Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-12, 07:44 Autor: Ewelina Laxy

Poznawanie historii, kultury i porównanie sytuacji społecznej kobiet - uczestniczki warsztatów UO odwiedziły Radio Opole [FILM, ZDJĘCIA]

Studentki japońskiego Kobe College w Opolu odwiedziły też Radio Opole [fot. Wanda Kownacka]
10 Japonek poznaje historię i kulturę Polski. Studentki z koledżu w Kobe oraz ich opiekunka prof. Yolanda Tsuda odwiedziły naszą rozgłośnię. Poznały tajniki prowadzenia realizacji dźwięku, przeniosły się w czasie, a także wzięły udział w audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy". Wizyta była częścią projektu organizowanego przez Uniwersytet Opolski i japońską uczelnię. W ramach zajęć uczestniczki nie tylko poznają dzieje historyczne naszego kraju, ale przyglądają się obecnej sytuacji społecznej kobiet w Azji i Europie.
Jak mówią uczestniczki warsztatów, różnice pomiędzy Polską a Japonią są widoczne, ale występuje też dużo podobieństw.

- Podoba nam się, że mężczyźni są szarmanccy wobec kobiet. Te życie codzienne jest dosyć podobne, smakuje nam polskie jedzenie. Okazuje się, że w wielu wypadkach ma podobny smak jak dania japońskie.

- Motywem przewodnim tegorocznego wyjazdu jest kwestia historii wojny, losów kobiet. Pozycja kobiety w Polsce jest wyższa, niz w przypadku Japonii. To jest też jeden z celów tych wyjazdów, żeby dziewczyny zobaczyły, że nic ich nie ogranicza, że nie muszą godzić się na pracę tylko w takich typowo kobiecych zawodach, jak np. bycie bibliotekarką, ale, że spokojnie mogą myśleć o tym, żeby być profesorem na uczelni - dodaje dr Błażej Choroś z Instytutu Politologii UO.

Uczestnicy warsztatów odwiedzili też m.in. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, czy obóz na Majdanku.

Studenci z Japonii przyjechali Opola po raz trzeci.
Uczestniczki warsztatów, dr Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2018-08-16, godz. 07:00 Korzystasz z basenu? Pamiętaj o higienie. Prysznic to podstawa Pamiętajmy o higienie - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przypomina o zasadach korzystania z basenów. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak zachowywać s ... » więcej 2018-08-15, godz. 22:30 Mieszkańcy powiatu strzeleckiego o tornadzie sprzed 10 lat. "Człowiek wciąż się boi" Zerwane dachy, zniszczone sieci elektryczne i powyrywane drzewa z korzeniami. Tak wyglądał obraz po tornadzie, które 15 sierpnia 2008 roku przeszło przez powi ... » więcej 2018-08-15, godz. 20:30 "Pięknie służycie Polsce i jesteście gotowi do poświęceń". 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła Święto Wojska Polsk ... Pierwsza, oficjalna część uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się od przemarszu 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Ochotniczego Szwadronu Kaw ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:45 Święto Wojska Polskiego w Opolu oficjalnie i rodzinnie. Wojskowy sprzęt i kolejka po grochówkę [FILM, ZDJĘCIA] Przemarszem żołnierzy pododdziałów 10. Brygady Logistycznej i Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej rozpoczęła się oficjalna część obchodów Święta ... » więcej 2018-08-15, godz. 15:00 Setki tysięcy nowych roślin i kolejne 3 hektary parku. Brzeg ma być bardziej zielony Brzeg ma wkrótce stać się jeszcze bardziej zielony. Do końca przyszłego roku w mieście ma pojawić się tysiące nowych roślin, a także 3 hektary parku. » więcej 2018-08-15, godz. 14:50 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »