Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-22, 12:30 Autor: Jacek Rudnik

Wit Pichurski: konieczne było zapoznanie się z historią księcia Kazimierza I tak, by bardzo wiernie oddać kontekst epoki

Wit Pichurski [fot. Marcin Skomudek]
Wit Pichurski [fot. Marcin Skomudek]
Pomnik Kazimierza I Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Pomnik Kazimierza I Opolskiego [fot. Katarzyna Doros]
Magdalena Matyjaszek [fot. Łukasz Fura]
Magdalena Matyjaszek [fot. Łukasz Fura]
- Pracę przy tworzeniu monumentu można porównać do procesu, kiedy aktor stara się wejść w rolę, stworzyć postać - wyjaśniał w porannej rozmowie "W cztery oczy" twórca odsłoniętego w niedzielę (20.05) na opolskim rynku pomnika księcia Kazimierza I Opolskiego dr Wit Pichurski. Monument historycznego założyciela Opola stanął w zaszczytnym miejscu w obecności licznie zgromadzonych opolan i jest jednym z najbardziej znaczących akcentów jubileuszu 800-lecia miasta.
- Często obserwujemy, że aktor albo nas przekonuje swoją grą, albo gra nawet dobrze, ale nie jest przekonujący i podobnie było myśląc o księciu Kazimierzu, czyli trzeba było stworzyć tę postać, z jednej strony, żeby była rzeźbiarsko i artystycznie dobra, ale również, żeby ten wizerunek był przekonujący - wyjaśniał dr Wit Pichurski.

- Przy tworzeniu monumentu, który przetrwa pokolenia towarzyszy niewątpliwie presja - wyjaśniał artysta. Konieczne było zapoznanie się z historią księcia, tak by bardzo wiernie oddać kontekst epoki i zachować maksymalnie wiele szczegółów. - To jest podobne zadanie, jakie podjął Matejko robiąc poczet królów polskich i też można się dopatrzyć pewnych nieścisłości historycznych, natomiast on stworzył pewną wizję, wczytywał się w charakter danej postaci i próbował jak najprecyzyjniej ją przedstawić.

- Monument przedstawia Księcia I Opolskiego po powrocie w wypraw krzyżowych. Z jednej strony książę widział jak wygląda nowoczesna Europa, jej rozwiązania architektoniczne i musiał skonfrontować to z sytuacją na ziemiach polskich. Musiał też stale mierzyć się z pewną brutalnością życia w średniowieczu - wyjaśniał opolski artysta.

W ocenie Magdaleny Matyjaszek, naczelniczki wydziału kultury, turystyki i współpracy z zagranicą Urzędu Miasta Opola pierwsze reakcje mieszkańców stolicy regionu są bardzo pozytywne.

- O doniosłości tej postaci - prawnuka Bolesława Krzywoustego - w 800-letniej historii Opola nie trzeba nikogo przekonywać. To właśnie jemu zawdzięczamy to, że Opole uzyskało prawa miejskie, to on dokonał właśnie około 1217 roku lokacji miasta na prawie flamandzkim, uczynił to najprawdopodobniej na wiecu. Miał wielki szacunek do mieszkańców, do swoich podwładnych, do rycerstwa.

- Był demokratą, ten szacunek i ten akt "mówiony" ogłoszenia lokacji świadczy o tym, że dużą wagę przywiązywał również do słowa mówionego - opowiadała w komentarzu "Poglądy i osądy" Magdalena Matyjaszek. - Książę Kazimierz I Opolski był człowiekiem bardzo nowoczesnym, przywiązywał dużą wagę do rozwoju gospodarczego, rozsądnie "układał się" z sąsiadami i miał bardzo precyzyjną wizję rozwoju księstwa opolskiego.

Pomnik założyciela miasta księcia Kazimierza I Opolskiego odsłonięto przed ratuszem w niedzielę (20.05). Stworzenie 2-tonowej rzeźby z brązu zajęło Witowi Pichurskiemu około 3 lat.
Wit Pichurski 01
Wit Pichurski 02
Magdalena Matyjaszek

Wiadomości z regionu

2019-03-26, godz. 21:00 Jest szansa, że w gminie Reńska Wieś powstaną trzy OSY Urzędnicy z Reńskiej Wsi liczą, że w tym roku OSY pojawią się w całkiem sporej grupie. Mowa oczywiście nie o owadach, ale o Otwartych Strefach Aktywności. Sił ... » więcej 2019-03-26, godz. 20:00 Przedszkolaki z opolskiej "szóstki" mistrzami gry w "kółko i krzyżyk". Za nami I międzyprzedszkolny turniej w Opolu Na popularnej grze 'kółko i krzyżyk' uczyli się zasad logicznego myślenia i gry fair play. Najmłodsi opolanie spotkali się na I Międzyprzedszkolnym Turnieju K ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:45 Kulturalne centrum Tułowic zostanie wyremontowane. Inwestycja oczekiwana od lat Sala widowiskowa w Tułowicach przejdzie gruntowną modernizację. To miejsce na inwestycję tej skali czekało blisko 25 lat. » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Mieszkańców regionu najbardziej interesuje Emerytura+ W Izbicku, Kamieniu Śląskim, na Górze św. Anny, a także w Leśnicy i Strzelcach Opolskich można było dzisiaj (26.03) spotkać pracowników urzędu wojewódzkiego, ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Zmieni się wygląd zabytkowego parku w Skarbiszowie. Gmina planuje rewitalizację Zainstalowane zostanie oświetlenie, odtworzone alejki, wykonane zostaną nowe nasadzenia oraz montaż ławek. Dąbrowa przygotowuje się do rozpoczęcia rewitalizac ... » więcej 2019-03-26, godz. 18:00 Na Politechnice obchodzono Opolskie Dni Elektryki. "Rozwój jest niesamowity i musimy za nim nadążyć" Roboty, drukarki 3D, drony oraz nowoczesne jedno i dwuślady. To można było zobaczyć na kampusie Politechniki Opolskiej. Okazją do tego były Opolskie Dni Elekt ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:30 Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni" Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczas ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:15 W Byczynie odkryto dwie tony nielegalnego mięsa. Kluczborska prokuratura wszczęła śledztwo Około dwóch ton wołowiny niewiadomego pochodzenia ujawniono w jednym z zakładów przetwórstwa mięsnego w Byczynie. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła ś ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:15 Zaginął Paweł Surdyga z Kędzierzyna-Koźla Paweł Surdyga z Kędzierzyna-Koźla tydzień temu wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Osoby, które wiedzą, gdzie może być zaginiony mężczyzna, proszone są o ko ... » więcej 2019-03-26, godz. 16:30 "Dobro dziecka jest najważniejsze". Beata Kempa o planowanym strajku ZNP - Myślę, że to porozumienie będzie wśród osób, które są odpowiedzialne i o tę odpowiedzialność apeluję. Mam nadzieję, że egzaminy szkolne odbędą się w sposób ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »