Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-06, 14:58 Autor: Witold Wośtak

Uczcili Światowy Dzień Języka Rosyjskiego na Uniwersytecie Opolskim. "To język miłości"

Kamila Kłapińska [fot. Witold Wośtak]
Kamila Kłapińska [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego obchodzono dziś (06.06) na Uniwersytecie Opolskim. W Studenckim Centrum Kultury były wystąpienia wykładowców i część artystyczna - Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej organizuje takie spotkania od siedmiu lat.
Jak mówi dr Irena Danecka z Instytutu Slawistyki UO, rosyjski jest jednym z sześciu najczęściej używanych języków świata. Według niej, ulegamy stereotypom i niewiele wiemy o Rosji.

- Poza tym chcemy popularyzować utwory tamtejszej kultury - dodaje dr Danecka. - One ciągle stawiają w centrum człowieka, jego problemy i codzienność. Rosjanie są ludźmi bardzo serdecznymi i myślę, że to znajduje odzwierciedlenie w ich muzyce, filmie, kulturze oraz literaturze. Moim zdaniem, warto mówić o tej sztuce, ponieważ jest bardzo mało popularna.

Kamila Kłapińska, studentka psychologii i języka biznesu, jest zakochana w języku rosyjskim. Wspomina, że na początku znajomi dziwili się, czemu uczy się tej mowy, skoro można zrozumieć ją dość łatwo. - Gramatyka jest naprawdę skomplikowana. Rzeczywiście łatwo jest zrozumieć, co ktoś do nas mówi, ale niełatwo konstruuje się poprawne zdanie, bez układu „Kali jeść, Kali pić”. Poza tym bardzo dużą rolę ma odpowiedni akcent. Rosyjski to bardzo płynny i melodyjny język, gdzie trzeba trafnie stawiać akcenty. To język piękny, soczysty i bardzo bogaty w różne określenia. Jest prawdziwym językiem miłości. Uważam, że ma w tej kwestii przewagę nad francuskim.

Światowy Dzień Języka Rosyjskiego przypada na 6 czerwca, bo tego dnia urodził się Aleksander Puszkin, najsłynniejszy rosyjski poeta i pisarz.
Irena Danecka
Kamila Kłapińska

Wiadomości z regionu

2020-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: 1 ofiara śmiertelna i 19 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. Powiat głubczycki i brzeski na liście stref… 75. zgon w związku z koronawirusem, 19 nowych zakażeń i 26 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (24.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:45 Opole dopłaci do in vitro. Ruszył miejski program leczenia niepłodności tą metodą Rusza 'Miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro' w Opolu. Placówką, która będzie prowadzić zabiegi jest opolska klinika Parens. Miasto podpisało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:30 Sześć jednostek OSP z powiatu opolskiego otrzymało pakiety ochronne Kolejne pakiety z zestawami środków ochronny osobistej trafiły do strażaków ochotników. Tym razem otrzymały je jednostki OSP z gmin: Turawa, Murów, Łubniany… » więcej 2020-09-24, godz. 19:30 Bogdan Wyczałkowski chce przystąpić do partii Porozumienie Jarosława Gowina Bogdan Wyczałkowski, były burmistrz Paczkowa, a obecnie przewodniczący rady powiatu nyskiego zdecydował się przystąpić do partii Porozumienie Jarosława… » więcej 2020-09-24, godz. 19:27 Opole: w kolejnych dwóch szkołach potwierdzono pojedyncze przypadki koronawirusa Koronawirus w kolejnych szkołach w stolicy regionu. Zakażony jest jeden z pracowników Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego. Decyzją sanepidu… » więcej 2020-09-24, godz. 18:30 Liceum z Opola przez co najmniej dwa dni ma wyłącznie zdalny tryb nauki. 3 uczniów z koronawirusem, a klasy mieszają… Pierwsza na Opolszczyźnie szkoła zdecydowała o przejściu do nauczania w trybie wyłącznie zdalnym. II Liceum Ogólnokształcące w Opolu będzie tak działać… » więcej 2020-09-24, godz. 18:15 Sukces kardiologów USK w Opolu. Tak złożonego zabiegu nie przeprowadzono dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na… Bez znieczulenia i otwierania klatki piersiowej zespół kardiologów i anestezjologów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził wyjątkowo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:30 Policjant interweniuje nie tylko na służbie. Kędzierzyńsko-kozielski funkcjonariusz zatrzymał pijanego kierowcę w… Policjant w czasie wolnym zatrzymał pijanego kierowcę z Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2020-09-24, godz. 16:08 Większość osób z Przedszkola nr 2 w Głubczycach przebadana - są wyniki Do 45 wzrosła liczba osób zakażonych w ognisku koronawirusa przy Przedszkolu nr 2 w Głubczycach - to najnowsze statystyki sanepidu (na dzień 24.09). Wśród… » więcej 2020-09-24, godz. 16:05 Powiat głubczycki w strefie czerwonej, a powiat brzeski w żółtej. Od soboty zostaną tam wprowadzone dodatkowe obo… Dwa powiaty z naszego regionu znalazły się na mapie obostrzeń epidemicznych w kraju zaktualizowanej przez resort zdrowia. Jest to powiat głubczycki, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***