Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-21, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Kukiz '15 i zwolennicy połączenia Brzegu ze Skarbimierzem podejdą wspólnie do wyborów w obu gminach

Anna Głogowska, Paweł Grabowski, Grzegorz Chrzanowski, Grzegorz Surdyka [fot. Daniel Klimczak]
Anna Głogowska, Paweł Grabowski, Grzegorz Chrzanowski, Grzegorz Surdyka [fot. Daniel Klimczak]
Kukiz '15 stworzy w gminach Brzeg i Skarbimierz wspólne listy wyborcze z działaczami lobbującymi za połączeniem obu gmin.
Decyzję tę ogłosił na konferencji w brzeskim ratuszu poseł Paweł Grabowski z ruchu Kukiz `15.

Jak wyjaśniał parlamentarzysta, współpraca została nawiązana po to, by wspierać obywateli. Jednym z impulsów była decyzja odnośnie referendum w sprawie budowy w Brzegu drugiego więzienia. Zdaniem posła Grabowskiego, radni Brzegu "sprzeniewierzyli się zasadom i ideom demokracji" nie dopuszczając do organizacji głosowania.

Poseł Grabowski odniósł się także do inicjatywy Komitetu ds. Połączenia Gmin Brzeg i Skarbimierz.

- Dotarły do mnie paniczne wręcz wyrazy strachu, pisma formułowane chyba przez wójta gminy Skarbimierz co jest najlepszym dowodem na to, że ta koncepcja jest dobra i jeżeli władza w postaci kilku konkretnych osób podnosi jazgot w obawie o swoje stanowiska to znaczy, że dobrze, że w końcu obywatele powinni tutaj podnieść swoją rękę, wyrazić swój głos i powinni mieć prawo decydować - zaznaczył poseł.

Grzegorz Chrzanowski z Komitetu ds. połączenia gmin Brzeg i Skarbimierz zaznaczył, że intencją komitetu jest zgodne połączenie gmin a nie "zagarnięcia" Skarbimierza przez miasto.

- Jest mi z tego powodu bardzo przykro, że ciągle powtarza się, że chcemy zabrać, zająć, zagarnąć tę gminę.

Brzeski radny Grzegorz Surdyka, będący jednocześnie jednym z inicjatorów Komitetu ds Połączenia Brzegu i Skarbimierza wskazał, że w ostatnim czasie społeczeństwo Brzegu i okolic przejmuje inicjatywę w prowadzeniu debaty społecznej. Zdaniem radnego, inicjatywa ta powinna jednak wychodzić od samorządów.

- To są inicjatywy, które prowadzą dzisiaj w Brzegu poważną debatę. Nie robi tego władza, dlaczego? To jest niesamowite, że władzę wyręczają mieszkańcy. My wyręczamy władzę w tym, żeby rozmawiać o tym, co jest najważniejsze - wyjaśniał Surdyka.

Jako przykład radny podał właśnie pomysł fuzji obu gmin czy sprzeciw wobec planów budowy w mieście drugiego więzienia.

Walkę o mandat miejskiej radnej zapowiedziała Anna Głogowska, która poinformowała, że decyzję podjęła pod wpływem próśb mieszkańców.

- Radni mają słuchać mieszkańców. Radni mają służyć mieszkańcom, po to ich wybieramy - apelowała Anna Głogowska.

Poza tym politycy nie ujawniają jeszcze nazwisk pozostałych osób, których porozumienie zamierza wystawić w nadchodzących wyborach, zwłaszcza w wyścigu o fotel burmistrza Brzegu czy wójta Skarbimierza. Te mamy poznać niebawem.
Paweł Grabowski
Grzegorz Chrzanowski
Grzegorz Surdyka
Anna Głogowska

Wiadomości z regionu

2020-05-24, godz. 21:00 Raport dnia: jedna ofiara śmiertelna, trzy nowe przypadki COVID-19 i 7 ozdrowieńców Jedna ofiara śmiertelna i 3 zachorowania na COVID-19 - tak przedstawiają się dane dotyczące koronawirusa dzisiaj (24.05) w województwie opolskim. Mamy też kolejnych… » więcej 2020-05-24, godz. 20:20 Dachowanie auta na DK 40 w Pokrzywnicy. Jedna osoba ciężko ranna [AKTUALIZACJA] W miejscowości Pokrzywnica w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim na drodze krajowej nr 40 samochód osobowy wypadł z drogi i dachował. Podróżowały nim 2 osoby, które… » więcej 2020-05-24, godz. 20:10 Na Jeziorze Dużym w Turawie przewróciła się żaglówka z czwórką osób. Nikomu nic się nie stało Niebezpieczne zdarzenie na akwenie w naszym regionie. Na Jeziorze Dużym w Turawie wywróciła się żaglówka z pasażerami na pokładzie. Do zdarzenia doszło dzisiaj… » więcej 2020-05-24, godz. 20:00 Gminny autobus znów będzie kursować w Kluczborku. Pasażerowie muszą dostosować się do nowych zasad Autobusowa komunikacja gminna w Kluczborku wznowi kursowanie 1 czerwca. Przypomnijmy, wszystkie połączenie zostały zawieszone w marcu przez pandemię koronawir… » więcej 2020-05-24, godz. 17:53 Popołudniowy raport resortu zdrowia: odnotowano 1 zgon na Opolszczyźnie. Nie ma nowych przypadków COVID-19. Jest jeden… W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 90 nowych zachorowaniach. Dodatkowo resort powiadomił o jednym śmiertelnym przypadku, który zanotowano… » więcej 2020-05-24, godz. 17:30 Od poniedziałku będą mogły być reaktywowane zajęcia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami Placówki wsparcia dziennego, kluby seniora i warsztaty terapii zajęciowej od jutra (25.05) będą mogły wznowić swoją działalność. Jednak ich otwarcie będzie uzależnione… » więcej 2020-05-24, godz. 17:00 Za tydzień powróci kluczborska strefa płatnego parkowania. Każdy będzie musiał dezynfekować dłonie Znów trzeba będzie zapłacić za samochód zaparkowany w centrum Kluczborka. Władze gminy podjęły decyzję o przywróceniu strefy płatnej od 1 czerwca. » więcej 2020-05-24, godz. 16:45 Niespokojnie na drogach w regionie. Ciąg dalszy zdarzeń, do których były wzywane służby Po 14.00 informowaliśmy o trzech osobach, które zostały ranne w wypadku na DK 40 w miejscowości Blachownia Śląska w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Jak wstępnie… » więcej 2020-05-24, godz. 16:15 PolRegio Opole przywraca wraz z nowym tygodniem pociągi na wybranych trasach Pasażerowie pociągów regionalnych od jutra (25.05) będą mogli korzystać z większej liczby kursów. Spółka PolRegio Opole w porozumieniu z urzędem marszałkowskim… » więcej 2020-05-24, godz. 15:45 Kolejna pomoc finansowa trafi do opolskich placówek medycznych Trzy placówki medyczne na Opolszczyźnie otrzymają pomoc finansową od grupy Warta. Wśród nich jest Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, Stobrawskie Centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »