Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-26, 14:20 Autor: Joanna Matlak

Konflikt na linii rektor PO i niektórzy pracownicy. Sprawa trafiła do prokuratury

Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Politechnika Opolska [fot. Wiktoria Palarczyk]
Opolska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego byłego i dwóch obecnych pracowników uczelni. Pierwszy został zwolniony dyscyplinarnie, dwaj pozostali stracili pełnione na uczelni funkcje. Doniesienie do organów ścigania złożyły władze uczelni.
To wynik audytu wewnętrznego, który przeprowadzono na Politechnice Opolskiej w związku z wybranymi projektami badawczymi i naukowymi. Audytor wskazał na możliwe nieprawidłowości, które w jego ocenie mają związek z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

Sprawa wyszła na jaw, gdy w obronie zwolnionych i odwołanych ze stanowisk pracowników wystosowano do rektora list otwarty, pod którym podpisało się 96 osób, w tym dwóch byłych rektorów politechniki. Zdaniem sygnatariuszy listu, pracownicy PO zostali ukarani niesprawiedliwie i dlatego kara powinna być cofnięta.

W odpowiedzi na list otwarty dyrektor gabinetu rektora politechniki Wojciech Najda wydał oświadczenie, w którym informuje, że możliwe nieprawidłowości dotyczą projektów finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dodaje także, że pod listem otwartym podpisało się tylko 18 z 880 pracowników Politechniki Opolskiej.

Dodajmy, że prokuratura prowadzi też inne postępowanie - w sprawie anonimu, w którym z kolei zarzucono nieprawidłowości urzędującemu rektorowi. I w tym przypadku doniesienie złożył rektor PO, który uznał, że autorzy anonimu pomówili jego samego i jego współpracowników.

W czwartek nie udało nam się uzyskać w prokuraturze informacji, na jakim etapie są oba postępowania. Do sprawy będziemy wracać.

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 20:45 Park niemodlińskiego zamku wypięknieje. "Chcemy łączyć historyczną przestrzeń" Umowa na dotację podpisana. W sierpniu ruszą prace renowacyjne w parku okalającym niemodliński zamek. » więcej 2019-07-18, godz. 20:00 Opolscy strażacy OSP organizują zbiórkę sprzętu dla druhów z Ukrainy Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny chcą pomóc druhom z Ukrainy. Ruszyła akcja zbiórki sprzętu, który trafi za wschodnią granicę, tam, gdzie dopiero tworzone są ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:25 Niebezpieczne popołudnie w regionie. Na A4 zginął motocyklista, pod Brzegiem na torowisku doszło do śmiertelnego potrą ... Do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym doszło na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Brzeg, na 190 km autostrady. Motocyklista nie żyje. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Śląski Wawel do remontu. Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach Ruszyły prace budowlane na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Jeden z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny zyska między innymi nowe pokrycie dachowe. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Powiat opolski w ochronie dziedzictwa. Ponad 26 tysięcy złotych dofinansowania na grupę zabytkowych rzeźb "Ukrzyżowani ... Grupa rzeźb pod nazwą 'Ukrzyżowanie', które oglądać można w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim doczeka się renowacji. Pieniądze na ten cel, ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Dodatkowe patrole policji w Namysłowie. Sfinansuje je gmina Będzie więcej patroli w Namysłowie. Policja otrzymała finansowe wsparcie gminy, a pieniądze zostaną wykorzystane głównie na dodatkowe, ponadnormatywne służby. » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Przychówek w opolskim zoo. Na świat przyszedł lemur bandro Para lemurów bandro z opolskiego zoo doczekała się potomka. Nie wiadomo jeszcze czy to samiec czy samiczka. Ustalenie płci zwierzęcia może być możliwe nawet p ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:40 Autostrada A4 do końca września w remoncie. Utrudnienia są w rejonie Góry św. Anny Uwaga na utrudnienia na autostradzie A4. Powodem jest remont trasy na wysokości Góry św. Anny. Prace odbywają się na 7-kilometrowym odcinku, między węzłami Kę ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:35 7,7% opolskich uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół. Kuratorium Oświaty podsumowuje nabór podwójneg ... O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegali się w tym roku absolwenci gimnazjów i podstawówek, w sumie prawie 17 tysięcy uczniów w regionie. Z danych kura ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:15 Za 107 dni ma być gotowy żłobek w Prószkowie. Gmina zdobyła dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ 32 miejsca będą czekały w nowym żłobku na najmłodszych mieszkańców Prószkowa. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który w poniedziałek (22.07) wejdzie na plac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »