Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-06, 14:58 Autor: Witold Wośtak

Uczcili Światowy Dzień Języka Rosyjskiego na Uniwersytecie Opolskim. "To język miłości"

Kamila Kłapińska [fot. Witold Wośtak]
Kamila Kłapińska [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Światowy Dzień Języka Rosyjskiego obchodzono dziś (06.06) na Uniwersytecie Opolskim. W Studenckim Centrum Kultury były wystąpienia wykładowców i część artystyczna - Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej organizuje takie spotkania od siedmiu lat.
Jak mówi dr Irena Danecka z Instytutu Slawistyki UO, rosyjski jest jednym z sześciu najczęściej używanych języków świata. Według niej, ulegamy stereotypom i niewiele wiemy o Rosji.

- Poza tym chcemy popularyzować utwory tamtejszej kultury - dodaje dr Danecka. - One ciągle stawiają w centrum człowieka, jego problemy i codzienność. Rosjanie są ludźmi bardzo serdecznymi i myślę, że to znajduje odzwierciedlenie w ich muzyce, filmie, kulturze oraz literaturze. Moim zdaniem, warto mówić o tej sztuce, ponieważ jest bardzo mało popularna.

Kamila Kłapińska, studentka psychologii i języka biznesu, jest zakochana w języku rosyjskim. Wspomina, że na początku znajomi dziwili się, czemu uczy się tej mowy, skoro można zrozumieć ją dość łatwo. - Gramatyka jest naprawdę skomplikowana. Rzeczywiście łatwo jest zrozumieć, co ktoś do nas mówi, ale niełatwo konstruuje się poprawne zdanie, bez układu „Kali jeść, Kali pić”. Poza tym bardzo dużą rolę ma odpowiedni akcent. Rosyjski to bardzo płynny i melodyjny język, gdzie trzeba trafnie stawiać akcenty. To język piękny, soczysty i bardzo bogaty w różne określenia. Jest prawdziwym językiem miłości. Uważam, że ma w tej kwestii przewagę nad francuskim.

Światowy Dzień Języka Rosyjskiego przypada na 6 czerwca, bo tego dnia urodził się Aleksander Puszkin, najsłynniejszy rosyjski poeta i pisarz.
Irena Danecka
Kamila Kłapińska

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »