Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-27, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Naklejki na rogatkach pomogą skontaktować się z koleją w pilnych przypadkach

Takie naklejki pojawią się na wszystkich rogatkach [fot. Witold Wośtak]
Takie naklejki pojawią się na wszystkich rogatkach [fot. Witold Wośtak]
Zbigniew Makowski [fot. Witold Wośtak]
Zbigniew Makowski [fot. Witold Wośtak]
Pomarańczowe naklejki z niezbędnymi informacjami pojawią się na wszystkich przejazdach kolejowych w Polsce. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których samochód utknie na przejeździe i trzeba powiadomić pracowników kolei.
Oprócz numerów alarmowych, naklejki będą mieć 9-cyfrowy ciąg cyfr oznaczający linię kolejową, jej kilometr i metry.

- Naklejki będą widnieć na słupku, do którego przymocowany jest szlaban, a na przejazdach niestrzeżonych na krzyżu św. Andrzeja od strony torów - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

- Każdy, kto znajdzie się w trudnej sytuacji na przejeździe, będzie mógł szybko skontaktować się z numerem 112. Jego operatorzy zostali przeszkoleni, więc będą mogli szybko powiadomić służby kolejowe dzięki specjalnie utworzonemu łączu. Reakcja służb kolejowych spowoduje zatrzymanie ruchu na przejeździe.

Na Opolszczyźnie jest 687 przejazdów kolejowo-drogowych.

Zbigniew Makowski, wicedyrektor Zakładów Linii Kolejowych w Opolu, informuje, że rogatki czynne i nieczynne zostaną oznaczone do końca maja. - Nie ma możliwości powtórzenia się tego 9-cyfrowego kodu przejazdu, więc operator zada konkretne pytanie. Dotychczas dopytywał o miejscowość i ulicę, a dopiero wtedy rozmowa służb kolejowych i operatorów pozwalała na ustalenie miejsca. To było sporadyczne, ale jednak zdarzały się podobne sytuacje. Przy odczytaniu kodu nie będzie dopytywania.

Zbigniew Makowski dodaje, że w ubiegłym roku na opolskich rogatkach doszło do ośmiu wypadków i kolizji, w których zginęła jedna osoba, a pięć było rannych. Ten rok przyniósł dwa zdarzenia, gdzie zginęły cztery osoby.
Mirosław Siemieniec
Zbigniew Makowski

Wiadomości z regionu

2019-11-19, godz. 23:00 Młodzież z Łambinowic wysłuchała historii, które poruszają dorosłych. Efekty ich pracy można było wysłuchać na antenie… W łambinowickim muzeum podsumowano dziś (19.11) realizowany przez ostatnie 3 miesiące projekt edukacyjny 'Niepodległość odzyskiwana i tracona'. To pomysł, do którego… » więcej 2019-11-19, godz. 22:00 Anteny i kable pod styropianem. Spółdzielnia prosi o demontaż. Trwa termomodernizacja bloków na osiedlu Malinka w Opolu… Termodernizacja bloków na osiedlu obejmującym m.in. ulice Witosa, Chełmską czy Kielecką w Opolu ruszyła cztery miesiące temu. W tym czasie na elewacji pojawił… » więcej 2019-11-19, godz. 21:00 Konflikt o miejsca parkingowe przy remontowanej drodze. "Nic nie wskazywało, że będziemy mieli tu problem" Konflikt mieszkańców bloku przy ul. Powstańców Śląskich w Zawadzkiem. Lokatorzy podzielili się na dwa obozy w sprawie prowadzonego przez gminę remontu drogi. Chodzi… » więcej 2019-11-19, godz. 21:00 Pomoc dla 17 tysięcy przyszłych mam. Jeden z celów to wcześniejsze wykrycie wad rozwojowych u dziecka Bezpłatne badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 roku życia, finansowanie mobilnych szkół rodzenia czy darmowa opieka położnych po porodzie. To pomoc urzędu… » więcej 2019-11-19, godz. 20:30 Wyremontują instalację elektryczną w kościele, żeby można było zmienić ogrzewanie na ekologiczne W zabytkowym kościele pw. Karola Boromeusza w Staniszczach Wielkich będzie wymieniona instalacja elektryczna. Dotację na ten cel przekazała gmina Kolonowskie… » więcej 2019-11-19, godz. 20:00 Stoją na straży idei Roberta Schumana i granic zjednoczonej Europy. Debata Grupy Schumana w Opolu O granicach zjednoczonej Europy i promowaniu powrotu do jej chrześcijańskich korzeni, rozmawiali goście dorocznej debaty organizowanej przez Grupę Schumana działającą… » więcej 2019-11-19, godz. 19:30 Śmiertelny wypadek na budowie w powiecie nyskim. Mężczyzna został przygnieciony przez ładowarkę Nie żyje mężczyzna, który pracował przy budowie drogi między Radzikowicami a Goświnowicami w powiecie nyskim. Okoliczności zdarzenia bada inspektor Państwowej… » więcej 2019-11-19, godz. 19:00 W centrum miasta wybudowali drogę do 60 domów. Miała być ulica Żyrafy jest Miodowa Prawie 6 milionów złotych kosztowała budowa ulicy Miodowej w centrum Strzelec Opolskich. To zupełnie nowa droga wytyczona na terenie byłego zakładu zieleni miejskiej… » więcej 2019-11-19, godz. 18:40 Zwłoki 53-letniego mieszkańca Wołczyna w rowie melioracyjnym Policjanci i strażacy z Wołczyna znaleźli zwłoki mężczyzny w rowie melioracyjnym. Na ciało 53-latka trafili podczas poszukiwań zaginionego 23-letniego mieszkańca… » więcej 2019-11-19, godz. 18:30 Wampiry znów grasują na Politechnice Opolskiej. Jutro również będzie można podzielić się krwią Studenci Politechniki Opolskiej kolejny raz dzielą się krwią. Do jutra (20.11) w Zespole Dydaktycznym 'Łącznik' przy ulicy Mikołajczyka w Opolu potrwa kolejna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »