Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-13, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wszystkie chwyty dozwolone? Czyli rynek pracy a lekarze

Szpital w Kluczborku [fot. archiwum szpitala]
Szpital w Kluczborku [fot. archiwum szpitala]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ilona Mróz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ilona Mróz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Problemy w służbie zdrowia były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Goście programu pochylili się nad szpitalem w Kluczborku, którego oddział wewnętrzny został zawieszony po raz drugi w tym roku.
Powodem tej decyzji jest brak lekarzy specjalistów. Lekarki, które w lutym podpisały kontrakt z kluczborską placówką, zrezygnowały i przeniosły się do pobliskiego Olesna.

- To jest bardzo twardy rynek - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, polityczka PiS. - Jest za mało lekarzy. Opolszczyzna jest w szczególnej sytuacji. O ile jesteśmy na przedostatnim miejscu, jeżeli chodzi o liczbę lekarzy, to już na ostatnim w kraju, jeśli chodzi o wiek lekarzy. To jest dla nas realny problem.

- Bez wątpienia sytuacja jest dla nas bardzo trudna - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski, polityk PSL. - Od dnia, kiedy powziąłem tę wiedzę, odbyłem już szereg rozmów i odbywam następne po to, żeby odbudować zespół. Jest to zadanie bardzo karkołomne, bo w ciągu czterech miesięcy musimy to zrobić razem z władzami szpitala.

- Uważam, że powinniśmy skonsolidować siły - mówi Ilona Mróz, dyrektor zarządzający prywatną kliniką Vital Medic w Kluczborku, reprezentująca Platformę Obywatelską. - Tylko dzięki sile tych wszystkich szpitali uda nam się zrobić coś więcej. Mówimy o lekarzach, ale za chwilę pojawią nam się problemy z pielęgniarkami. Jak będziemy się dzielić i konkurować między sobą, to będzie dochodziło do takich sytuacji jak w tej chwili, że jeden szpital będzie drugiemu podbierał personel.

- Bezwzględna walka o lekarza rodzi takie konsekwencje, jak te, które mamy teraz w Kluczborku - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej. - Lekarze obciążeni pracą w szpitalu zaczynają odchodzić do opieki ambulatoryjnej. Nie tylko do podstawowej opieki zdrowotnej, ale do poradni specjalistycznych. Tam jest praca, nie mówię, że łatwiejsza, ale z mniejszym obciążeniem psychicznym, o określonych godzinach, bardziej przewidywalna.

- Przez ostatnie 20 lat wszyscy narzekają na polską służbę zdrowia - mówi Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. - Te zmiany, które są teraz wprowadzane, tego, co mamy, nie da się zmienić w ciągu dwóch lat. Jeżeli mówimy o niedofinansowaniu służby zdrowia, mówimy o ilości lekarzy, mówimy o starzejącym się społeczeństwie. Potrzebne jest 5, 7, 10, 15 lat. Rząd PiS bierze odpowiedzialność na siebie. Jest trudna sprawa, ale bierzemy ją na barki i rozwiązujemy.

Przypomnijmy, że interna w szpitalu w Kluczborku będzie zawieszona przynajmniej do 15 maja.
Violetta Porowska
Piotr Pośpiech
Ilona Mróz
Roman Kolek
Michał Nowak

Wiadomości z regionu

2018-05-21, godz. 10:02 "O takich postaciach trzeba pamiętać". W Oleszce uczczono pamięć Karola Chodkiewicza Wojewoda opolski, Adrian Czubak uczcił pamięć Karola Chodkiewicza, młodego kadeta Orląt Lwowskich, który zginął we wsi Oleszka, walcząc o Górę św. Anny w III ... » więcej 2018-05-21, godz. 08:59 11 wypadków, 13 rannych. To nie był bezpieczny weekend na drogach regionu 11 wypadków drogowych w których 13 osób zostało rannych zanotowała w miniony weekend opolska policja. 4 z nich to zdarzenia z udziałem motocyklistów. Do dwóch ... » więcej 2018-05-21, godz. 08:59 Autostrada A4: duży zator w kierunku Wrocławia Duży zator na opolskim odcinku autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Powodem jest remont 9-kilometrowego odcinka między węzłami Krapkowice i Opole Południe. Zat ... » więcej 2018-05-21, godz. 08:00 Poród warto zaplanować od A do Z. Pomoże w tym Tydzień Godnego Porodu Warsztaty, szkolenia i konsultacje indywidualne, a wszystko z myślą o mamach. W poniedziałek (21.05) w całej Polsce, również w Opolu, startuje II Tydzień Godn ... » więcej 2018-05-20, godz. 20:00 Uśmiechnięty Kazimierz I Opolski stanął na rynku w Opolu [ZDJĘCIA] Tłum mieszkańców witał orszak Kazimierza I i księżniczki Violi na opolskim rynku. Przed ratuszem uroczyście odsłonięto pomnik założyciela miasta, księcia Kazi ... » więcej 2018-05-20, godz. 19:12 3 osoby ranne w wypadku w Niemodlinie Czołowo zderzyły się tam dwa samochody osobowe: ford i skoda » więcej 2018-05-20, godz. 18:58 "Kocham Cię Polsko". Obchody 100-lecia Niepodległej w Lasowicach Wielkich Występem Orkiestry Chudoba i prelekcją o polskich cmentarzach wojennych Lasowice Wielkie uczciły jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ... » więcej 2018-05-20, godz. 18:10 Aleksandra Bodora i Bartłomiej Zajda najpiękniejszymi mieszkańcami Opolszczyzny W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu zakończyła się gala wyborów Miss i Mistera Opolszczyzny 2018. Kandydatki i kandydaci zaprezentowali się w pięciu ... » więcej 2018-05-20, godz. 18:04 Do trzech wypadków doszło w ciągu ostatnich trzech godzin w regionie Trzy osoby odniosły obrażenia. » więcej 2018-05-20, godz. 16:00 Politycy o sporze prezydenta Opola z radnymi w sprawie dużych imprez muzycznych Radni nie przegłosowali 850 tys. złotych na imprezy z TVP i Polsatem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »