Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-02, 16:30 Autor: Joanna Matlak

Plac przed dworcem PKP w Opolu do zagospodarowania. Będzie tunel pod 1 Maja. Jest konkurs

Plac przed dworcem PKP zmieni się. Opole ogłasza konkurs [fot. Joanna Matlak]
Plac przed dworcem PKP zmieni się. Opole ogłasza konkurs [fot. Joanna Matlak]
Plac przed dworcem PKP zmieni się. Opole ogłasza konkurs [fot. Joanna Matlak]
Plac przed dworcem PKP zmieni się. Opole ogłasza konkurs [fot. Joanna Matlak]
Urząd Miasta Opola ogłasza konkurs architektoniczny na zagospodarowanie hektarowego placu przed Dworcem Głównym PKP. Chodzi o teren deptaka z kostki brukowej, miejsca dla taksówek i wysepek z terenem zielonym. Na ten cel zarezerwowano 6 mln złotych.
- Ten plac jest w tej chwili przedmiotem wstydu. Chcemy to zmienić - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Plac jest na tyle duży, że może pomieścić w sobie bardzo różnorodne rozwiązania, dziś ta przestrzeń jest po prostu chaotyczna, przecięta szlakami pieszo-rowerowymi, przecięta ulicami. Ruch pieszych jest zepchnięty gdzieś do naroża, w zasadzie nie sposób tam wypoczywać. Jakie rozwiązania zaproponują architekci jest sprawą otwartą, chcielibyśmy żeby było zielono, atrakcyjnie, żeby był element integracyjny, może z elementami placu zabaw - mówi Wiśniewski.

Konkurs jest realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów RP.

- Ruszamy dziś, a rozstrzygnięcie konkursu planujemy na połowę października – mówi prezes opolskiego oddziału stowarzyszenia Małgorzata Adamowicz-Nowacka. - Na podstawie planu miejscowego oraz różnych wytycznych, które miasto Opole nam przekazało, przygotowaliśmy regulamin i zasady uczestnictwa w tym konkursie - mówi Adamowicz Nowacka.

- Konkurs jest na zasadzie tajności, czyli każda praca jest kodowana, my nie wiemy kto je składa. Dopiero na sam koniec, kiedy wyłaniamy prace zwycięskie, to wtedy jest otwarcie kopert i wtedy dowiadujemy się, kto jest głównym zwycięzcą - dodaje Beata Wartenberg, naczelnik wydziału urbanistyki i architektury w ratuszu.

To I etap zagospodarowania tego miejsca. Drugi będzie dotyczył dworca PKS. W ciągu 2 - 3 lat powstanie tam centrum przesiadkowe, a pod ul. 1 Maja ma zostać wybudowany tunel, który umożliwi bezpośrednie przejście pieszym i rowerzystom z dworca PKP na ul. Krakowską.
Arkadiusz Wiśniewski
Małgorzata Adamowicz-Nowacka i Beata Wartenberg

Wiadomości z regionu

2019-11-12, godz. 20:15 Studenci mają "Zdrowie pod kontrolą". Akcja w najbliższą sobotę 'Zdrowie pod kontrolą' to hasło akcji, którą dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowali studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. W najbliższą sobotę… » więcej 2019-11-12, godz. 20:15 Brzeg czeka na propozycje nazwy dla nowego parku. Pomysły można zgłaszać do 8 grudnia Brzeżanie zdecydują o tym, jaką nazwę będzie nosił nowy park utworzony w miejscu dawnej fosy miejskiej. Magistrat ogłosił w tej sprawie konkurs. Propozycje może… » więcej 2019-11-12, godz. 18:10 W miejscu spalonej synagogi stanęła tablica upamiętniająca kozielskich Żydów Dzięki staraniom członków stowarzyszenia Blechhammer - 1944 w Kędzierzynie-Koźlu odsłonięto tablicę upamiętniającą społeczność żydowską, która do II Wojny Światowej… » więcej 2019-11-12, godz. 17:50 Upamiętnili setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Szkoła ma nowy sztandar, filateliści przygotowali swoje wyda… Dwie okazje - 101. rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego - były przyczynkiem do uroczystego spotkania, które miało miejsce… » więcej 2019-11-12, godz. 17:33 Wójt Kamiennika jak szeryf - złapał mężczyzn nielegalnie wysypujących odpady. W ziemi może być ponad tysiąc ton śmieci W Kamienniku ujawniono nielegalne wysypisko. Na gorącym uczynku złapane zostały osoby, które chciały zakopać około 25 ton odpadów komunalnych. » więcej 2019-11-12, godz. 16:45 Zmiana organizacji linii autobusów MZK Opole Zmienia się organizacja kursów autobusów MZK w Opolu. Wydłużona została linia numer 17 do Chmielowic i linia numer 18, która będzie kursowała do strefy ekonomicznej… » więcej 2019-11-12, godz. 16:15 Nyskie serca już pełne nakrętek. Instalacjami zainteresowane są inne miasta w kraju Ogromnym zainteresowaniem cieszy się inicjatywa władz Nysy, które postanowiły pomóc mieszkańcom w zbieraniu plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Wystarczyło… » więcej 2019-11-12, godz. 15:07 Dwóch nastolatków poparzonych. Wypadek w warsztacie w Brzegu Wypadek podczas praktyk zawodowych w Brzegu. Jak informuje rzeczniczka miejscowej policji przed godziną 13.00 mundurowi otrzymali zgłoszenie o dwóch nastolatkach… » więcej 2019-11-12, godz. 14:44 Intensywne opady deszczu na zachodzie i południu regionu Ostrzeżenie meteo dla trzech powiatów regionu wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Według prognoz IMiGW przed nami deszczowe 2 dni. » więcej 2019-11-12, godz. 14:30 Strażak na quadzie czasem dojedzie szybciej, niż dużym wozem bojowym To najmniejszy z „wozów”, którymi dysponują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Flota pojazdów wzbogaciła się o nowego quada. Maszyna jest warta niespełna 100 tysięcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »