Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-13, 12:40 Autor: Jacek Rudnik

Trwają dni otwarte funduszy europejskich. Dziś "Niedziela dla opolskiej rodziny"

Trwają dni otwarte funduszy europejskich [fot. FB Piknik z funduszami]
Trwają dni otwarte funduszy europejskich [fot. FB Piknik z funduszami]
Parlament Europejski © (fot. Christopher Cotrell/ flickr.com/ na podstawie CC BY-NC-SA 2.0)
Parlament Europejski © (fot. Christopher Cotrell/ flickr.com/ na podstawie CC BY-NC-SA 2.0)
- Pieniądze ewoluują, potrzeby każdego regionu też - przypomniała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Okupniak z departamentu koordynacji programów operacyjnych UMWO pytana o priorytety nowego unijnego budżetu na lata 2021 -2027 .
Zgodnie z przyjętym na początku maja przez Komisję Europejską projektem do krajów członkowskich trafi łącznie prawie 1,3 biliona euro. Negocjacje co do transz dla poszczególnych krajów trwają, poziomy dofinansowań powinny być znane na początku 2019 roku.
- Jak wchodziliśmy do UE w 2004 roku, zupełnie inne były nasze potrzeby, wtedy podstawowe były drogi, kanalizacja, a teraz mniej jest wsparcia dróg, ponieważ już bardzo dużo w tym zakresie zrobiliśmy, pojawiają się za to projekty z zakresu bioróżnorodności, strategii emisyjnych i proszę zauważyć, ile jest teraz wsparcia dla niepełnosprawnych, dla osób starszych czy opolskich mam. Tego wcześniej nie było, więc nasze potrzeby też się zmieniają - mówiła na antenie Radia Opole Agnieszka Okupniak z departamentu programów operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.

- Dziś nie wiadomo jeszcze, czy Opolskie dostanie mniej, czy więcej w tym nowym okresie programowania, wszystko będzie jasne na początku 2019 - mówiły zgodnie Agnieszka Okupniak i Karina Bedrunka w sobotniej (12.05) porannej rozmowie "W cztery oczy".

Unia Europejska stawia obecnie mocno między innymi na strategie ograniczania niskiej emisji, czyli wprowadzanie rozwiązań zmierzających do poprawy jakości powietrza, a chodzi o dofinansowania wymiany kotłów na ekologiczne, pieniądze na budowę centrów przesiadkowych, zakup miejskich autobusów spełniających najwyższe normy ekologiczne, na czym Opolskie mocno korzysta.

Trwają dni otwarte funduszy europejskich, w ramach których dziś (13.05) odbędzie się "Niedziela dla opolskiej rodziny " przy pl. Wolności w Opolu.

- Będzie okazja, by przypomnieć o skuteczności unijnych dotacji w procesie poprawy naszego standardu życia, ale to również znakomita sposobność do wspaniałego spędzenia wolnego czasu z rodziną - zapraszała dyrektor Bedrunka. - Na zielonym skwerku niedaleko placu Wolności wszystko zaczyna się o godz. 14:00 i trwa do godz. 18:00, z jednej strony jest scena, z drugiej strony wszystkie atrakcje dla dzieciaków, wszystko jest za darmo, a z trzeciej jeszcze strony mamy tę część edukacyjną, czyli przedstawiciele samorządów z różnych części Opolszczyzny przyjeżdżają ze swoimi projektami, które realizują i będą pokazywać, co zrobili w ramach unijnych projektów.
Agnieszka Okupniak
Karina Bedrunka

Wiadomości z regionu

2019-06-19, godz. 11:30 60 zarzutów już na koncie. "Sprawa oszustów jest rozwojowa" [FILM] Łącznie 60 zarzutów usłyszały trzy osoby zatrzymane do śledztwa ws. firmy, oszukującej rolników. Przypomnijmy - jak już informowaliśmy na naszej antenie - męż ... » więcej 2019-06-19, godz. 11:30 Szkoła w Dobrzeniu Małym poddana została termomodernizacji. Inwestycję trzeba zakończyć w sierpniu Trwa termomodernizacja Zespołu Szkół w Dobrzeniu Małym. Pracami objęty jest nie tylko budynek, w którym prowadzone są lekcje, ale również sala gimnastyczna. » więcej 2019-06-19, godz. 11:00 "To był trudny rok szkolny". Komentują: Opolski Kurator Oświaty i naczelnik oświaty w Opolu - To był trudny i intensywny rok szkolny, było dużo zadań do realizacji - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' kurator oświaty Michał Siek, podsumow ... » więcej 2019-06-19, godz. 10:00 52 lata pracy świętuje 55. batalion remontowy z Opola. To zaplecze logistyków 52. urodziny obchodzi 55. batalion remontowy z Opola, będący częścią 10. Brygady Logistycznej. Bez niego jednostki operacyjne, takie jak 10. Brygada Logistycz ... » więcej 2019-06-19, godz. 09:30 Czy znajdą skarby? W niemodlińskim zamku odkopią studnię z XIV wieku W Niemodlinie odkopią studnie. Nie będzie to jednak studnia zwykła, ale taka, która ma około 700 lat. Niebawem na terenie Zamku Książęcego mają rozpocząć się ... » więcej 2019-06-19, godz. 08:30 Brzeska prokuratura przeniesie się w nowe miejsce. Na potrzeby instytucji wyremontowany zostanie budynek dawnej szkoły ... Brzeska prokuratura rejonowa będzie miała nową siedzibę. Za kilka lat, śledczy będą pełnili swoje obowiązki w budynku byłej szkoły spożywczej przy ulicy Młyna ... » więcej 2019-06-19, godz. 07:30 Komisja rewizyjna przeciwna udzieleniu absolutorium prezydent Kędzierzyna-Koźla. Chodzi o basen i hospicjum Radni z komisji rewizyjnej zawnioskowali o nieudzielenie absolutorium prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabinie Nowosielskiej. Zarzucają jej niegospodarność przy dw ... » więcej 2019-06-19, godz. 07:30 Opolski Kurator Oświaty podsumował kończący się rok szkolny "Szkoły opuszczają najmniej liczne roczniki niżu demografi ... Wstępna analiza wyników egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów wskazuje, że wyniki są na podobnym poziomie. Z danych rekrutacyjnych wynika, że podstawówkę o ... » więcej 2019-06-18, godz. 21:08 Strażacy z całego regionu rywalizowali w Brzegu podczas Wojewódzkich Zawodów w Sporcie Pożarniczym [ZDJĘCIA] 83 zawodowych strażaków ze wszystkich powiatów Opolszczyzny rywalizowało w Wojewódzkich Zawodach w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się w Brzegu. » więcej 2019-06-18, godz. 20:00 Po raz pierwszy od 80 lat komora śluzy Sławięcice jest sucha - trwa wielki remont [ZDJĘCIA] Ważące ponad 60 ton drzwi będą wymienione na nowe, zabytkowe mechanizmy zostają, ale będą sterowane elektronicznie, nie ręcznie. Po raz pierwszy od czasu budo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »