Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-16, 09:00 Autor: Jacek Rudnik

Co Konstytucja dla Nauki oznacza dla lokalnych wyższych szkół zawodowych?

Dr Tomasz Drewniak [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Drewniak [fot. Marcin Skomudek]
- Z naszej perspektywy patrzymy na Konstytucję dla Nauki ze spokojem - powiedział w Loży Radiowej Radia Opole dr Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i rozwoju PWSZ w Nysie. Nowoczesne uczelnie muszą być dobrze zarządzane, a ustawa daje instrumenty, które w większym stopniu zbliżają je do potrzeb rynku pracy i przedsiębiorców - wskazywał nasz gość. Co zatem budzi zastrzeżenia środowiska akademickiego?
- Dwa rozwiązania tutaj mogą w pewien sposób budzić obawy środowiska akademickiego - mówił Drewniak. - Z jednej strony kwestia decyzji uczelni, czy zachowa strukturę wydziałową, a wydziały w ramach uczelni akademickiej w pewien sposób tradycyjnie związane są z tą strukturą posiadania autonomii i możliwości wpływania na kształtowanie polityki uczelni, a z drugiej strony będziemy mieli rozwiązanie, które wprowadza tzw. radę uczelni rekrutującą się z przedstawicieli otoczenia społeczno - gospodarczego - wyjaśniał prorektor PWSZ w Nysie.

- Sposób rekrutacji tej rady ma jednak pozostawać w gestii samej uczelni - przypomniał Drewniak, a same założenia reformy poprzedziły konsultacje, w których PWSZ także brała udział.

- Finansowanie uczelni zgodnie z nowymi zasadami będzie się dokonywało dwutorowo, a uczelnie będą musiały bardzo dynamicznie działać, żeby pozyskać większe dofinansowania zewnętrzne - wskazywał na naszej antenie prorektor Drewniak.

- Szkoły tego rodzaju jak nyska PWSZ zaczęły powstawać w Polsce jeszcze pod koniec lat 90. na wzór podobnych uczelni na zachodzie Europy i od samego początku stawiały na rynek pracy - przypomniał gość RO.

Wniosek z tego taki, że dziś takie uczelnie zawodowe mają już trochę mniej do nadrobienia, niż uniwersytety.

Tymczasem głosowanie nad 'Konstytucją dla Nauki' odbędzie się na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 3 lipca - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister nauki Piotr Mueller napisał na twitterze, że "nie ma mowy" o wycofaniu projektu.

Nowa ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego, czyli od 1 października 2018 r.
Tomasz Drewniak

Wiadomości z regionu

2018-11-21, godz. 12:35 Andrzej Buła ponownie marszałkiem województwa 21 radnych zagłosowało za ponownym przekazaniem steru województwa w ręce Andrzeja Buły (Koalicja Obywatelska). Przeciw było 6, 3 radnych wstrzymało się od gło ... » więcej 2018-11-21, godz. 12:30 Jaka będzie nowa kadencja samorządu w Opolu? W miarę spokojna, merytoryczna i bez opozycji - Wybory za nami, zabieramy się do pracy - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Piotr Mielec, szef klubu radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego ... » więcej 2018-11-21, godz. 11:47 Rafał Bartek z MN został przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego. Znamy też skład prezydium Rafał Bartek pokieruje pracami sejmiku województwa. Za jego kandydaturą na przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego głosowało 25 radnych, wstrzymało si ... » więcej 2018-11-21, godz. 11:10 Elektroniczny system głosowania przysporzył problemów brzeskim radnym Na inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Brzegu testowano nowe urządzenia, które mają usprawnić prowadzenie obrad. Każdy z radnych otrzymał specjalny imienny ... » więcej 2018-11-21, godz. 11:08 Trochę odpoczynku i poszukiwania nowej pracy - Krystian Baldy kończy rządzenie gminą Łubniany Wiele udało się zrobić, teraz szukam nowej pracy - Krystian Baldy żegna się z fotelem wójta gminy Łubniany. Zastąpi go Paweł Wąsiak z KWW Łubniany Czas na Zmi ... » więcej 2018-11-21, godz. 10:08 Nowa kadencja w Ozimku rozpoczęta. W planach: inwestycje, współpraca z radą i kontakt z mieszkańcami Kontakt z mieszkańcami, współpraca z radą miejską, a także kontynuowanie prac i inwestycja w gminę - to plany burmistrza Ozimka, Jana Labusa, który rozpoczął ... » więcej 2018-11-21, godz. 10:00 Krajówka pod Nysą będzie zablokowana. Mieszkańcy Strobic będą w ten sposób protestować po południu Mieszkańcy Strobic w gminie Pakosławice ponownie zablokują drogę krajową numer 46. W przeprowadzeniu protestu pomogą im mieszkańcy Pakosławic i Prusinowic. W ... » więcej 2018-11-21, godz. 08:32 Nyski poseł ponownie ukarany przez sejmową Komisję Etyki. "Nie nazwałem wprost burmistrza durniem" Nyski poseł Janusz Sanocki ponownie ukarany przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej. Tym razem poszło o internetowe wpisy skierowane w stronę burmistrza Kordia ... » więcej 2018-11-21, godz. 06:00 W Namysłowie szukają seniorów. Chcą ich aktywizować w nowej placówce Dzienny Dom Senior+ to nowe miejsce na mapie powiatu namysłowskiego, w którym najstarsi mieszkańcy regionu będą mogli miło spędzać czas. Kończą się prace adap ... » więcej 2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »