Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 08:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Do dwóch razy sztuka. Czy stary parowóz trafi na plac przed kędzierzyńskim dworcem?

Na razie są gotowe tory dla lokomotywy - pomnika [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na razie są gotowe tory dla lokomotywy - pomnika [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jest nowa firma, która chce wyremontować stary parowóz, który ma stanąć na placu przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Pierwsza nie podołała temu zadaniu. Teraz urzędnicy liczą, że sprawę uda się sfinalizować. Parowóz ma być remontowany w jednym z zakładów na terenie miasta. Jeszcze nie wiadomo, czy dotrze tam po torach, czy na lawecie.
Od kilku miesięcy na placu przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu stoi pusty, kilkunastometrowy tor kolejowy. Mieszkańcy zadają sobie pytanie, kiedy pojawi się tam lokomotywa.

- Ludzie chcieli, żeby to był symbol, że tu jest miasto kolejarzy. Dla młodzieży to jest potrzebne, żeby wiedzieli, jak to było. To będzie taka ozdoba Kędzierzyna. W dzisiejszych czasach, to ktoś by musiał przy tym stać i pilnować, tacy są u nas wandale - pomalują wszystko. Tak samo może być z tą lokomotywą – mówią mieszkańcy.

Urzędnicy po raz drugi ogłosili przetarg na przygotowanie lokomotywy - pomnika. Liczą, że tym razem to zadanie nie przerośnie firmy, która wygrała przetarg.

- Parowóz Ty-2, który stoi na bocznicy w Kotlarni, ma zyskać nowy blask – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miasta. - Zostanie odświeżony, wyremontowany, na miejscu, w Kędzierzynie-Koźlu a konkretnie w Azotach. Prace te będą kosztowały prawie 190 tysięcy złotych. Rozważane są obecnie dwie opcje - albo normalny transport kolejowy, czyli przeciągnięcie po torach, albo transport samochodowy.

Firma, która wygrała przetarg, będzie miała 4 miesiące na wyczyszczenie, pomalowanie i umieszczenie lokomotywy na postumencie przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Władze miasta nie chcą tym razem podawać konkretnego terminu, kiedy parowóz stanie w docelowym miejscu.
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2018-09-20, godz. 17:00 Dodatkowe miliony złotych dla Opolszczyzny. To efekt renegocjacji samorządu województwa z Komisją Europejską 53,5 miliona złotych na ochronę zdrowia, projekty naukowe oraz czystsze powietrze - takie dofinansowanie trafi na Opolszczyznę. To efekt renegocjacji Samorząd ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:30 Komitety wyborcze krytykują Radio Opole. Prezes rozgłośni odpowiada na zarzuty dotyczące kampanii O równy dostęp wszystkich komitetów wyborczych do udziału w programach Radia Opole zwrócili się do prezesa rozgłośni i rady programowej przedstawiciele cztere ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:20 Kolejny krok prokuratury ws. potrącenia pieszej na Ozimskiej w Opolu. Wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania trafił d ... Jest wniosek o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania za kierowcą, który miał śmiertelnie potrącić pieszą na ul. Ozimskiej w Opolu. Wniosek prokuratora ski ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:15 Opolscy seniorzy uczą się angażowania w życie społeczne Uświadamiają seniorów o roli partycypacji społecznej i społeczeństwa obywatelskiego - ruszył cykl spotkań w ramach kampanii 'Opole w rymie działania'. Element ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:05 PiS przedstawiło listy kandydatów do sejmiku. "To jest bardzo mocna drużyna" Marcin Ociepa, Jerzy Niedźwiecki, Bogdan Tomaszek, Piotr Semak i Dariusz Byczkowski to liderzy list wyborczych KW Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku. » więcej 2018-09-20, godz. 13:40 Zabytkowa barka wyruszyła w rejs do Gliwic. Opolanie będą mogli ją zwiedzać [ZDJĘCIA] Do brzeskiej mariny dopłynęła „Irena”, wiekowa barka należąca do Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Kilkudziesięcioletnia jednostka wypłynęła w rejs pod Odrz ... » więcej 2018-09-20, godz. 13:05 Kandydat na prezydenta Opola z Kukiz'15 z pakietem pomysłów dla seniorów Paweł Grabowski postuluje o utworzenie tzw. Banku czasu, rozwój ogródków działkowych czy stworzenie miejskiej aplikacji, która przekazywałaby informacje o oso ... » więcej 2018-09-20, godz. 12:15 Razem dla Opola chce budowy intermodalnego portu rzecznego na wysokości Elektrowni Opole Szef stowarzyszenia Krzysztof Drynda przypomniał na dzisiejszej konferencji prasowej, że dwa lata temu podczas Kongresu Samorządowego w Opolu podpisano list i ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:39 Zjednoczona Prawica przedstawi dziś kandydatów na radnych sejmiku województwa. Koalicja Obywatelska już to zrobiła Dziś (20.09) w samo południe poznamy kandydatów Zjednoczonej Prawicy na radnych sejmiku. Jak ujawniła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' posłanka Katarzyna C ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:00 Przed nami kolejny spacer po Opolu - tym razem śladami Piastów Już w sobotę (22.09) - kolejne spotkanie z cyklu 'Odkryj Opole - spacery po mieście'. Tym razem zainteresowani będą mieli okazję poznać „Piastowskie ślady w O ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »