępne. Toaleta opiera się na technologii pochodzącej z Francji, są tam po prosto dżdżownice kalifornijskie - mówi Anna Golec, szefowa stowarzyszenia Odnowa Wsi Spórok.

Dżdżownice żyją w specjalnym pojemniku, w kontenerze znajdującym się na tyłach toalety. Niestraszne są im nasze zimy. Mają przetrwać pięć lat.

- Po tym czasie trzeba będzie dokupić nowe dżdżownice – mówi sołtys Hubert Klencz. - Ekoprzystanek powstał, ale trzeba go utrzymywać. Z kolegą Heńkiem Golcem utrzymujemy ją a nasze panie mają dyżury i dbają czystość, żeby turyści, jak tu do nas przyjadą, zawsze zastali porządek i ładny zapach.

Członkowie stowarzyszenia mają dyżury i co miesiąc ktoś inny dba o czystość toalety. A turyści nie mogą się nachwalić, nie dość, że to jedna z niewielu publicznych, cały czas dostępnych toalet zlokalizowanych przy ścieżkach rowerowych, to na dodatek nie jest to zwykła, plastikowa budka ale drewniany, estetyczny domek wpisujący się w otaczający go las.
Anna Golec
Hubert Klencz

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »