Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-12, 18:00 Autor: Ewelina Laxy

Otmuchowskie kapsuły czasu zostaną otwarte przez fachowców

Podczas demontażu najwyższej części wieży ratusza w Otmuchowie odnaleziono trzy metalowe tuby [fot. UM Otmuchów]
Podczas demontażu najwyższej części wieży ratusza w Otmuchowie odnaleziono trzy metalowe tuby [fot. UM Otmuchów]
Tuby znalezione w iglicy otmuchowskiego ratusza będą zbadane przez konserwatorów zabytków. Teraz gmina musi zgłosić się do fachowców, którzy w odpowiedni sposób otworzą kapsuły czasu.
- Samo otwarcie tub nie jest problemem, ale musimy zrobić to tak, żeby żeby nie zniszczyć ich zawartości - mówi Artur Banasiak, sekretarz gminy Otmuchów. - Nie wiadomo w jakim one są stanie, jak wygląda ten papier po ponad 100 latach, czy da się go rozwinąć, żeby go nie zniszczyć. Dostaliśmy prezent od mieszkańców Otmuchowa z przelomu wieków i my chcemy taki sam prezent przygotować dla tych, którzy przyjdą na to miejsce za 100 lat. Na pewno będzie przygotowana tuba. Szykujemy, co do niej włożyć, żeby to było interesujące, ciekawe i odzwierciedlało nasz czas i nasze miejsce tu na ziemi.

Tuby znalezione w Otmuchowie mają od 15 do 40 cm wysokości i od 3 do 8 cm szerokości.

- Te kapsuły czasu mogą zawierać bardzo ciekawe historycznie informacje. Nasi pracownicy badali w jaki sposób można je otworzyć - zaznacza Elżbieta Molak opolski wojewódzki konserwator zabytków. - Być może to otwarcie powinno odbywać się w warunkach laboratoryjnych, gdzie jest odpowiedni klimat, odpowiednia wilgotność, żeby nie dopuścić do zniszczenia materiałów, które znajdują się w środku. Przy rozwijaniu ich dochodzi często do tego, że one się kruszą. Najpierw trzeba je w odpowiedni sposób nawilgotnić, że tak powiem i dopiero później rozwijać.

Kapsuły zostały znalezione w iglicy ratusza, podczas przygotowań do remontu wieży otmuchowskiego ratusza. Jedna z nich pochodzi z początku XX wieku.
Artur Banasiak
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 12:30 Zniesławienia nie było. Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie przeciwko rektorowi Politechniki Opolskiej - Politechnika Opolska otrzymała sądowy zakaz rozpowszechniania informacji o prof. Pawle Frączu, byłym pracowniku uczelni - mówi Wojciech Najda, rzecznik pras ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Miejsca do karmienia czy przewijania, a także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów to niektóre propozycje nyskieg ... Wsparcie psychologiczne dla matek, strefy 'pocałuj i jedź' przy szkołach, a także ogólnodostępne miejsca do przewijania i karmienia dzieci to kolejne propozyc ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:00 Benzen zdominował kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu. Czy WIOŚ bagatelizuje sprawę? Kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla obiecują zmniejszenie stężenia benzenu w powietrzu, a nawet całkowitą jego likwidację. Uważają też, że Wojewódzki In ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Kandydaci ruchu Kukiz'15 chcą w ratuszu bronić interesów mieszkańców i przedsiębiorców. "Dzisiaj tego nie ma" Czy władze Opola nie dbają o interesy mieszkańców? Podczas konferencji prasowej na Zaodrzu przekonywali o tym przedstawiciele ruchu Kukiz'15. » więcej 2018-10-16, godz. 11:30 Pijany kierowca miał zabrać dzieci na wycieczkę Policjanci z nyskiej drogówki skontrolowali autokar, który miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Auto było w odpowiednim stanie technicznym, jednak kierowca był p ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 IPN wrócił w okolice Łambinowic. Wznowiono poszukiwania miejsca pochówku żołnierzy Bartka Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wznowiło prace na terenie dawnego majątku Scharfenberg w gminie Łambinowice. Historycy poszukują ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 Amator cudzej własności odjechał maszyną z placu budowy. Za pomoc w jego ujęciu wyznaczono nagrodę Głuchołaska policja poszukuje złodzieja, który dwa tygodnie temu ukradł maszynę budowlaną wartą 100 tysięcy złotych. Za pomoc w odnalezieniu sprzętu właścicie ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:57 Oszust w rękach policji. Na A4 handlował "fałszywym złotem" [FILM, ZDJĘCIA] Najpierw próbował sprzedać nic nie wartą biżuterię, potem poturbował mężczyznę, który chciał temu zapobiec. Teraz obywatelowi Rumunii zatrzymanemu w powiecie ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:30 Ruszyły zapisy na III Akademię Młodego Poligloty na Uniwersytecie Opolskim Ruszyły zapisy na III edycję Akademii Młodego Poligloty pod hasłem 'Z językami dookoła świata'. Zajęcia będą odbywać się w nowej formule, bo oprócz zapoznania ... » więcej 2018-10-16, godz. 08:30 Kanalizacja to nie śmietnik. Nyskie wodociągi apelują, by nie wrzucać wszystkiego do kanału Artykuły higieniczne, ubrania, gruz czy resztki jedzenia to tylko część rzeczy, które trafiają do kanalizacji w Nysie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »