Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-12, 07:44 Autor: Ewelina Laxy

Poznawanie historii, kultury i porównanie sytuacji społecznej kobiet - uczestniczki warsztatów UO odwiedziły Radio Opole [FILM, ZDJĘCIA]

Studentki japońskiego Kobe College w Opolu odwiedziły też Radio Opole [fot. Wanda Kownacka]
10 Japonek poznaje historię i kulturę Polski. Studentki z koledżu w Kobe oraz ich opiekunka prof. Yolanda Tsuda odwiedziły naszą rozgłośnię. Poznały tajniki prowadzenia realizacji dźwięku, przeniosły się w czasie, a także wzięły udział w audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy". Wizyta była częścią projektu organizowanego przez Uniwersytet Opolski i japońską uczelnię. W ramach zajęć uczestniczki nie tylko poznają dzieje historyczne naszego kraju, ale przyglądają się obecnej sytuacji społecznej kobiet w Azji i Europie.
Jak mówią uczestniczki warsztatów, różnice pomiędzy Polską a Japonią są widoczne, ale występuje też dużo podobieństw.

- Podoba nam się, że mężczyźni są szarmanccy wobec kobiet. Te życie codzienne jest dosyć podobne, smakuje nam polskie jedzenie. Okazuje się, że w wielu wypadkach ma podobny smak jak dania japońskie.

- Motywem przewodnim tegorocznego wyjazdu jest kwestia historii wojny, losów kobiet. Pozycja kobiety w Polsce jest wyższa, niz w przypadku Japonii. To jest też jeden z celów tych wyjazdów, żeby dziewczyny zobaczyły, że nic ich nie ogranicza, że nie muszą godzić się na pracę tylko w takich typowo kobiecych zawodach, jak np. bycie bibliotekarką, ale, że spokojnie mogą myśleć o tym, żeby być profesorem na uczelni - dodaje dr Błażej Choroś z Instytutu Politologii UO.

Uczestnicy warsztatów odwiedzili też m.in. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, czy obóz na Majdanku.

Studenci z Japonii przyjechali Opola po raz trzeci.
Uczestniczki warsztatów, dr Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 12:30 Zniesławienia nie było. Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie przeciwko rektorowi Politechniki Opolskiej - Politechnika Opolska otrzymała sądowy zakaz rozpowszechniania informacji o prof. Pawle Frączu, byłym pracowniku uczelni - mówi Wojciech Najda, rzecznik pras ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Miejsca do karmienia czy przewijania, a także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów to niektóre propozycje nyskieg ... Wsparcie psychologiczne dla matek, strefy 'pocałuj i jedź' przy szkołach, a także ogólnodostępne miejsca do przewijania i karmienia dzieci to kolejne propozyc ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:00 Benzen zdominował kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu. Czy WIOŚ bagatelizuje sprawę? Kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla obiecują zmniejszenie stężenia benzenu w powietrzu, a nawet całkowitą jego likwidację. Uważają też, że Wojewódzki In ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Kandydaci ruchu Kukiz'15 chcą w ratuszu bronić interesów mieszkańców i przedsiębiorców. "Dzisiaj tego nie ma" Czy władze Opola nie dbają o interesy mieszkańców? Podczas konferencji prasowej na Zaodrzu przekonywali o tym przedstawiciele ruchu Kukiz'15. » więcej 2018-10-16, godz. 11:30 Pijany kierowca miał zabrać dzieci na wycieczkę Policjanci z nyskiej drogówki skontrolowali autokar, który miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Auto było w odpowiednim stanie technicznym, jednak kierowca był p ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 IPN wrócił w okolice Łambinowic. Wznowiono poszukiwania miejsca pochówku żołnierzy Bartka Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wznowiło prace na terenie dawnego majątku Scharfenberg w gminie Łambinowice. Historycy poszukują ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 Amator cudzej własności odjechał maszyną z placu budowy. Za pomoc w jego ujęciu wyznaczono nagrodę Głuchołaska policja poszukuje złodzieja, który dwa tygodnie temu ukradł maszynę budowlaną wartą 100 tysięcy złotych. Za pomoc w odnalezieniu sprzętu właścicie ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:57 Oszust w rękach policji. Na A4 handlował "fałszywym złotem" [FILM, ZDJĘCIA] Najpierw próbował sprzedać nic nie wartą biżuterię, potem poturbował mężczyznę, który chciał temu zapobiec. Teraz obywatelowi Rumunii zatrzymanemu w powiecie ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:30 Ruszyły zapisy na III Akademię Młodego Poligloty na Uniwersytecie Opolskim Ruszyły zapisy na III edycję Akademii Młodego Poligloty pod hasłem 'Z językami dookoła świata'. Zajęcia będą odbywać się w nowej formule, bo oprócz zapoznania ... » więcej 2018-10-16, godz. 08:30 Kanalizacja to nie śmietnik. Nyskie wodociągi apelują, by nie wrzucać wszystkiego do kanału Artykuły higieniczne, ubrania, gruz czy resztki jedzenia to tylko część rzeczy, które trafiają do kanalizacji w Nysie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »