Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 12:10 Autor: Maciej Stępień

Rozmawiali o wsparciu dla osób niepełnosprawnych. Wiceminister Bartosz Marczuk z wizytą w Brzegu

W Brzegu rozmawiali o budowie systemu rządowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Od lewej: wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk, szef opolskiego NFZ Robert Bryk i dyrektor PFRON Łukasz Żmuda [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu rozmawiali o budowie systemu rządowego wsparcia osób niepełnosprawnych. Od lewej: wicewojewoda Violetta Porowska, wiceminister MRPiPS Bartosz Marczuk, szef opolskiego NFZ Robert Bryk i dyrektor PFRON Łukasz Żmuda [fot. Maciej Stępień]
Przed południem w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie rozpoczęły się regionalne konsultacje budowy systemu wparcia osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, szefowie NFZ-u i PFRON-u, a także wicewojewoda. Na spotkaniu mówiono m.in. o dodatkowych rządowych pieniądzach na pomoc niepełnosprawnym.
- Od 2020 roku będziemy mieć dodatkowo 2 mld złotych na ten cel – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister Bartosz Marczuk. – Chcemy budować system wsparcia osób niepełnosprawnych, który jest systemem horyzontalnym i racjonalnym, który będzie na lata. Ma on odpowiadać na potrzeby tego środowiska, bo bardzo ważne jest to, by słuchać właśnie tej grupy ludzi, bo mają oni wiele do powiedzenia.

Ważnym problemem, nie tylko województwa opolskiego, ale również całego kraju jest aktywizacja osób niepełnosprawnych.

- Nie ma dla nich pracy – zauważa wicewojewoda Violetta Porowska. – Statystyki dla województwa opolskiego wyglądają w ten sposób, że mamy łącznie ponad 103 tysiące osób niepełnosprawnych, a tylko 7,5 tysiąca funkcjonuje na rynku zatrudnienia. Więc widać, że jest dużo w tej kwestii do zrobienia. Trzeba aktywizować te osoby.

Aleksander Podgórny, szef brzeskiego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie mówi Radiu Opole, że potrzeby, nie tylko finansowe dla niepełnosprawnych są ogromne.

- To jest kwestia dojścia do lekarza specjalisty, to jest kwestia rehabilitacji, na którą dziś bardzo długo się czeka. I to musi być szybkie działanie, np. zaraz po jakimś wypadku czy zdarzeniu. Na pewno należy likwidować bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania, ale również w budynkach użyteczności publicznej, bo jak wiadomo, nie wszędzie osoby poruszające się na wózkach mogą wjechać i załatwić urzędowe sprawy. Ponadto kwestia zaopatrzenia w sprzęt leczniczy i rehabilitacyjny. Z tym nie jest źle, ale trzeba jeszcze popracować – dodaje szef brzeskiego PCPR-u.

Podczas dzisiejszego spotkania rozmawiano również na temat programu Dostępność +, o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także o szeroko pojętej rehabilitacji i dostępności do służby zdrowia.
Bartosz Marczuk, Violetta Porowska i Aleksander Podgórny

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Budują drogi pożarowe, przy okazji powstają parkingi Problem braku miejsc parkingowych w rejonie ulicy Jana Rychla w Strzelcach Opolskich ciągnie się od kilkunastu lat. Były protesty mieszkańców, którzy chcieli ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Sergiej B. skazany na 9 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą Sąd Okręgowy w Opolu skazał Siergieja B., Białorusina z polskim paszportem na 9 lat więzienia i grzywnę w wysokości 40 tysięcy złotych. Mężczyzna odpowiadał m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »