Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-02, 12:00 Autor: Maciej Stępień

XXI wiek, a wodę dostarczają na taczce. Jedna z rodzin w Krzywej Górze wciąż ma spory problem

Jolanta Gurgul wraz z rodziną od lat czeka na przyłączenie do sieci wodociągowej [fot. Maciej Stępień]
Jolanta Gurgul wraz z rodziną od lat czeka na przyłączenie do sieci wodociągowej [fot. Maciej Stępień]
Rodzina Gurguli zamieszkująca w najbardziej odległym zakątku Krzywej Góry, od lat nie może doprosić się przyłączenia wody. Problemem są pieniądze i sprawy administracyjne. Wodę dla całej gminy Pokój dostarcza namysłowska spółka EKOWOD, dla której budowa kilkusetmetrowego odcinka sieci do jednej posesji jest nieopłacalna. Lokalne władze kilka lat temu zaproponowały podział kosztów tego zadania po połowie, do dziś jednak sieć nie została wybudowana. Rodzina czerpie wodę z kilku miejsc na terenie sołectwa i wozi wszystko na taczce.
- Problemy mamy od 1997 roku, jak rzeka Budkowiczanka wylała i zanieczyściła nam studnię. Dziś w wodzie jest dużo żelaza i manganu. Nie jest ona zdatna do picia. Od tamtej pory cały czas walczymy o przyłącze - mówi Radiu Opole Jolanta Gurgul.

Jej syn Dawid ma do pokonania 2 kilometry do najbliższego ujęcia wody.

- Bierzemy z cmentarza, a jeśli brama jest zamknięta, to ze świetlicy wiejskiej. Napełniam butelki i pojemniki i przywożę je taczką.

W tej sprawie postanowił zainterweniować namysłowski poseł PiS-u Bartłomiej Stawiarski.

- Mamy XXI wiek, jesteśmy w centrum naszego województwa, a tutaj nie ma bieżącej wody. Przecież to są podstawowe potrzeby współczesnej cywilizacji, a tutaj mieszka rodzina z małym dzieckiem.

Parlamentarzysta namówił władze Pokoju, by te na własny koszt doprowadziły tam wodę. Potrzeba na to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sekretarz gminy Joanna Ptaszek potwierdza, że samorząd weźmie na siebie ten wydatek.

- Wiemy dziś, że pozostałe tereny w tamtej okolicy zostaną niebawem zabudowane, dlatego z planowanej sieci wodociągowej skorzysta nie tylko jedna rodzina. Wcześniej mieliśmy cichą umowę z namysłowskimi wodociągami, że my zakupimy materiały, a oni zrobią projekt i zapłacą za robociznę. Niestety, do realizacji tej inwestycji nie doszło – wspomina Ptaszek.

Prezes EKOWOD-u Krzysztof Szyndlarewicz w rozmowie z Radiem Opole mówi, że to nieopłacalne i spółka takiej inwestycji nie wykona.

- W sytuacji, gdzie nasza firma na danej gminie ponosi stratę, to zarząd spółki nie ma prawa środków zarobionych na terenie innego samorządu przeznaczyć na inwestycję w Pokoju. Po prostu nie ma takich możliwości. Gdyby wszystko się bilansowało lub byłby zysk, to wtedy jest inna rozmowa – dodaje Szyndlarewicz.

W Pokoju szukają teraz wykonawcy, który mógłby te inwestycję zrealizować. Niewykluczone, że rodzina Gurguli w Krzywej Górze jeszcze w tym roku doczeka się bieżącej wody.
Jolanta i Dawid Gurgul, Bartłomiej Stawiarski, Joanna Ptaszek i Krzysztof Szyndlarewicz

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 22:15 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 21:00 Opole będzie świętowało 30. rocznicę przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku Wydarzenia około rocznicowe rozpoczną się już 28 maja, kiedy to w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, pisarką i dziennikarką ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:48 Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie. » więcej 2019-05-21, godz. 20:00 Podczas przebudowy śródmieścia Nysy odkopano dawny kanał miejski. "Miasto było lokowane na wyspie" Kolejne znaleziska dokonane podczas przebudowy nyskiego śródmieścia. Tym razem dokopano się do przecinającego obecną ulicę Celną dawnego kanału, stanowiącego ... » więcej 2019-05-21, godz. 19:00 Młoda żyrafka w opolskim zoo. Urodziła się o poranku Opolski ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. To samczyk żyrafy, który urodził się dziś (21.05) nad ranem. Waży około 40 kilogramów i mierzy 160 cm. » więcej 2019-05-21, godz. 18:59 W sobotę (25.05) w C.H. Turawa Park dzień otwarty NFZ poświęcony profilaktyce raka skóry Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w najbliższą sobotę (25.05) dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Pracownicy funduszu i spe ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »