Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-03, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: trzeciomajowy piknik świąteczny w parku miejskim z wieloma atrakcjami

Uroczysta zbiórka pocztów sztandarowych na prudnickim rynku przy Kolumnie Maryjnej. Z okolicznościowym koncertem wystąpiła tam orkiestra dęta Prudnickiego Ośrodka Kultury runku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Uroczysta zbiórka pocztów sztandarowych na prudnickim rynku przy Kolumnie Maryjnej. Z okolicznościowym koncertem wystąpiła tam orkiestra dęta Prudnickiego Ośrodka Kultury runku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Charakter religijny, oficjalny, artystyczny, a także rekreacyjny mają obchody święta Konstytucji 3 maja w Prudniku. W południe, w tamtejszej farze odbyła się msza w intencji Ojczyzny. Potem złożono kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.
- Uczestniczymy w uroczystościach Konstytucji 3 maja, gdyż wychowujemy naszych harcerzy w duchu patriotyzmu - mówi Łukasz Czarnecki, komendant Związku Drużyn Ziemi Prudnickiej. – Chcemy, żeby od najmłodszych lat wiedzieli, czym była ta konstytucja, jak ważny jest to dokument dla kraju oraz Europy. Żeby ten patriotyzm przekazywany był z pokolenia na pokolenie.

- Jest to wspomnienie ustanowienia konstytucji z 1791 roku - powiedział Kacper, uczeń klasy mundurowej II LO w Prudniku. - Ma to dla mnie bardzo duże znaczenie. Jest to ważne święto i jako patrioci musimy je obchodzić.

- Jest to jedno z najważniejszych świąt i powinni je wszyscy obchodzić – uważa pochodzący z Kresów mieszkaniec Prudnika. – Martwi mnie to, że za mało w mieście widzę flag. Marzy mi się, aby było tak, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie na każdym domu wisi flaga.

Część rekreacyjna prudnickich obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbywa w tamtejszym parku miejskim. W programie koncert orkiestr dętych z Prudnika i czeskiego Bruntala. Dla dzieci przygotowano różne gry i zabawy. Są też stanowiska m.in. fizjoterapii, dietetyczne, pielęgniarstwa, ze zdrową żywnością. O godzinie 17 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się koncert muzyki klasycznej kompozytorów polskich w wykonaniu artystów Śląskiej Opery w Bytomiu. Wstęp jest wolny.
Łukasz Czarnecki
Kacper, uczeń II LO
Prudniczanin z Kresów

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 20:00 Raport dnia: dobowy rekord zakażeń w regionie. 74 zachorowania na 84 dotyczą Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (20.09) 84 nowe zakażenia koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień. To dobowy rekord zachorowań w regionie od początku… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Rolnicy dziękowali za plony podczas diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się na Górze św. Anny, żeby podziękować za tegoroczne plony i modlić się o pomyślność w kolejnym sezonie. Mszy… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 17:00 Opolski Kongres Lewicy. Działacze trzech partii rozmawiali o przyszłości Polski Krajowi działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Wiosna Roberta Biedronia i Lewicy Razem rozmawiali o przyszłości Polski podczas Kongresu Programowego… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***