Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-13, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wszystkie chwyty dozwolone? Czyli rynek pracy a lekarze

Szpital w Kluczborku [fot. archiwum szpitala]
Szpital w Kluczborku [fot. archiwum szpitala]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ilona Mróz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ilona Mróz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Problemy w służbie zdrowia były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Goście programu pochylili się nad szpitalem w Kluczborku, którego oddział wewnętrzny został zawieszony po raz drugi w tym roku.
Powodem tej decyzji jest brak lekarzy specjalistów. Lekarki, które w lutym podpisały kontrakt z kluczborską placówką, zrezygnowały i przeniosły się do pobliskiego Olesna.

- To jest bardzo twardy rynek - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, polityczka PiS. - Jest za mało lekarzy. Opolszczyzna jest w szczególnej sytuacji. O ile jesteśmy na przedostatnim miejscu, jeżeli chodzi o liczbę lekarzy, to już na ostatnim w kraju, jeśli chodzi o wiek lekarzy. To jest dla nas realny problem.

- Bez wątpienia sytuacja jest dla nas bardzo trudna - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski, polityk PSL. - Od dnia, kiedy powziąłem tę wiedzę, odbyłem już szereg rozmów i odbywam następne po to, żeby odbudować zespół. Jest to zadanie bardzo karkołomne, bo w ciągu czterech miesięcy musimy to zrobić razem z władzami szpitala.

- Uważam, że powinniśmy skonsolidować siły - mówi Ilona Mróz, dyrektor zarządzający prywatną kliniką Vital Medic w Kluczborku, reprezentująca Platformę Obywatelską. - Tylko dzięki sile tych wszystkich szpitali uda nam się zrobić coś więcej. Mówimy o lekarzach, ale za chwilę pojawią nam się problemy z pielęgniarkami. Jak będziemy się dzielić i konkurować między sobą, to będzie dochodziło do takich sytuacji jak w tej chwili, że jeden szpital będzie drugiemu podbierał personel.

- Bezwzględna walka o lekarza rodzi takie konsekwencje, jak te, które mamy teraz w Kluczborku - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej. - Lekarze obciążeni pracą w szpitalu zaczynają odchodzić do opieki ambulatoryjnej. Nie tylko do podstawowej opieki zdrowotnej, ale do poradni specjalistycznych. Tam jest praca, nie mówię, że łatwiejsza, ale z mniejszym obciążeniem psychicznym, o określonych godzinach, bardziej przewidywalna.

- Przez ostatnie 20 lat wszyscy narzekają na polską służbę zdrowia - mówi Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. - Te zmiany, które są teraz wprowadzane, tego, co mamy, nie da się zmienić w ciągu dwóch lat. Jeżeli mówimy o niedofinansowaniu służby zdrowia, mówimy o ilości lekarzy, mówimy o starzejącym się społeczeństwie. Potrzebne jest 5, 7, 10, 15 lat. Rząd PiS bierze odpowiedzialność na siebie. Jest trudna sprawa, ale bierzemy ją na barki i rozwiązujemy.

Przypomnijmy, że interna w szpitalu w Kluczborku będzie zawieszona przynajmniej do 15 maja.
Violetta Porowska
Piotr Pośpiech
Ilona Mróz
Roman Kolek
Michał Nowak

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej 2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Budują drogi pożarowe, przy okazji powstają parkingi Problem braku miejsc parkingowych w rejonie ulicy Jana Rychla w Strzelcach Opolskich ciągnie się od kilkunastu lat. Były protesty mieszkańców, którzy chcieli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »