Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 08:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Do dwóch razy sztuka. Czy stary parowóz trafi na plac przed kędzierzyńskim dworcem?

Na razie są gotowe tory dla lokomotywy - pomnika [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na razie są gotowe tory dla lokomotywy - pomnika [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jest nowa firma, która chce wyremontować stary parowóz, który ma stanąć na placu przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Pierwsza nie podołała temu zadaniu. Teraz urzędnicy liczą, że sprawę uda się sfinalizować. Parowóz ma być remontowany w jednym z zakładów na terenie miasta. Jeszcze nie wiadomo, czy dotrze tam po torach, czy na lawecie.
Od kilku miesięcy na placu przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu stoi pusty, kilkunastometrowy tor kolejowy. Mieszkańcy zadają sobie pytanie, kiedy pojawi się tam lokomotywa.

- Ludzie chcieli, żeby to był symbol, że tu jest miasto kolejarzy. Dla młodzieży to jest potrzebne, żeby wiedzieli, jak to było. To będzie taka ozdoba Kędzierzyna. W dzisiejszych czasach, to ktoś by musiał przy tym stać i pilnować, tacy są u nas wandale - pomalują wszystko. Tak samo może być z tą lokomotywą – mówią mieszkańcy.

Urzędnicy po raz drugi ogłosili przetarg na przygotowanie lokomotywy - pomnika. Liczą, że tym razem to zadanie nie przerośnie firmy, która wygrała przetarg.

- Parowóz Ty-2, który stoi na bocznicy w Kotlarni, ma zyskać nowy blask – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miasta. - Zostanie odświeżony, wyremontowany, na miejscu, w Kędzierzynie-Koźlu a konkretnie w Azotach. Prace te będą kosztowały prawie 190 tysięcy złotych. Rozważane są obecnie dwie opcje - albo normalny transport kolejowy, czyli przeciągnięcie po torach, albo transport samochodowy.

Firma, która wygrała przetarg, będzie miała 4 miesiące na wyczyszczenie, pomalowanie i umieszczenie lokomotywy na postumencie przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Władze miasta nie chcą tym razem podawać konkretnego terminu, kiedy parowóz stanie w docelowym miejscu.
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2018-11-15, godz. 14:16 Idzie nowe. Od grudnia e-zwolnienia zastąpią tradycyjne L4 128 tysięcy e-zwolnień wystawili opolscy lekarze przez 10 miesięcy tego roku. Trzy razy więcej druków medycy z naszego województwa wydali w formie papierowej. ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:00 Nastolatkowie wykazali się dużą wyobraźnią, robiąc zdjęcia zniechęcające do palenia papierosów [GALERIA] 128 zdjęć wpłynęło do Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego 'Sam nie palę i innym odradzam'. Wzięło w nim udział niemal 70 uczniów klas szóstych, siódmych i ... » więcej 2018-11-15, godz. 12:46 "Ślubuję służyć wiernie narodowi". Kolejni chętni wstąpili do służby w opolskiej policji 8 nowych policjantów ma opolski garnizon. Dziś w obecności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu nadinsp. Jarosława Kalety złożyli oni uroczyste ślubowanie. » więcej 2018-11-15, godz. 12:00 Uniwersytet Opolski wchłonie PMWSZ w Opolu? Dziś decyzja senatu UO - Połączenie Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim było jednym z warunków utworzenia kierunku lekarskiego - powiedzia ... » więcej 2018-11-15, godz. 11:30 Pobił współwięźnia? Sprawdzi to teraz sąd. "Gnębili i bili go wszyscy, oprócz mnie" Zadaniem prokuratury oskarżony Patryk S. pobił współwięźnia Konrada M. w Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich. Oskarżony jest już na wolności, ale ter ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:00 Dzisiaj pogrzeb Józefa Koziny. Będą utrudnienia w ruchu Dzisiaj (15.11) odbędą się uroczystości pogrzebowe starosty głubczyckiego Józefa Koziny. Rozpoczną się one o godz. 13:00 mszą świętą w kościele parafialnym w ... » więcej 2018-11-15, godz. 09:45 Jak nie dać oszukać się? Dziś spotkanie prewencyjne dla seniorów w oleskim MDK-u O metodach działania oszustów będą dziś (15.11) mówić policjanci w Oleśnie. Tamtejsza komenda powiatowa organizuje spotkanie dla seniorów w Miejskim Domu Kult ... » więcej 2018-11-15, godz. 08:15 Wszawica wciąż obecna w opolskich szkołach i przedszkolach Wszawica to wciąż aktualny problem w opolskich szkołach. Tymczasem jak alarmują nasi słuchacze pielęgniarki i wychowawcy szkolni nie mogą sprawdzać głów dziec ... » więcej 2018-11-15, godz. 08:00 Dopiero trzeci przetarg może wyłonić wykonawcę remontu budynku Urzędu Miejskiego w Korfantowie Do trzech razy sztuka - tak można podsumować starania władz Korfantowa o termomodernizację jednego z budynków magistratu, znajdującego się przy ulicy Reymonta ... » więcej 2018-11-14, godz. 21:05 W dniu wspomnienia błogosławionej Marii Merkert ulicami Nysy przeszła procesja światła [ZDJĘCIA] Ulicami Nysy przeszła procesja światła, będąca częścią liturgicznego wspomnienia pochodzącej z tego miasta błogosławionej Marii Luizy Merkert. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »