Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-16, 09:00 Autor: Jacek Rudnik

Co Konstytucja dla Nauki oznacza dla lokalnych wyższych szkół zawodowych?

Dr Tomasz Drewniak [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Drewniak [fot. Marcin Skomudek]
- Z naszej perspektywy patrzymy na Konstytucję dla Nauki ze spokojem - powiedział w Loży Radiowej Radia Opole dr Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i rozwoju PWSZ w Nysie. Nowoczesne uczelnie muszą być dobrze zarządzane, a ustawa daje instrumenty, które w większym stopniu zbliżają je do potrzeb rynku pracy i przedsiębiorców - wskazywał nasz gość. Co zatem budzi zastrzeżenia środowiska akademickiego?
- Dwa rozwiązania tutaj mogą w pewien sposób budzić obawy środowiska akademickiego - mówił Drewniak. - Z jednej strony kwestia decyzji uczelni, czy zachowa strukturę wydziałową, a wydziały w ramach uczelni akademickiej w pewien sposób tradycyjnie związane są z tą strukturą posiadania autonomii i możliwości wpływania na kształtowanie polityki uczelni, a z drugiej strony będziemy mieli rozwiązanie, które wprowadza tzw. radę uczelni rekrutującą się z przedstawicieli otoczenia społeczno - gospodarczego - wyjaśniał prorektor PWSZ w Nysie.

- Sposób rekrutacji tej rady ma jednak pozostawać w gestii samej uczelni - przypomniał Drewniak, a same założenia reformy poprzedziły konsultacje, w których PWSZ także brała udział.

- Finansowanie uczelni zgodnie z nowymi zasadami będzie się dokonywało dwutorowo, a uczelnie będą musiały bardzo dynamicznie działać, żeby pozyskać większe dofinansowania zewnętrzne - wskazywał na naszej antenie prorektor Drewniak.

- Szkoły tego rodzaju jak nyska PWSZ zaczęły powstawać w Polsce jeszcze pod koniec lat 90. na wzór podobnych uczelni na zachodzie Europy i od samego początku stawiały na rynek pracy - przypomniał gość RO.

Wniosek z tego taki, że dziś takie uczelnie zawodowe mają już trochę mniej do nadrobienia, niż uniwersytety.

Tymczasem głosowanie nad 'Konstytucją dla Nauki' odbędzie się na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 3 lipca - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister nauki Piotr Mueller napisał na twitterze, że "nie ma mowy" o wycofaniu projektu.

Nowa ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego, czyli od 1 października 2018 r.
Tomasz Drewniak

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 19:42 Otmuchów szykuje własną książkę kucharską. Będą receptury na lokalne specjały Otmuchów szykuje książkę kulinarną z lokalnymi daniami. Burmistrz Jan Woźniak zdradza, że znajdzie się tam m.in. najlepszy przepis na sandacza po otmuchowsku, ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Z deszczu pod rynnę. Mieszkańcy Nowej Cerekwi żądają podłączenia pod kanalizację remontowanej drogi Mieszkańcy Nowej Cerekwi w gminie Kietrz chcą zmiany w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 416. Obecnie obowiązujący - jak twierdzą - uniemożliwia przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Przyjeżdżają do Opola niemal z całego świata. Wystartował Letni Uniwersytet Opolski 60 studentów z Chin, Indonezji, Ukrainy i Kazachstanu oficjalnie rozpoczęło dziś (17.07) naukę na Uniwersytecie Opolskim. Przez trzy tygodnie zagraniczni żacy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:30 Nyscy WOPR-owcy mają na stanie kradzione auto. "Trefny" wóz pochodzi z Hiszpanii Samochód nyskich wodniaków pochodzi z... kradzieży. Z ustaleń jakich dokonała nyska prokuratura wynika, że auto, które wodniacy kupili od prywatnej osoby poch ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:30 Brzeski MOPS ma nową siedzibę. Zyskali petenci oraz sami urzędnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu po wielu latach oczekiwań doczekał się nowej bazy. Placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:44 Młody mężczyzna zginął na przejeździe kolejowym w Głuchołazach W Głuchołazach na przejeździe kolejowym zginął rowerzysta uderzony przez pociąg. Według informacji straży pożarnej młody mężczyzna w wieku około dwudziestu la ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:09 Karambol z udziałem 7 aut na DK 40. Nie ma osób poszkodowanych 5 aut osobowych, ciężarówka i bus dostawczy zderzyły się na DK 40, między miejscowościami Mochów i Wierzch. » więcej 2018-07-17, godz. 15:38 Na programie Dostępność Plus ma skorzystać 12 milionów Polaków - Zmiany prawa na pewno poprawią jakość życia, nie tylko osób niepełnosprawnych - powiedział w Loży Radiowej Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka ... » więcej 2018-07-17, godz. 14:48 CBA przeszkoli pracowników prudnickiego DPS-u. "Mają być, jak żona Cezara" Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wystąpił dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Poprosił o przeszkolenie swoich pracowników. Za poprzedniego kierow ... » więcej 2018-07-17, godz. 14:31 Choć najmłodsi, to najlepsi. Studenci medycyny UO pokonali żaków z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojskowego ... Koło naukowe 'Onkos' z Uniwersytetu Opolskiego zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii prac oryginalnych w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »