Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-12, 07:44 Autor: Ewelina Laxy

Poznawanie historii, kultury i porównanie sytuacji społecznej kobiet - uczestniczki warsztatów UO odwiedziły Radio Opole [FILM, ZDJĘCIA]

Studentki japońskiego Kobe College w Opolu odwiedziły też Radio Opole [fot. Wanda Kownacka]
10 Japonek poznaje historię i kulturę Polski. Studentki z koledżu w Kobe oraz ich opiekunka prof. Yolanda Tsuda odwiedziły naszą rozgłośnię. Poznały tajniki prowadzenia realizacji dźwięku, przeniosły się w czasie, a także wzięły udział w audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy". Wizyta była częścią projektu organizowanego przez Uniwersytet Opolski i japońską uczelnię. W ramach zajęć uczestniczki nie tylko poznają dzieje historyczne naszego kraju, ale przyglądają się obecnej sytuacji społecznej kobiet w Azji i Europie.
Jak mówią uczestniczki warsztatów, różnice pomiędzy Polską a Japonią są widoczne, ale występuje też dużo podobieństw.

- Podoba nam się, że mężczyźni są szarmanccy wobec kobiet. Te życie codzienne jest dosyć podobne, smakuje nam polskie jedzenie. Okazuje się, że w wielu wypadkach ma podobny smak jak dania japońskie.

- Motywem przewodnim tegorocznego wyjazdu jest kwestia historii wojny, losów kobiet. Pozycja kobiety w Polsce jest wyższa, niz w przypadku Japonii. To jest też jeden z celów tych wyjazdów, żeby dziewczyny zobaczyły, że nic ich nie ogranicza, że nie muszą godzić się na pracę tylko w takich typowo kobiecych zawodach, jak np. bycie bibliotekarką, ale, że spokojnie mogą myśleć o tym, żeby być profesorem na uczelni - dodaje dr Błażej Choroś z Instytutu Politologii UO.

Uczestnicy warsztatów odwiedzili też m.in. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, czy obóz na Majdanku.

Studenci z Japonii przyjechali Opola po raz trzeci.
Uczestniczki warsztatów, dr Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2018-12-17, godz. 13:30 Karpia na świątecznych stołach nie zabraknie. Hodowcy chcą przekonać klientów do jedzenia tych ryb przez cały rok Karpia w wannie już nie trzymamy. Coraz więcej osób rezygnuje też z noszenia żywych ryb w reklamówce do domu. - Klienci wolą produkt gotowy do spożycia, czyli ... » więcej 2018-12-17, godz. 12:15 Zima w lasach pokaże, czy w naszym regionie pojawiły się wilki - twierdzą leśnicy Opolscy leśnicy uspokajają - nie ma pewności, że wilki pojawiły się na terenie województwa opolskiego. - Najbliższe zimowe miesiące pozwolą ustalić, czy te zw ... » więcej 2018-12-17, godz. 11:30 Zwłoki 4 noworodków w Ciecierzynie, matka i ojciec z zarzutami 4 zabójstwa noworodków na przestrzeni 5 lat - Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdziła, że na terenie posesji w Ciecierzynie pod Byczyną ujawniono zwłoki kol ... » więcej 2018-12-17, godz. 09:48 Kierowcy uważajcie na pieszych! Apeluje opolska policja Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w trzech wypadkach do jakich doszło w czasie weekendu na opolskich drogach. Po raz kolejny najtragiczniejsze zdarz ... » więcej 2018-12-17, godz. 09:00 Leśnicy rozpoczęli w lasach akcję "Choinka" Święta coraz bliżej. W tym tygodniu spodziewany jest szczyt sprzedaży choinek. Ceny świątecznych drzewek zaczynają się już od 30 zł za sztukę. Można je kupić ... » więcej 2018-12-17, godz. 07:30 Głuchołaski schron wzbogacił się o dodatkową salę. "My po prostu dobrze się tu bawimy" Podziemia szkoły podstawowej nr 3 w Głuchołazach, a byłego Publicznego Gimnazjum nr 2, od ponad trzech lat służą młodzieży, która coraz chętniej spędza tam wo ... » więcej 2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »