Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-10, 14:00 Autor: Roman Juranek

Radni Razem dla Opola mają pomysł na zarządzania miejską zielenią

Oznaczone drzewa na ul. Ozimskiej w Opolu. "Drzewa obumarły i stanowią zagrożenie" [fot. Joanna Matlak]
Oznaczone drzewa na ul. Ozimskiej w Opolu. "Drzewa obumarły i stanowią zagrożenie" [fot. Joanna Matlak]
- Chcemy, by w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono pieniądze na zinwentaryzowanie zieleni w mieście. Koszt takiej inwentaryzacji wyniósłby do 1,5 mln zł - mówił w Radiu Opole Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu radnych RdO w opolskiej Radzie Miasta.
- Będziemy chcieli, żeby w tym roku jeszcze rozpoczęła się taka inwentaryzacja i będziemy składać wniosek do budżetu na 2019 rok, aby odpowiednie środki finansowe na ten cel zabezpieczyć - mówił Drynda. - Wszystkie opisane drzewa figurowałyby na specjalnie utworzonym portalu, gdzie każdy mógłby zgłaszać swoje uwagi - dodał.

- I tutaj jest ogromna rola mieszkańców, dlatego, że mogliby oni zgłaszać różne rzeczy, które się dzieją z drzewami - mówi Drynda. - To, że zaczyna się podsuszać jakieś drzewo, obumierać. I co to oznacza dla ludzi, którzy są odpowiedzialni za tą zieleń ? Że oni mogą na znacznie wcześniejszym etapie zareagować. I to może skończyć się tym, że nie trzeba będzie składać wniosków o wycinkę drzew, tylko będzie można zastosować różnego rodzaju formy leczenia zieleni i to spowoduje, że wspólnymi siłami wszystkich mieszkańców po prostu będzie tych wycinek mniej i będziemy mogli tę zieleń ratować.

Inną rolą portalu byłoby informowanie z wyprzedzeniem mieszkańców o planowanych wycinkach, co zmniejszyłoby liczbę skarg opolan zaskakiwanych usuwaniem chorych drzew lub tych pod planowane inwestycje.

W "Poglądach i osądach" Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w opolskim magistracie, powiedziała, że takie zadanie jest już wykonywane przez miasto, ponieważ jest to zadanie zarządców terenów zieleni i od czerwca taka inwentaryzacja jest realizowana.

- Między innymi po to została powołana Anna Konowalczuk-Żołud w Zakładzie Komunalnym, jako specjalistka d/s zieleni, która zajmuje się tą tematyką - wyjaśnia. - Zbieraliśmy również oferty różnych firm, które realizują takie systemy w Polsce, aczkolwiek tak naprawdę w kraju nie ma takich systemów, za takie ogromne pieniądze.

Jak dodaje Małgorzata Rabiega, taka inwentaryzacja drzew na przykład w Nowym Jorku była przeprowadzona przez wolontariuszy, co w Opolu byłoby raczej niemożliwe.
Krzysztof Drynda
Krzysztof Drynda
Małgorzata Rabiega

Wiadomości z regionu

2018-10-15, godz. 10:11 Zandberg porównał Roberta Węgrzyna do prezydenta Legionowa. Zareagowała żona byłego posła PO Partia Razem krytykuje Koalicję Obywatelską za umieszczenie byłego posła Roberta Węgrzyna na liście wyborczej do Sejmiku Województwa Opolskiego. Były parlamen ... » więcej 2018-10-15, godz. 10:08 Tragiczny weekend na drogach regionu. Ofiary to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego To był tragiczny weekend na drogach województwa opolskiego. W 10 wypadkach drogowych zginęły dwie osoby, a 8 zostało rannych. Ofiary śmiertelne to pieszy i ro ... » więcej 2018-10-15, godz. 06:45 Opolscy politycy wskazali największe wyzwania dla nowego samorządu wojewódzkiego Największe wyzwania samorządu wojewódzkiego po wyborach były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy dążyli do podsumowania działań obecnej koalic ... » więcej 2018-10-14, godz. 20:30 Plac Jana Pawła II w Opolu jest dostępny dla mieszkańców. Jak oceniają to miejsce po rewitalizacji? Oficjalnie oddano do użytku przebudowany plac Jana Pawła II w Opolu. Z tej okazji zorganizowano koncert pt. 'Jan Paweł II - świadek nadziei', jako obchody 40- ... » więcej 2018-10-14, godz. 19:24 Głuchołazy rozpoczęły walkę ze smogiem, kandydaci na burmistrza mają na to różne pomysły Z zanieczyszczanym powietrzem borykają się Głuchołazy, które mają turystyczne aspiracje. Problem ten dokuczliwy jest zwłaszcza w sezonie grzewczym. Sprawcami ... » więcej 2018-10-14, godz. 18:22 Pięcioro kandydatów na prezydenta Opola solidarnie zrezygnowało z udziału w debacie akademickiej. Arkadiusz Wiśniewski ... Pięcioro kandydatów na prezydenta Opola zrezygnowało z udziału w akademickiej debacie w Studenckim Centrum Kultury. Solidarną decyzję motywowali nieobecnością ... » więcej 2018-10-14, godz. 16:34 Odnowili 140-letni nagrobek i uczyli się o parlamentaryzmie W ramach projektu związanego z parlamentaryzmem, uczniowie gimnazjum w Jemielnicy poznali sylwetkę ks. Carla Gratza, jedynego parlamentarzysty z tej gminy. Ur ... » więcej 2018-10-14, godz. 15:00 Wiceminister Ociepa wezwał marszałka Bułę do debaty o rozwoju województwa Marcin Ociepa wzywa marszałka Andrzeja Bułę do debaty o przyszłości województwa opolskiego. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii, zarazem lider listy ... » więcej 2018-10-14, godz. 14:05 Komitet Marcina Gambca ma poparcie Adriana Zandberga i całej Partii Razem Adrian Zandberg, lider partii Razem, oficjalnie poparł Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Gambca w wyborach do Rady Miasta Opola. Kandydaci Razem startują z li ... » więcej 2018-10-14, godz. 14:00 But zwany "szczurkiem" znali nawet w Australii. Krapkowice przypominają o swojej obuwniczej historii [ZDJĘCIA] W Krapkowicach w tę niedzielę wszystko kręci się wokół butów. W hali sportowej przy ul. Kilińskiego trwa impreza pod hasłem „Ludzie Otmętu - takie tu buty!”. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »