Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-02, 16:30 Autor: Joanna Matlak

Plac przed dworcem PKP w Opolu do zagospodarowania. Będzie tunel pod 1 Maja. Jest konkurs

Plac przed dworcem PKP zmieni się. Opole ogłasza konkurs [fot. Joanna Matlak]
Plac przed dworcem PKP zmieni się. Opole ogłasza konkurs [fot. Joanna Matlak]
Plac przed dworcem PKP zmieni się. Opole ogłasza konkurs [fot. Joanna Matlak]
Plac przed dworcem PKP zmieni się. Opole ogłasza konkurs [fot. Joanna Matlak]
Urząd Miasta Opola ogłasza konkurs architektoniczny na zagospodarowanie hektarowego placu przed Dworcem Głównym PKP. Chodzi o teren deptaka z kostki brukowej, miejsca dla taksówek i wysepek z terenem zielonym. Na ten cel zarezerwowano 6 mln złotych.
- Ten plac jest w tej chwili przedmiotem wstydu. Chcemy to zmienić - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Plac jest na tyle duży, że może pomieścić w sobie bardzo różnorodne rozwiązania, dziś ta przestrzeń jest po prostu chaotyczna, przecięta szlakami pieszo-rowerowymi, przecięta ulicami. Ruch pieszych jest zepchnięty gdzieś do naroża, w zasadzie nie sposób tam wypoczywać. Jakie rozwiązania zaproponują architekci jest sprawą otwartą, chcielibyśmy żeby było zielono, atrakcyjnie, żeby był element integracyjny, może z elementami placu zabaw - mówi Wiśniewski.

Konkurs jest realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów RP.

- Ruszamy dziś, a rozstrzygnięcie konkursu planujemy na połowę października – mówi prezes opolskiego oddziału stowarzyszenia Małgorzata Adamowicz-Nowacka. - Na podstawie planu miejscowego oraz różnych wytycznych, które miasto Opole nam przekazało, przygotowaliśmy regulamin i zasady uczestnictwa w tym konkursie - mówi Adamowicz Nowacka.

- Konkurs jest na zasadzie tajności, czyli każda praca jest kodowana, my nie wiemy kto je składa. Dopiero na sam koniec, kiedy wyłaniamy prace zwycięskie, to wtedy jest otwarcie kopert i wtedy dowiadujemy się, kto jest głównym zwycięzcą - dodaje Beata Wartenberg, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury w ratuszu.

To I etap zagospodarowania tego miejsca. Drugi będzie dotyczył dworca PKS. W ciągu 2 - 3 lat powstanie tam centrum przesiadkowe, a pod ul. 1 Maja ma zostać wybudowany tunel, który umożliwi bezpośrednie przejście pieszym i rowerzystom z dworca PKP na ul. Krakowską.
Arkadiusz Wiśniewski
Małgorzata Adamowicz-Nowacka i Beata Wartenberg

Wiadomości z regionu

2019-04-24, godz. 22:29 Auto wypadło z drogi w Pępicach. Na miejsce wezwano LPR Około godz. 18.30 z nieustalonych jeszcze przyczyn osobowe audi wypadło (24.04) z drogi w okolicach miejscowości Pępice (gm. Skarbimierz, powiat brzeski) i ud ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:00 "Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej" - samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe wyróżnione. Gala w Filh ... Są opolskimi gwiazdami Europy - w Filharmonii Opolskiej w Opolu przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic - opolskie 15 lat ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:30 Prudnicka spółka szpitalna ma nowego prezesa Dariusz Brzeziński został prezesem Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Rozm ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:13 Opole: kolejna manifestacja wsparcia dla nauczycieli Około 200 osób wyraziło dziś w Opolu poparcie dla strajkujących nauczycieli. Wychowawcy, pedagodzy i uczniowie przynieśli transparenty i wykrzykiwali hasła ch ... » więcej 2019-04-24, godz. 20:15 Nowe toalety miejskie pojawiają się na ulicach Opola. Na razie będą dwie W Opolu montowane są nowoczesne toalety miejskie. Są w pełni zautomatyzowane, bezdotykowe i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. » więcej 2019-04-24, godz. 19:04 Interwencja TOZ w Lewinie Brzeskim. "Psy żyły w pospawanych klatkach, we własnych odchodach" [ZDJĘCIA] Inspektorzy opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w asyście policji i pracowników urzędu gminy odebrali 10 psów z pseudohodowli w Lewinie Brzeskim. Wś ... » więcej 2019-04-24, godz. 19:00 Burze piaskowe na polach i pył znad Sahary to dwa różne zjawiska Pył z Sahary nadciągnął nad Polskę. Ostatni raz takie zdarzenie miało miejsce w 2016 roku. - To zjawisko rzadkie, ale typowe - tłumaczy dr Krzysztof Badora z ... » więcej 2019-04-24, godz. 18:15 Łączenie nierentownych oddziałów lekarstwem na długi szpitali? Od 7 do 9 milionów złotych. Takie jest szacunkowe łączne zadłużenie opolskich szpitali. Najczęstszym powodem ujemnego bilansu jest utrzymywanie nierentownych ... » więcej 2019-04-24, godz. 17:56 Radni województwa przyjęli rezolucję w sprawie Powstań Śląskich Radni województwa upamiętnili setną rocznicę Powstań Śląskich. Podczas sesji sejmiku podjęli rezolucję, w której oddali hołd powstańcom i wszystkim poległym w ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:56 EUROWYBORY: Andrzej Buła z poparciem Mniejszości Niemieckiej Mniejszość Niemiecka oficjalnie poparła kandydaturę Andrzeja Buły w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »