Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-03, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: trzeciomajowy piknik świąteczny w parku miejskim z wieloma atrakcjami

Uroczysta zbiórka pocztów sztandarowych na prudnickim rynku przy Kolumnie Maryjnej. Z okolicznościowym koncertem wystąpiła tam orkiestra dęta Prudnickiego Ośrodka Kultury runku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Uroczysta zbiórka pocztów sztandarowych na prudnickim rynku przy Kolumnie Maryjnej. Z okolicznościowym koncertem wystąpiła tam orkiestra dęta Prudnickiego Ośrodka Kultury runku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Charakter religijny, oficjalny, artystyczny, a także rekreacyjny mają obchody święta Konstytucji 3 maja w Prudniku. W południe, w tamtejszej farze odbyła się msza w intencji Ojczyzny. Potem złożono kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.
- Uczestniczymy w uroczystościach Konstytucji 3 maja, gdyż wychowujemy naszych harcerzy w duchu patriotyzmu - mówi Łukasz Czarnecki, komendant Związku Drużyn Ziemi Prudnickiej. – Chcemy, żeby od najmłodszych lat wiedzieli, czym była ta konstytucja, jak ważny jest to dokument dla kraju oraz Europy. Żeby ten patriotyzm przekazywany był z pokolenia na pokolenie.

- Jest to wspomnienie ustanowienia konstytucji z 1791 roku - powiedział Kacper, uczeń klasy mundurowej II LO w Prudniku. - Ma to dla mnie bardzo duże znaczenie. Jest to ważne święto i jako patrioci musimy je obchodzić.

- Jest to jedno z najważniejszych świąt i powinni je wszyscy obchodzić – uważa pochodzący z Kresów mieszkaniec Prudnika. – Martwi mnie to, że za mało w mieście widzę flag. Marzy mi się, aby było tak, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie na każdym domu wisi flaga.

Część rekreacyjna prudnickich obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbywa w tamtejszym parku miejskim. W programie koncert orkiestr dętych z Prudnika i czeskiego Bruntala. Dla dzieci przygotowano różne gry i zabawy. Są też stanowiska m.in. fizjoterapii, dietetyczne, pielęgniarstwa, ze zdrową żywnością. O godzinie 17 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się koncert muzyki klasycznej kompozytorów polskich w wykonaniu artystów Śląskiej Opery w Bytomiu. Wstęp jest wolny.
Łukasz Czarnecki
Kacper, uczeń II LO
Prudniczanin z Kresów

Wiadomości z regionu

2019-09-18, godz. 20:00 II Kongres Żeglugi Śródlądowej, czyli dyskusja o powrocie transportu na Odrę. "Dekady zaniedbań muszą się skończyć" [F ... - Transport musi wrócić na polskie rzeki - powiedział podczas II Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu minister Marek Gróbarczyk. Kongres zgromadził kilkuset p ... » więcej 2019-09-18, godz. 19:45 Więcej miejsc dla dzieci, nowe sale i plac zabaw. Oleski żłobek został oficjalnie otwarty po remoncie O 40 miejsc więcej niż 2 lata temu ma Żłobek Miejski w Oleśnie po gruntownym remoncie. Teraz codzienną opiekę w tej placówce może znaleźć 90 najmłodszych. » więcej 2019-09-18, godz. 17:45 Zbuduj domek dla nietoperza albo posadź malwę pod oknem Budowanie domków dla sów, nietoperzy i owadów oraz wymiana sadzonek kwiatów to przyrodnicza oferta Koła Gospodyń Miejskich w Kędzierzynie-Koźlu na najbliższy ... » więcej 2019-09-18, godz. 17:00 Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu rozszerzyło diagnostykę leczenia niepłodności o doda ... Ponad 100 dodatkowych badań diagnostycznych w leczeniu niepłodności w ramach programu kompleksowej opieki zdrowia prokreacyjnego oferuje Kliniczne Centrum Gin ... » więcej 2019-09-18, godz. 16:15 Lewica przedstawiła "Pakt dla kobiet" i apeluje do opozycji Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12 tygodnia na żądanie kobiety, dostęp do nowoczesnej antykoncepcji czy alimenty ściągane jak podatki, to część z 1 ... » więcej 2019-09-18, godz. 15:15 Kolejna zmiana organizacji ruchu w rejonie dworca Opole Wschodnie Jutro (19.09) zamknięte zostanie skrzyżowanie Katowickiej z Bohaterów Monte Cassino, przy Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej. Jest to związane z tr ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:45 Józef Swaczyna z MN proponuje debatę kandydatów z numerem 3 na opolskich listach do sejmu - Jako 'trójka' do sejmu z ramienia Mniejszości Niemieckiej proponuję wszystkim 'trójkom' z poszczególnych komitetów wyborczych debatę na tematy związane z ca ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:00 Prudnik: kolejna ofiara pożaru w budynku socjalnym. "Zachowanie tych ludzi jest specyficzne" Kolejna osoba mieszkająca w budynku socjalnym przy ulicy Chrobrego w Prudniku nie żyje. Kilka dni temu około godziny 2 w nocy zauważono pożar. Zdzisław G. usł ... » więcej 2019-09-18, godz. 12:15 Powraca kampanijny temat likwidacji województwa opolskiego. Poseł Kostuś bije na alarm, a Kowalski uspokaja 'Integralność oraz istnienie województwa opolskiego jest zagrożona' - na konferencji prasowej przekonywał o tym poseł Tomasz Kostuś. » więcej 2019-09-18, godz. 12:00 Policjanci z Namysłowa zapobiegli oszustwu. Seniorzy podziękowali za skuteczność Podziękowania za skuteczność działań trafiły do komendy policji w Namysłowie. Autorami są małżonkowie, którzy w czerwcu znaleźli się na celowniku oszustów dzi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »