Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-10, 14:00 Autor: Roman Juranek

Radni Razem dla Opola mają pomysł na zarządzania miejską zielenią

Oznaczone drzewa na ul. Ozimskiej w Opolu. "Drzewa obumarły i stanowią zagrożenie" [fot. Joanna Matlak]
Oznaczone drzewa na ul. Ozimskiej w Opolu. "Drzewa obumarły i stanowią zagrożenie" [fot. Joanna Matlak]
- Chcemy, by w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono pieniądze na zinwentaryzowanie zieleni w mieście. Koszt takiej inwentaryzacji wyniósłby do 1,5 mln zł - mówił w Radiu Opole Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu radnych RdO w opolskiej Radzie Miasta.
- Będziemy chcieli, żeby w tym roku jeszcze rozpoczęła się taka inwentaryzacja i będziemy składać wniosek do budżetu na 2019 rok, aby odpowiednie środki finansowe na ten cel zabezpieczyć - mówił Drynda. - Wszystkie opisane drzewa figurowałyby na specjalnie utworzonym portalu, gdzie każdy mógłby zgłaszać swoje uwagi - dodał.

- I tutaj jest ogromna rola mieszkańców, dlatego, że mogliby oni zgłaszać różne rzeczy, które się dzieją z drzewami - mówi Drynda. - To, że zaczyna się podsuszać jakieś drzewo, obumierać. I co to oznacza dla ludzi, którzy są odpowiedzialni za tą zieleń ? Że oni mogą na znacznie wcześniejszym etapie zareagować. I to może skończyć się tym, że nie trzeba będzie składać wniosków o wycinkę drzew, tylko będzie można zastosować różnego rodzaju formy leczenia zieleni i to spowoduje, że wspólnymi siłami wszystkich mieszkańców po prostu będzie tych wycinek mniej i będziemy mogli tę zieleń ratować.

Inną rolą portalu byłoby informowanie z wyprzedzeniem mieszkańców o planowanych wycinkach, co zmniejszyłoby liczbę skarg opolan zaskakiwanych usuwaniem chorych drzew lub tych pod planowane inwestycje.

W "Poglądach i osądach" Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w opolskim magistracie, powiedziała, że takie zadanie jest już wykonywane przez miasto, ponieważ jest to zadanie zarządców terenów zieleni i od czerwca taka inwentaryzacja jest realizowana.

- Między innymi po to została powołana Anna Konowalczuk-Żołud w Zakładzie Komunalnym, jako specjalistka d/s zieleni, która zajmuje się tą tematyką - wyjaśnia. - Zbieraliśmy również oferty różnych firm, które realizują takie systemy w Polsce, aczkolwiek tak naprawdę w kraju nie ma takich systemów, za takie ogromne pieniądze.

Jak dodaje Małgorzata Rabiega, taka inwentaryzacja drzew na przykład w Nowym Jorku była przeprowadzona przez wolontariuszy, co w Opolu byłoby raczej niemożliwe.
Krzysztof Drynda
Krzysztof Drynda
Małgorzata Rabiega

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 09:29 Kierowca wjechał w pylon Do zdarzenia doszło w Opolu przy ul. Ozimskiej. Kierujący autem osobowym najprawdopodobniej nie opanował samochodu, wypadł z drogi i uderzył w pylon stacji be ... » więcej 2018-12-12, godz. 09:00 WOT na Opolszczyźnie jeszcze nie powstały, a już są chętni do służby 500 osób zgłosiło chęć służby w Wojskach Obrony Terytorialnej w naszym województwie. Mimo, że formacja na Opolszczyźnie zostanie utworzona w przyszłym roku to ... » więcej 2018-12-12, godz. 08:30 Nysa zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy Gwiazdkowe prezenty, choinki czy świąteczne ozdoby już po raz kolejny będzie można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Nysie. Oprócz zakupów, w świąteczny k ... » więcej 2018-12-12, godz. 00:15 Europoseł Sławomir Kłosowski o sytuacji po strzelaninie w Strasburgu Według najnowszych danych zginęły 4 osoby. Wcześniej informowano też o 11 rannych. (Stan na 11.12 godzina 23:00) » więcej 2018-12-11, godz. 22:00 Coraz więcej bielików nad opolskim niebem. Rośnie liczba par tych dostojnych drapieżników - Odbudowaliśmy w Polsce i w całej Europie populację bielika i z tego należy się cieszyć - przekonuje Marek Stajszczyk, przyrodnik i ornitolog. To efekt restr ... » więcej 2018-12-11, godz. 21:00 Obniżka pensji Sabiny Nowosielskiej, mimo że radni zgodzili się na... maksymalną stawkę Radni miejscy z Kędzierzyna-Koźla jednogłośnie uchwalili, że prezydent Sabina Nowosielska będzie zarabiała maksymalną możliwą kwotę, czyli 10 940 zł. To jedna ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:30 Mimo zmiany burmistrzów przygraniczne miasta będą rozwijać dotychczasowe kontakty Współpraca w zakresie kultury, przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem samorządów lokalnych. W tych obszarach prowa ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:00 Poszukiwany kandydat do kierowania ośrodkiem w Zakrzowie W gminnym ośrodku sportu i rekreacji w Zakrzowie znów jest bezkrólewie. Dotychczasowy szef tej jednostki został wójtem Reńskiej Wsi i na razie nie znaleziono ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:30 Obcokrajowiec i polska rodzina razem przy wigilijnym stole - można się zgłaszać do "Wigilii bez granic" Chcą polepszać kontakty między Polakami a cudzoziemcami - Instytut Myśli Schumana rozpoczął akcję „Wigilia bez granic”, której celem jest zaaranżowanie spotka ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Handel w niedzielę w regionie. PIP odnotowała 27 przypadków złamania prawa 27 przypadków naruszenia prawa w kwestii handlu w niedzielę w naszym regionie odnotowali od marca pracownicy opolskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »