Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 12:10 Autor: Maciej Stępień

Rozmawiali o wsparciu dla osób niepełnosprawnych. Wiceminister Bartosz Marczuk z wizytą w Brzegu

W Brzegu rozmawiali o budowie systemu rządowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Od lewej: wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk, szef opolskiego NFZ Robert Bryk i dyrektor PFRON Łukasz Żmuda [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu rozmawiali o budowie systemu rządowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Od lewej: wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk, szef opolskiego NFZ Robert Bryk i dyrektor PFRON Łukasz Żmuda [fot. Maciej Stępień]
Przed południem w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie rozpoczęły się regionalne konsultacje budowy systemu wparcia osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, szefowie NFZ-u i PFRON-u, a także wicewojewoda. Na spotkaniu mówiono m.in. o dodatkowych rządowych pieniądzach na pomoc niepełnosprawnym.
- Od 2020 roku będziemy mieć dodatkowo 2 mld złotych na ten cel – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister Bartosz Marczuk. – Chcemy budować system wsparcia osób niepełnosprawnych, który jest systemem horyzontalnym i racjonalnym, który będzie na lata. Ma on odpowiadać na potrzeby tego środowiska, bo bardzo ważne jest to, by słuchać właśnie tej grupy ludzi, bo mają oni wiele do powiedzenia.

Ważnym problemem, nie tylko województwa opolskiego, ale również całego kraju jest aktywizacja osób niepełnosprawnych.

- Nie ma dla nich pracy – zauważa wicewojewoda Violetta Porowska. – Statystyki dla województwa opolskiego wyglądają w ten sposób, że mamy łącznie ponad 103 tysiące osób niepełnosprawnych, a tylko 7,5 tysiąca funkcjonuje na rynku zatrudnienia. Więc widać, że jest dużo w tej kwestii do zrobienia. Trzeba aktywizować te osoby.

Aleksander Podgórny, szef brzeskiego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie mówi Radiu Opole, że potrzeby, nie tylko finansowe dla niepełnosprawnych są ogromne.

- To jest kwestia dojścia do lekarza specjalisty, to jest kwestia rehabilitacji, na którą dziś bardzo długo się czeka. I to musi być szybkie działanie, np. zaraz po jakimś wypadku czy zdarzeniu. Na pewno należy likwidować bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania, ale również w budynkach użyteczności publicznej, bo jak wiadomo, nie wszędzie osoby poruszające się na wózkach mogą wjechać i załatwić urzędowe sprawy. Ponadto kwestia zaopatrzenia w sprzęt leczniczy i rehabilitacyjny. Z tym nie jest źle, ale trzeba jeszcze popracować – dodaje szef brzeskiego PCPR-u.

Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano również na temat programu Dostępność +, o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także o szeroko pojętej rehabilitacji i dostępności do służby zdrowia.
Bartosz Marczuk, Violetta Porowska i Aleksander Podgórny

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej 2018-09-22, godz. 14:13 Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec i jego ludzie przedstawili pomysł na likwidację korków Buspasy, zamknięcie ścisłego centrum miasta dla samochodów, korekta rozkładu jazdy MZK, czy postawienie na ruch rowerowy i pieszy - to pomysły Komitetu Wyborc ... » więcej 2018-09-22, godz. 13:08 Samochód osobowy dachował na autostradzie. Dwie osoby poszkodowane Mamy utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Na nitce w kierunku Wrocławia w okolicach miejscowości Prądy - to 227 kilometr autostrady - samochód osobo ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:52 Festiwal "Mamy Moc", czyli jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm Ścianka wspinaczkowa, gry miejskie czy laser tag. Poprzez takie atrakcje harcerze zapraszają na Plac Wolności w Opolu, gdzie rozpoczął się festiwal wolontaria ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:21 Koalicja Obywatelska liczy na utrzymanie władzy w sejmiku województwa - Wierzę w to, że utrzymamy naszą przewagę w samorządzie i będziemy nadal rządzić, chcemy też dla samorządu większych kompetencji - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:10 Żegnają lato i witają jesień. Brzeg zaprasza na Jarmark Kresowo-Mariacki Regionalne przysmaki i produkty, a także cała masa występów artystycznych - tak w skrócie można opisać jarmark, który wczoraj(21.09) po południu rozpoczął się ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:46 Genealodzy przejęli piastowski zamek. Ruszyła ogólnopolska konferencja Punktualnie o 10. w Muzeum Piastów Śląskich rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2018. To piąta edycja tej krajowej imprezy, która rokr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »