Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-13, 08:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wszystkie chwyty dozwolone? Czyli rynek pracy a lekarze

Szpital w Kluczborku [fot. archiwum szpitala]
Szpital w Kluczborku [fot. archiwum szpitala]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ilona Mróz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ilona Mróz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Nowak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Problemy w służbie zdrowia były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Goście programu pochylili się nad szpitalem w Kluczborku, którego oddział wewnętrzny został zawieszony po raz drugi w tym roku.
Powodem tej decyzji jest brak lekarzy specjalistów. Lekarki, które w lutym podpisały kontrakt z kluczborską placówką, zrezygnowały i przeniosły się do pobliskiego Olesna.

- To jest bardzo twardy rynek - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, polityczka PiS. - Jest za mało lekarzy. Opolszczyzna jest w szczególnej sytuacji. O ile jesteśmy na przedostatnim miejscu, jeżeli chodzi o liczbę lekarzy, to już na ostatnim w kraju, jeśli chodzi o wiek lekarzy. To jest dla nas realny problem.

- Bez wątpienia sytuacja jest dla nas bardzo trudna - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski, polityk PSL. - Od dnia, kiedy powziąłem tę wiedzę, odbyłem już szereg rozmów i odbywam następne po to, żeby odbudować zespół. Jest to zadanie bardzo karkołomne, bo w ciągu czterech miesięcy musimy to zrobić razem z władzami szpitala.

- Uważam, że powinniśmy skonsolidować siły - mówi Ilona Mróz, dyrektor zarządzający prywatną kliniką Vital Medic w Kluczborku, reprezentująca Platformę Obywatelską. - Tylko dzięki sile tych wszystkich szpitali uda nam się zrobić coś więcej. Mówimy o lekarzach, ale za chwilę pojawią nam się problemy z pielęgniarkami. Jak będziemy się dzielić i konkurować między sobą, to będzie dochodziło do takich sytuacji jak w tej chwili, że jeden szpital będzie drugiemu podbierał personel.

- Bezwzględna walka o lekarza rodzi takie konsekwencje, jak te, które mamy teraz w Kluczborku - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej. - Lekarze obciążeni pracą w szpitalu zaczynają odchodzić do opieki ambulatoryjnej. Nie tylko do podstawowej opieki zdrowotnej, ale do poradni specjalistycznych. Tam jest praca, nie mówię, że łatwiejsza, ale z mniejszym obciążeniem psychicznym, o określonych godzinach, bardziej przewidywalna.

- Przez ostatnie 20 lat wszyscy narzekają na polską służbę zdrowia - mówi Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. - Te zmiany, które są teraz wprowadzane, tego, co mamy, nie da się zmienić w ciągu dwóch lat. Jeżeli mówimy o niedofinansowaniu służby zdrowia, mówimy o ilości lekarzy, mówimy o starzejącym się społeczeństwie. Potrzebne jest 5, 7, 10, 15 lat. Rząd PiS bierze odpowiedzialność na siebie. Jest trudna sprawa, ale bierzemy ją na barki i rozwiązujemy.

Przypomnijmy, że interna w szpitalu w Kluczborku będzie zawieszona przynajmniej do 15 maja.
Violetta Porowska
Piotr Pośpiech
Ilona Mróz
Roman Kolek
Michał Nowak

Wiadomości z regionu

2018-07-20, godz. 19:00 Kolejny antyaborcyjny baner w centrum Opola. Jest reakcja sądu, będzie zgłoszenie na policję Baner ze zdjęciem poszarpanego płodu pojawił się na budynku przy skrzyżowaniu ulic Książąt Opolskich i Sądowej w Opolu. Napisy, które tam umieszczono nawiązuj ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:30 Na skrzyżowaniu Katowickiej z Kośnego wciąż jeżdżą "na pamięć". Na Ozimskiej łatwiej wykonać lewoskręt W Opolu zmieniono organizację ruchu na skrzyżowaniu ulicy Katowickiej z Kośnego. Nowe rozwiązanie ma związek z budową podziemnego parkingu na placu Kopernika ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:30 Jaka przyszłość czeka namysłowski PKS? Pracownicy mówią o dotacjach samorządowych Wracamy do sprawy przewoźnika, który zawiesił kursy autobusowe na czas wakacji. Namysłowski PKS przeżywa ciężkie chwile. Spółka od kilku lat boryka się z prob ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:05 Polska jest jedna: Jacek Sasin odwiedzi Otmuchów i Praszkę Jacek Sasin, minister kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, odwiedzi jutro (21.07) Opolszczyznę. » więcej 2018-07-20, godz. 17:30 Będą szukać ks. Krzysztofa Grzywocza. OGPR znów wyrusza w Alpy Opolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza ponownie wyrusza w Alpy Lepontyńskie szukać księdza Krzysztofa Grzywocza. » więcej 2018-07-20, godz. 17:00 Zator na autostradzie. Drogowcy remontują nawierzchnię Od godzin popołudniowych są duże problemy na opolskim odcinku autostrady A4. Spowodowane jest to remontem nawierzchni. » więcej 2018-07-20, godz. 16:00 Samochód z chemikaliami zatrzymany w Byczynie. Substancje badają specjaliści Na obrzeżach Byczyny policjanci zatrzymali samochód ciężarowy przewożący substancje chemiczne. Trwają ustalenia, co to za substancja. W naczepie pojazdu znale ... » więcej 2018-07-20, godz. 15:00 Śmiertelny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Nie żyje kobieta, która wczoraj (19.07) po południu spadła z dużej wysokości na terenie jednego z zakładów koncernu Kronospan pod Strzelcami Opolskimi. 62-lat ... » więcej 2018-07-20, godz. 14:15 Prezydent Kędzierzyna-Koźla zaskarży do sądu decyzję wojewody w sprawie "przedszkolnego" konkursu Prezydent Kędzierzyna-Koźla odwoła się od decyzji wojewody o unieważnieniu konkursu na dyrektora przedszkola numer 17. Wojewoda wydał zarządzenie nadzorcze w ... » więcej 2018-07-20, godz. 13:15 Za pracę na rzecz społeczeństwa - w urzędzie wojewódzkim wręczono odznaki Primus in Agenda Primus in Agenda - takimi odznaczeniami wyróżniono dziś (20.07) kilku mieszkańców województwa opolskiego. Do nadawania wyróżnień upoważniony jest minister rod ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »