Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-01, 16:01 Autor: Jan Poniatyszyn

Moszczanka: po raz 10. organizują obchody Święta Flagi Narodowej

[fot. Lukas Plewnia/flickr.com]
[fot. Lukas Plewnia/flickr.com]
Flagi narodowe na domach w Moszczance [zdj. Jan Poniatyszyn]
Flagi narodowe na domach w Moszczance [zdj. Jan Poniatyszyn]
Trwają ostatnie przygotowania do Wojewódzkich Obchodów Święta Flagi Narodowej w Moszczance. Sołectwo to jest organizatorem tego wydarzenia od 2008 roku. Swoim patronatem obejmowali je kolejni prezydenci: Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski oraz Andrzej Duda. Drugi maja, Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Sejm.
- W przygotowanie do tego święta zaangażowana jest niemal cała wioska - mówi sołtys Moszczanki Mieczysław Partyczny. – Są to Stowarzyszenie Miłośników Wsi, OSP oraz okoliczni mieszkańcy przychodzą. Prace trwają. Jest dopinanie pewnych rzeczy. Wieszanie flag i przygotowanie się już do uroczystości. Zrobiło się to święto wojewódzkie i ludzie zaczęli mieć jakiś szacunek do tej flagi. Wszystkie domostwa są oflagowane.

- Za PRL święta flagi nie było – powiedział Stanisław Piekarczyk, wieloletni sołtys Moszczanki, który mimo sędziwego wieku pomaga przy organizacji tego wydarzenia. – No, a teraz jest to już tradycja. Dziesiąty rok z kolei piękna impreza.

- Kiedy to święto zostało przyjęte przez Sejm, jako pierwsi w województwie postanowiliśmy zorganizować je w Moszczance. Już w 2008 roku odbyły się pierwsze takie obchody – dodaje poseł Katarzyna Czochara, która jest mieszkanką Moszczanki.

Wojewódzkie Obchody Święta Flagi Narodowej rozpocznie tam jutro o godzinie 13:00 msza, w kościele parafialnym. Następnie pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego odbędzie się część oficjalna. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Po apelu pamięci salwę honorową odda 10 Brygada Logistyczna z Opola. Uczestnicy obchodów złożą wieńce. O godzinie 16:40 na boisku sportowym w Moszczance rozpocznie się część artystyczna. Zaprezentuje się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. Następnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Potem będzie można zobaczyć widowisko historyczno-edukacyjne grupy rekonstrukcyjnej WRTC Furioso. Będą to m.in. pokaz pocztu rycerskiego oraz pokazy husarskie. Na godzinę 19 zaplanowano koncert zespołu Bayer Full. Natomiast o 20:40 zagra Golec uOrkiestra. Na koniec Święta Flagi Narodowej w Moszczance przewidziano zabawę taneczną pod gwiazdami. Radio Opole jest współorganizatorem tego wydarzenia.
Mieczysław Partyczny
Stanisław Piekarczyk
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2020-01-24, godz. 17:32 "Najważniejsze zdrowie i podtrzymanie pamięci o historii". Rodziny katyńskie spotkały się na opłatku w Opolu Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z całej Opolszczyzny spotkali się w siedzibie Klubu 10.Opolskiej Brygady Logistycznej na tradycyjnym opłatku. Noworocznym… » więcej 2020-01-24, godz. 17:00 Kto przejmie hale po byłej Wagonówce w Opolu? Ratusz prowadzi rozmowy Opole prowadzi z PKP Intercity wstępne negocjacje w sprawie przejęcia terenów po firmie Wagon. Niedawno jej pracownicy skarżyli się na opóźnienia w wypłatach… » więcej 2020-01-24, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki w tym roku powstanie PSZOK Mieszkańcy gminy Strzeleczki w tym roku w końcu doczekają się własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do tej pory śmieci, które powinny trafić… » więcej 2020-01-24, godz. 16:40 Uwaga! Oszuści działający "na wnuczka" znów aktywni. 71-letnia kobieta straciła 60 tysięcy złotych Telefoniczni oszuści działający metodą na wnuczka znów uaktywnili się w regionie. Opolska policja apeluje o wzmożoną czujność. » więcej 2020-01-24, godz. 15:11 Opolskie sądy pracują normalnie i czekają na uzasadnienie Sądu Najwyższego - Nie słyszałem, aby jakieś rozprawy w związku z uchwałą Sądu Najwyższego były odwoływane - powiedział rzecznik opolskiego sądu, sędzia Daniel Kliś. Przypomnijmy… » więcej 2020-01-24, godz. 14:26 W nyskim magistracie "pracuje" elektroniczny portier. Wydaje i odbiera klucze od urzędników, może przeliczyć także czas… Urzędnicy nyskiego magistratu nie muszą już ustawiać się w kolejce ani podpisywać listy, by każdego ranka odbierać klucze do biur. Ich pracę usprawnił automatyczny… » więcej 2020-01-24, godz. 14:25 Będzie drugi oddział żłobkowy w Wołczynie. Gmina otrzymała rządową dotację z programu Maluch Plus Ponad 350 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus otrzymała gmina Wołczyn na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. » więcej 2020-01-24, godz. 14:20 Opolski Ruch Narodowy upamiętni Tragedię Górnośląską. Przygotowuje marsz pamięci Tym wydarzeniem chcą przypomnieć o zbrodniach Armii Radzieckiej, która 75 lat temu przechodziła przez tereny Opolszczyzny. Ruch Narodowy 31 stycznia zorganizuje… » więcej 2020-01-24, godz. 12:59 Ojciec skazanego za zabójstwo mechanika z Zawady przed sądem. Policja znalazła u niego broń Na początku stycznia opolski sąd skazał mechanika z Zawady na 25 lat więzienia za zabójstwo Macieja Z. Teraz przed Sądem Rejonowym w Opolu stanął jego ojciec… » więcej 2020-01-24, godz. 11:52 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla pomagają rodakom na Kresach Policjanci oraz pracownicy cywilni kędzierzyńsko-kozielskiej policji przygotowali paczki dla Polaków mieszkających na Kresach. Mundurowi od dawna angażują się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »