Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 12:10 Autor: Maciej Stępień

Rozmawiali o wsparciu dla osób niepełnosprawnych. Wiceminister Bartosz Marczuk z wizytą w Brzegu

W Brzegu rozmawiali o budowie systemu rządowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Od lewej: wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk, szef opolskiego NFZ Robert Bryk i dyrektor PFRON Łukasz Żmuda [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu rozmawiali o budowie systemu rządowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Od lewej: wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk, szef opolskiego NFZ Robert Bryk i dyrektor PFRON Łukasz Żmuda [fot. Maciej Stępień]
Przed południem w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie rozpoczęły się regionalne konsultacje budowy systemu wparcia osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, szefowie NFZ-u i PFRON-u, a także wicewojewoda. Na spotkaniu mówiono m.in. o dodatkowych rządowych pieniądzach na pomoc niepełnosprawnym.
- Od 2020 roku będziemy mieć dodatkowo 2 mld złotych na ten cel – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister Bartosz Marczuk. – Chcemy budować system wsparcia osób niepełnosprawnych, który jest systemem horyzontalnym i racjonalnym, który będzie na lata. Ma on odpowiadać na potrzeby tego środowiska, bo bardzo ważne jest to, by słuchać właśnie tej grupy ludzi, bo mają oni wiele do powiedzenia.

Ważnym problemem, nie tylko województwa opolskiego, ale również całego kraju jest aktywizacja osób niepełnosprawnych.

- Nie ma dla nich pracy – zauważa wicewojewoda Violetta Porowska. – Statystyki dla województwa opolskiego wyglądają w ten sposób, że mamy łącznie ponad 103 tysiące osób niepełnosprawnych, a tylko 7,5 tysiąca funkcjonuje na rynku zatrudnienia. Więc widać, że jest dużo w tej kwestii do zrobienia. Trzeba aktywizować te osoby.

Aleksander Podgórny, szef brzeskiego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie mówi Radiu Opole, że potrzeby, nie tylko finansowe dla niepełnosprawnych są ogromne.

- To jest kwestia dojścia do lekarza specjalisty, to jest kwestia rehabilitacji, na którą dziś bardzo długo się czeka. I to musi być szybkie działanie, np. zaraz po jakimś wypadku czy zdarzeniu. Na pewno należy likwidować bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania, ale również w budynkach użyteczności publicznej, bo jak wiadomo, nie wszędzie osoby poruszające się na wózkach mogą wjechać i załatwić urzędowe sprawy. Ponadto kwestia zaopatrzenia w sprzęt leczniczy i rehabilitacyjny. Z tym nie jest źle, ale trzeba jeszcze popracować – dodaje szef brzeskiego PCPR-u.

Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano również na temat programu Dostępność +, o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także o szeroko pojętej rehabilitacji i dostępności do służby zdrowia.
Bartosz Marczuk, Violetta Porowska i Aleksander Podgórny

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 20:15 Spór ws. kosztów składowania śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Temida. Gminy skarżą się do sądu na działanie burmis ... Cenowy spór dotyczący opłat za składowanie śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Skargę na zarządzenie burmistrza Nysy ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Młody mężczyzna zginął na przejeździe kolejowym w Głuchołazach W Głuchołazach na przejeździe kolejowym zginął rowerzysta uderzony przez pociąg. Według informacji straży pożarnej młody mężczyzna w wieku około dwudziestu la ... » więcej 2018-07-17, godz. 19:42 Otmuchów szykuje własną książkę kucharską. Będą receptury na lokalne specjały Otmuchów szykuje książkę kulinarną z lokalnymi daniami. Burmistrz Jan Woźniak zdradza, że znajdzie się tam m.in. najlepszy przepis na sandacza po otmuchowsku, ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Z deszczu pod rynnę. Mieszkańcy Nowej Cerekwi żądają podłączenia pod kanalizację remontowanej drogi Mieszkańcy Nowej Cerekwi w gminie Kietrz chcą zmiany w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 416. Obecnie obowiązujący - jak twierdzą - uniemożliwia przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Przyjeżdżają do Opola niemal z całego świata. Wystartował Letni Uniwersytet Opolski 60 studentów z Chin, Indonezji, Ukrainy i Kazachstanu oficjalnie rozpoczęło dziś (17.07) naukę na Uniwersytecie Opolskim. Przez trzy tygodnie zagraniczni żacy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:30 Nyscy WOPR-owcy mają na stanie kradzione auto. "Trefny" wóz pochodzi z Hiszpanii Samochód nyskich wodniaków pochodzi z... kradzieży. Z ustaleń jakich dokonała nyska prokuratura wynika, że auto, które wodniacy kupili od prywatnej osoby poch ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:30 Brzeski MOPS ma nową siedzibę. Zyskali petenci oraz sami urzędnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu po wielu latach oczekiwań doczekał się nowej bazy. Placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:09 Karambol z udziałem 7 aut na DK 40. Nie ma osób poszkodowanych 5 aut osobowych, ciężarówka i bus dostawczy zderzyły się na DK 40, między miejscowościami Mochów i Wierzch. » więcej 2018-07-17, godz. 15:38 Na programie Dostępność Plus ma skorzystać 12 milionów Polaków - Zmiany prawa na pewno poprawią jakość życia, nie tylko osób niepełnosprawnych - powiedział w Loży Radiowej Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka ... » więcej 2018-07-17, godz. 14:48 CBA przeszkoli pracowników prudnickiego DPS-u. "Mają być, jak żona Cezara" Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wystąpił dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Poprosił o przeszkolenie swoich pracowników. Za poprzedniego kierow ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »