Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 08:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Do dwóch razy sztuka. Czy stary parowóz trafi na plac przed kędzierzyńskim dworcem?

Na razie są gotowe tory dla lokomotywy - pomnika [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Na razie są gotowe tory dla lokomotywy - pomnika [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jest nowa firma, która chce wyremontować stary parowóz, który ma stanąć na placu przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Pierwsza nie podołała temu zadaniu. Teraz urzędnicy liczą, że sprawę uda się sfinalizować. Parowóz ma być remontowany w jednym z zakładów na terenie miasta. Jeszcze nie wiadomo, czy dotrze tam po torach, czy na lawecie.
Od kilku miesięcy na placu przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu stoi pusty, kilkunastometrowy tor kolejowy. Mieszkańcy zadają sobie pytanie, kiedy pojawi się tam lokomotywa.

- Ludzie chcieli, żeby to był symbol, że tu jest miasto kolejarzy. Dla młodzieży to jest potrzebne, żeby wiedzieli, jak to było. To będzie taka ozdoba Kędzierzyna. W dzisiejszych czasach, to ktoś by musiał przy tym stać i pilnować, tacy są u nas wandale - pomalują wszystko. Tak samo może być z tą lokomotywą – mówią mieszkańcy.

Urzędnicy po raz drugi ogłosili przetarg na przygotowanie lokomotywy - pomnika. Liczą, że tym razem to zadanie nie przerośnie firmy, która wygrała przetarg.

- Parowóz Ty-2, który stoi na bocznicy w Kotlarni, ma zyskać nowy blask – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miasta. - Zostanie odświeżony, wyremontowany, na miejscu, w Kędzierzynie-Koźlu a konkretnie w Azotach. Prace te będą kosztowały prawie 190 tysięcy złotych. Rozważane są obecnie dwie opcje - albo normalny transport kolejowy, czyli przeciągnięcie po torach, albo transport samochodowy.

Firma, która wygrała przetarg, będzie miała 4 miesiące na wyczyszczenie, pomalowanie i umieszczenie lokomotywy na postumencie przed dworcem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Władze miasta nie chcą tym razem podawać konkretnego terminu, kiedy parowóz stanie w docelowym miejscu.
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2018-07-16, godz. 22:00 "Kurier" bez prawa jazdy pędził po prudnickich drogach Jechał 98km/h w terenie zabudowanym, do tego bez prawa jazdy. Policjanci zatrzymali drogowego pirata w sobotę w Łące Prudnickiej. » więcej 2018-07-16, godz. 21:00 Sala narad w KWP ma swojego patrona. To twórca pierwszej polskiej centrali kryminalistycznej Centralna sala narad w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu nosi od dziś (16.07) imię inspektora Wiktora Ludwikowskiego, który przed 100 laty, po odzyskaniu ... » więcej 2018-07-16, godz. 20:03 Wybuch butli z gazem w Starym Lesie. 39-latek ciężko poparzony W Starym Lesie, koło Głuchołaz, doszło do wybuchu butli z gazem. W wyniku eksplozji i pożaru budynku mieszkalnego ranny został mężczyzna. LPR przetransportowa ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 "Trefne" auto WOPR w Nysie? Sprawą zajmuje się prokuratura Czy nyski WOPR kupił kradziony samochód? Sprawę bada prokuratura. Samochód zwrócił uwagę policji już w maju. Wtedy został zarekwirowany, po przeprowadzeniu cz ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 Woda w gminie Leśnica już wolna od bakterii z grupy coli Mieszkańcy Leśnicy i Lichynii mogą już spokojnie korzystać z wody w kranach. Najnowsze badanie przeprowadzone przez strzelecki sanepid wykazało, że woda z uję ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:31 Tarnów Opolski ma własny posterunek policji. Na miejscu praca dla 7 mundurowych Tarnów Opolski dołączył do listy gmin z własnym posterunkiem policji. Nowa placówka będzie nadzorowała bezpieczeństwo w dwóch gminach - Tarnów Opolski oraz Ch ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:30 Kupiec się rozmyślił - wadium zostaje. Niecodzienna sytuacja w Strzelcach Opolskich 40 tysięcy złotych wpłacone jako wadium w przetargu na kupno kamienicy zostaje na koncie gminy, bo osoba, która wygrała przetarg… rozmyśliła się i nieruchomoś ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 550-lecie polskiego parlamentaryzmu - oficjalne obchody bez opozycji Posłowie, senatorowie, dyplomaci i goście z zagranicy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym, które odbyło się w piątek (13.07) w namiocie na dziedzińcu Zamku ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:39 Jest prokuratorskie postępowanie w sprawie wypadku helikoptera w Domecku Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła postępowanie w sprawie wypadku prywatnego helikoptera, który w środę (11.07) spadł w Domecku. W wypadku tym zginęły dwie ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:15 O krok od tragedii. 3-letni chłopczyk topił się w basenie ogrodowym Do zdarzenia doszło wczoraj (15.07) późnym popołudniem w Pogorzeli w powiecie brzeskim. Chłopczyk prawdopodobnie wspiął się na drabinkę i wpadł do basenu. Tam ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »