Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-16, 09:00 Autor: Jacek Rudnik

Co Konstytucja dla Nauki oznacza dla lokalnych wyższych szkół zawodowych?

Dr Tomasz Drewniak [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Drewniak [fot. Marcin Skomudek]
- Z naszej perspektywy patrzymy na Konstytucję dla Nauki ze spokojem - powiedział w Loży Radiowej Radia Opole dr Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i rozwoju PWSZ w Nysie. Nowoczesne uczelnie muszą być dobrze zarządzane, a ustawa daje instrumenty, które w większym stopniu zbliżają je do potrzeb rynku pracy i przedsiębiorców - wskazywał nasz gość. Co zatem budzi zastrzeżenia środowiska akademickiego?
- Dwa rozwiązania tutaj mogą w pewien sposób budzić obawy środowiska akademickiego - mówił Drewniak. - Z jednej strony kwestia decyzji uczelni, czy zachowa strukturę wydziałową, a wydziały w ramach uczelni akademickiej w pewien sposób tradycyjnie związane są z tą strukturą posiadania autonomii i możliwości wpływania na kształtowanie polityki uczelni, a z drugiej strony będziemy mieli rozwiązanie, które wprowadza tzw. radę uczelni rekrutującą się z przedstawicieli otoczenia społeczno - gospodarczego - wyjaśniał prorektor PWSZ w Nysie.

- Sposób rekrutacji tej rady ma jednak pozostawać w gestii samej uczelni - przypomniał Drewniak, a same założenia reformy poprzedziły konsultacje, w których PWSZ także brała udział.

- Finansowanie uczelni zgodnie z nowymi zasadami będzie się dokonywało dwutorowo, a uczelnie będą musiały bardzo dynamicznie działać, żeby pozyskać większe dofinansowania zewnętrzne - wskazywał na naszej antenie prorektor Drewniak.

- Szkoły tego rodzaju jak nyska PWSZ zaczęły powstawać w Polsce jeszcze pod koniec lat 90. na wzór podobnych uczelni na zachodzie Europy i od samego początku stawiały na rynek pracy - przypomniał gość RO.

Wniosek z tego taki, że dziś takie uczelnie zawodowe mają już trochę mniej do nadrobienia, niż uniwersytety.

Tymczasem głosowanie nad 'Konstytucją dla Nauki' odbędzie się na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 3 lipca - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister nauki Piotr Mueller napisał na twitterze, że "nie ma mowy" o wycofaniu projektu.

Nowa ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego, czyli od 1 października 2018 r.
Tomasz Drewniak

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej 2018-09-22, godz. 14:13 Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec i jego ludzie przedstawili pomysł na likwidację korków Buspasy, zamknięcie ścisłego centrum miasta dla samochodów, korekta rozkładu jazdy MZK, czy postawienie na ruch rowerowy i pieszy - to pomysły Komitetu Wyborc ... » więcej 2018-09-22, godz. 13:08 Samochód osobowy dachował na autostradzie. Dwie osoby poszkodowane Mamy utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Na nitce w kierunku Wrocławia w okolicach miejscowości Prądy - to 227 kilometr autostrady - samochód osobo ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:52 Festiwal "Mamy Moc", czyli jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm Ścianka wspinaczkowa, gry miejskie czy laser tag. Poprzez takie atrakcje harcerze zapraszają na Plac Wolności w Opolu, gdzie rozpoczął się festiwal wolontaria ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:21 Koalicja Obywatelska liczy na utrzymanie władzy w sejmiku województwa - Wierzę w to, że utrzymamy naszą przewagę w samorządzie i będziemy nadal rządzić, chcemy też dla samorządu większych kompetencji - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:10 Żegnają lato i witają jesień. Brzeg zaprasza na Jarmark Kresowo-Mariacki Regionalne przysmaki i produkty, a także cała masa występów artystycznych - tak w skrócie można opisać jarmark, który wczoraj(21.09) po południu rozpoczął się ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:46 Genealodzy przejęli piastowski zamek. Ruszyła ogólnopolska konferencja Punktualnie o 10. w Muzeum Piastów Śląskich rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2018. To piąta edycja tej krajowej imprezy, która rokr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »