Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-27, 14:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Nadal za dużo manganu w głubczyckiej wodzie. WiK rozszerza zakres prac

Drobinki manganu widoczne w wodzie w Głubczycach przy ul. Parkowej [fot. Marian Sawicki]
Drobinki manganu widoczne w wodzie w Głubczycach przy ul. Parkowej [fot. Marian Sawicki]
Nadal utrzymuje się zwiększone stężenie manganu w wodzie w ujęciu przy ulicy Parkowej w Głubczycach. Mimo dwukrotnego płukania wodociągu stężenie tego pierwiastka wynosi blisko 80 miligramów, przy normie 50 miligramów na litr.
Tak wynika ze wstępnych analiz laboratorium w Pszczynie, które zostały przesłane do administratora sieci - Głubczyckich Wodociągów i Kanalizacji. W związku z tym spółka postanowiła rozszerzyć zakres prac. Płukane jest nie tylko przyłącze przy Parkowej 9, ale również sieć na trzech sąsiednich ulicach.

- Chodzi o Kochanowskiego, Powstańców Śląskich i Lwowską - mówi Mariusz Rubczyński, prezes głubczyckiego WiK-u. - Przystąpiliśmy dzisiaj do czyszczenia i płukania, nie tylko przyłącza, ale i sieci w tamtym rejonie. Będziemy to robić do skutku, aż pobierzemy próbki wody, z których będzie wynikało, że ta zawartość manganu mieści się w dopuszczalnej wartości.

Płukanie będzie trwało kilka dni, a to może spowodować utrudnienia dla mieszkających przy tych ulicach.

- Wydaliśmy komunikat, w którym poinformowaliśmy mieszkańców o możliwych niedogodnościach - dodaje Rubczyński. - Przerwa w dostawie wody będzie kilkugodzinna. Jeśli ktokolwiek będzie miał problem i będzie bezwzględnie w tym czasie potrzebował wody, to dowieziemy ją i stworzymy zastępcze źródło poboru wody.

Jeżeli wyniki badań się nie poprawią, to spółka planuje wymianę przyłącza przy ulicy Parkowej.

Według zapewnień głubczyckiego sanepidu obecne przekroczenie norm manganu nie jest groźne dla zdrowia i życia ludzki. Tak stałoby się, gdyby stężenie tego pierwiastka wyniosło 400 miligramów na litr wody.
Mariusz Rubczyński
Mariusz Rubczyński

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 07:30 Będą ponowne wybory radnego w gminie Lasowice Wielkie. Wydano karty z innego okręgu Na wniosek komisarza wyborczego w jednym z okręgów gminy Lasowice Wielkie dojdzie do powtórnych wyborów kandydatów do rady gminy. » więcej 2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Ciecierzyn: Rodzina Aleksandry J. nie korzystała z pomocy społecznej, ale to pracownicy OPS powiadomili policję o możl ... - Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Byczynie na polecenie kierownika powiadomili policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez Aleksandrę J. z Ciec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »