Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-01, 16:01 Autor: Jan Poniatyszyn

Moszczanka: po raz 10. organizują obchody Święta Flagi Narodowej

[fot. Lukas Plewnia/flickr.com]
[fot. Lukas Plewnia/flickr.com]
Flagi narodowe na domach w Moszczance [zdj. Jan Poniatyszyn]
Flagi narodowe na domach w Moszczance [zdj. Jan Poniatyszyn]
Trwają ostatnie przygotowania do Wojewódzkich Obchodów Święta Flagi Narodowej w Moszczance. Sołectwo to jest organizatorem tego wydarzenia od 2008 roku. Swoim patronatem obejmowali je kolejni prezydenci: Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski oraz Andrzej Duda. Drugi maja, Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Sejm.
- W przygotowanie do tego święta zaangażowana jest niemal cała wioska - mówi sołtys Moszczanki Mieczysław Partyczny. – Są to Stowarzyszenie Miłośników Wsi, OSP oraz okoliczni mieszkańcy przychodzą. Prace trwają. Jest dopinanie pewnych rzeczy. Wieszanie flag i przygotowanie się już do uroczystości. Zrobiło się to święto wojewódzkie i ludzie zaczęli mieć jakiś szacunek do tej flagi. Wszystkie domostwa są oflagowane.

- Za PRL święta flagi nie było – powiedział Stanisław Piekarczyk, wieloletni sołtys Moszczanki, który mimo sędziwego wieku pomaga przy organizacji tego wydarzenia. – No, a teraz jest to już tradycja. Dziesiąty rok z kolei piękna impreza.

- Kiedy to święto zostało przyjęte przez Sejm, jako pierwsi w województwie postanowiliśmy zorganizować je w Moszczance. Już w 2008 roku odbyły się pierwsze takie obchody – dodaje poseł Katarzyna Czochara, która jest mieszkanką Moszczanki.

Wojewódzkie Obchody Święta Flagi Narodowej rozpocznie tam jutro o godzinie 13:00 msza, w kościele parafialnym. Następnie pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego odbędzie się część oficjalna. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Po apelu pamięci salwę honorową odda 10 Brygada Logistyczna z Opola. Uczestnicy obchodów złożą wieńce. O godzinie 16:40 na boisku sportowym w Moszczance rozpocznie się część artystyczna. Zaprezentuje się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. Następnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Potem będzie można zobaczyć widowisko historyczno-edukacyjne grupy rekonstrukcyjnej WRTC Furioso. Będą to m.in. pokaz pocztu rycerskiego oraz pokazy husarskie. Na godzinę 19 zaplanowano koncert zespołu Bayer Full. Natomiast o 20:40 zagra Golec uOrkiestra. Na koniec Święta Flagi Narodowej w Moszczance przewidziano zabawę taneczną pod gwiazdami. Radio Opole jest współorganizatorem tego wydarzenia.
Mieczysław Partyczny
Stanisław Piekarczyk
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 15:30 Wodzili niedźwiedzia w Sławicach. Mieszkańcy Sławic gościli barwny korowód z berem i księdzem na czele Od rana barwny korowód wędrował od domu do domu, życząc szczęścia mieszkańcom Sławic. Nie mogło oczywiście zabraknąć bera, księdza, muzykantów i Cyganki. » więcej 2019-02-23, godz. 13:31 W Domecku drzewo przygniotło mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala W Domecku (gm.Komprachcice, pow.opolski) drzewo spadło na mężczyznę. Do zdarzenia doszło przy ul. Opolskiej, tuż przed godz. 12.00. » więcej 2019-02-23, godz. 13:01 Elewi złożyli przysięgę w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Teraz krótka przepustka i szkolenie specjalistyczne Uroczystą Przysięgę Wojskową w koszarach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej złożyło dziś 56 elewów służby przygotowawczej. Chętni zostali wcieleni 7 stycznia i ... » więcej 2019-02-23, godz. 11:00 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób - Trzeba mówić o depresji, dane wskazują bowiem na to, że zachorowalność na tę chorobę rośnie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' psychoterapeuta ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:52 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »