Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-12, 18:00 Autor: Ewelina Laxy

Otmuchowskie kapsuły czasu zostaną otwarte przez fachowców

Podczas demontażu najwyższej części wieży ratusza w Otmuchowie odnaleziono trzy metalowe tuby [fot. UM Otmuchów]
Podczas demontażu najwyższej części wieży ratusza w Otmuchowie odnaleziono trzy metalowe tuby [fot. UM Otmuchów]
Tuby znalezione w iglicy otmuchowskiego ratusza będą zbadane przez konserwatorów zabytków. Teraz gmina musi zgłosić się do fachowców, którzy w odpowiedni sposób otworzą kapsuły czasu.
- Samo otwarcie tub nie jest problemem, ale musimy zrobić to tak, żeby żeby nie zniszczyć ich zawartości - mówi Artur Banasiak, sekretarz gminy Otmuchów. - Nie wiadomo w jakim one są stanie, jak wygląda ten papier po ponad 100 latach, czy da się go rozwinąć, żeby go nie zniszczyć. Dostaliśmy prezent od mieszkańców Otmuchowa z przelomu wieków i my chcemy taki sam prezent przygotować dla tych, którzy przyjdą na to miejsce za 100 lat. Na pewno będzie przygotowana tuba. Szykujemy, co do niej włożyć, żeby to było interesujące, ciekawe i odzwierciedlało nasz czas i nasze miejsce tu na ziemi.

Tuby znalezione w Otmuchowie mają od 15 do 40 cm wysokości i od 3 do 8 cm szerokości.

- Te kapsuły czasu mogą zawierać bardzo ciekawe historycznie informacje. Nasi pracownicy badali w jaki sposób można je otworzyć - zaznacza Elżbieta Molak opolski wojewódzki konserwator zabytków. - Być może to otwarcie powinno odbywać się w warunkach laboratoryjnych, gdzie jest odpowiedni klimat, odpowiednia wilgotność, żeby nie dopuścić do zniszczenia materiałów, które znajdują się w środku. Przy rozwijaniu ich dochodzi często do tego, że one się kruszą. Najpierw trzeba je w odpowiedni sposób nawilgotnić, że tak powiem i dopiero później rozwijać.

Kapsuły zostały znalezione w iglicy ratusza, podczas przygotowań do remontu wieży otmuchowskiego ratusza. Jedna z nich pochodzi z początku XX wieku.
Artur Banasiak
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2018-12-17, godz. 13:30 Karpia na świątecznych stołach nie zabraknie. Hodowcy chcą przekonać klientów do jedzenia tych ryb przez cały rok Karpia w wannie już nie trzymamy. Coraz więcej osób rezygnuje też z noszenia żywych ryb w reklamówce do domu. - Klienci wolą produkt gotowy do spożycia, czyli ... » więcej 2018-12-17, godz. 12:15 Zima w lasach pokaże, czy w naszym regionie pojawiły się wilki - twierdzą leśnicy Opolscy leśnicy uspokajają - nie ma pewności, że wilki pojawiły się na terenie województwa opolskiego. - Najbliższe zimowe miesiące pozwolą ustalić, czy te zw ... » więcej 2018-12-17, godz. 11:30 Zwłoki 4 noworodków w Ciecierzynie, matka i ojciec z zarzutami 4 zabójstwa noworodków na przestrzeni 5 lat - Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdziła, że na terenie posesji w Ciecierzynie pod Byczyną ujawniono zwłoki kol ... » więcej 2018-12-17, godz. 09:48 Kierowcy uważajcie na pieszych! Apeluje opolska policja Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w trzech wypadkach do jakich doszło w czasie weekendu na opolskich drogach. Po raz kolejny najtragiczniejsze zdarz ... » więcej 2018-12-17, godz. 09:00 Leśnicy rozpoczęli w lasach akcję "Choinka" Święta coraz bliżej. W tym tygodniu spodziewany jest szczyt sprzedaży choinek. Ceny świątecznych drzewek zaczynają się już od 30 zł za sztukę. Można je kupić ... » więcej 2018-12-17, godz. 07:30 Głuchołaski schron wzbogacił się o dodatkową salę. "My po prostu dobrze się tu bawimy" Podziemia szkoły podstawowej nr 3 w Głuchołazach, a byłego Publicznego Gimnazjum nr 2, od ponad trzech lat służą młodzieży, która coraz chętniej spędza tam wo ... » więcej 2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »