Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-09, 14:00 Autor: Joanna Matlak

Aquapark, dron, agregat i przesadzarka do drzew. Wraca sprawa zakupów radnych Opola. Jest rozstrzygnięcie RIO

Poprawki radnych [fot. Joanna Matlak]
Poprawki radnych [fot. Joanna Matlak]
LVI Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
LVI Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Zakupy drona antysmogowego i przesadzarki do drzew dla Opola już nie takie pewne. Według Regionalnej Izby Obrachunkowej uchwały dotyczące zakupów naruszają ustawy o samorządzie gminnym i finansach publicznych. Przypomnijmy, pieniądze miały pochodzić z korekty budżetu Opola. Radni podczas sesji w marcu zablokowali pomysły prezydenta dotyczące m.in. zakupu agregatu dla CWK i budowy aquaparku. W zamian przegłosowali kupno drona i przesadzarki. Według RIO tak zrobić nie mogli.
- Dziwię się, że RIO nie wyciąga wniosków z przegranych spraw w wojewódzkim i Naczelnym Sądzie Administracyjnym – komentuje Zbigniew Kubalańca, przewodniczący klubu PO. - Podobna sytuacja miała miejsce w Kędzierzynie Koźlu, gdzie radni również dokonali korekty budżetu. Podobnie zareagowała RIO w Opolu i potem przegrała. To radni uchwalają budżet i to prezydent wykonuje budżet uchwalony przez radnych, więc zgodnie z regułą "od ogółu do szczegółu" mają prawo ten budżet zmieniać - mówi Kubalańca.

Podobne zdanie ma Krzysztof Drynda, szef klubu Razem dla Opola. - Spodziewam się, że odpowiedni projekt uchwały znajdzie się na sesji rady miasta, w którym albo ustosunkujemy się do tego rozstrzygnięcia RIO, albo będzie to decyzja o skierowaniu sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - podkreśla Drynda.

RIO w uzasadnieniu powołuje się na wyrok WSA w Białymstoku, który wskazał, że radni zmieniając uchwałę budżetową, nie mogą przedkładać uchwał, bez konsultacji z prezydentem.

- RIO jako niezależny, apolityczny organ wypowiedziała się w sposób jednoznaczny, że uchwały zostały uchwalone z naruszeniem prawa. Jeśli radni nie chcą się tym przejmować to jest to problem radnych - mówi Katarzyna Oborska – Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta Opola.

Na usunięcie nieprawidłowości RIO wyznaczyło termin do 25 maja. Sprawa wróci na najbliższą sesję rady miasta 19 maja.
Zbigniew Kubalańca
Krzysztof Drynda
Katarzyna Oborska - Marciniak

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »