Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-27, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Naklejki na rogatkach pomogą skontaktować się z koleją w pilnych przypadkach

Takie naklejki pojawią się na wszystkich rogatkach [fot. Witold Wośtak]
Takie naklejki pojawią się na wszystkich rogatkach [fot. Witold Wośtak]
Zbigniew Makowski [fot. Witold Wośtak]
Zbigniew Makowski [fot. Witold Wośtak]
Pomarańczowe naklejki z niezbędnymi informacjami pojawią się na wszystkich przejazdach kolejowych w Polsce. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których samochód utknie na przejeździe i trzeba powiadomić pracowników kolei.
Oprócz numerów alarmowych, naklejki będą mieć 9-cyfrowy ciąg cyfr oznaczający linię kolejową, jej kilometr i metry.

- Naklejki będą widnieć na słupku, do którego przymocowany jest szlaban, a na przejazdach niestrzeżonych na krzyżu św. Andrzeja od strony torów - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

- Każdy, kto znajdzie się w trudnej sytuacji na przejeździe, będzie mógł szybko skontaktować się z numerem 112. Jego operatorzy zostali przeszkoleni, więc będą mogli szybko powiadomić służby kolejowe dzięki specjalnie utworzonemu łączu. Reakcja służb kolejowych spowoduje zatrzymanie ruchu na przejeździe.

Na Opolszczyźnie jest 687 przejazdów kolejowo-drogowych.

Zbigniew Makowski, wicedyrektor Zakładów Linii Kolejowych w Opolu, informuje, że rogatki czynne i nieczynne zostaną oznaczone do końca maja. - Nie ma możliwości powtórzenia się tego 9-cyfrowego kodu przejazdu, więc operator zada konkretne pytanie. Dotychczas dopytywał o miejscowość i ulicę, a dopiero wtedy rozmowa służb kolejowych i operatorów pozwalała na ustalenie miejsca. To było sporadyczne, ale jednak zdarzały się podobne sytuacje. Przy odczytaniu kodu nie będzie dopytywania.

Zbigniew Makowski dodaje, że w ubiegłym roku na opolskich rogatkach doszło do ośmiu wypadków i kolizji, w których zginęła jedna osoba, a pięć było rannych. Ten rok przyniósł dwa zdarzenia, gdzie zginęły cztery osoby.
Mirosław Siemieniec
Zbigniew Makowski

Wiadomości z regionu

2019-01-17, godz. 21:30 Prezydent Opola pojedzie na pogrzeb Pawła Adamowicza Władze Opola pojadą jutro (18.01) do Gdańska na uroczystości pogrzebowe prezydenta Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, a prezydent Gdańska spoczn ... » więcej 2019-01-17, godz. 20:45 Jest wniosek do burmistrza Kluczborka ws. "zakazu cyrkowego". Mistrzowie sztuki cyrkowej protestują - To zwierzęta świadczą o nas. Nigdy nie wystawilibyśmy chorych, czy niedożywionych stworzeń na scenie - tak Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki odpowiada na ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:41 Recydywista przed sądem. "Działał" w Strzelcach Opolskich Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces mężczyzny oskarżonego o rozbój. Sześć zarzutów postawionych Adamowi Z. dotyczy jego rzekomej działalności przestęp ... » więcej 2019-01-17, godz. 18:45 Nyscy policjanci szukają świadków wypadku Nyska policja poszukuje świadków wypadku, do którego doszło 20 grudnia rano w centrum Nysy. » więcej 2019-01-17, godz. 17:54 Wypadek na Prószkowskiej w Opolu Dwa auta osobowe zderzyły się na ul. Prószkowskiej w Opolu. Do wypadku doszło około godz. 17:00. » więcej 2019-01-17, godz. 17:00 Trzeba wyburzyć budynek socjalny zniszczony przez pożar Budynek socjalny w Zdzieszowicach, w którym w listopadzie ubiegłego roku wybuchł pożar, trzeba będzie wyburzyć. Koszt poniesie gmina. Cały czas trwa policyjne ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:15 Na Spychalskiego w Opolu wraca buspas W piątek (18.01) na ulicę Spychalskiego w Opolu wraca buspas. Wcześniej taka organizacja ruchu od mostu na kanale Ulgi w stronę ulicy Wrocławskiej już funkcjo ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:00 Opolskie wcześniaki mogą obronić się przed wirusem RSV Tylko do końca lutego opolskie wcześniaki mogą skorzystać z tego sezonu realizacji programu lekowego 'Profilaktyka zakażeń wirusem RS'. Poradnia Neonatologicz ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:00 Weekendowe studniówki dwóch szkół z Opola bez zmian. "Bardzo trudno przełożyć ten bal" Zgodnie z planem odbędą się studniówki w Liceum Ogólnokształcącym numer 1 i Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu, mimo piątkowo-sobotniej żałoby narodowej. » więcej 2019-01-17, godz. 14:30 Ciężarówka z dziurawą tarczą hamulcową zatrzymana przez ITD Ciężarówkę zagrażającą bezpieczeństwu ruchu drogowego zatrzymali podczas rutynowej kontroli inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Ins ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »