Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-27, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Naklejki na rogatkach pomogą skontaktować się z koleją w pilnych przypadkach

Takie naklejki pojawią się na wszystkich rogatkach [fot. Witold Wośtak]
Takie naklejki pojawią się na wszystkich rogatkach [fot. Witold Wośtak]
Zbigniew Makowski [fot. Witold Wośtak]
Zbigniew Makowski [fot. Witold Wośtak]
Pomarańczowe naklejki z niezbędnymi informacjami pojawią się na wszystkich przejazdach kolejowych w Polsce. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których samochód utknie na przejeździe i trzeba powiadomić pracowników kolei.
Oprócz numerów alarmowych, naklejki będą mieć 9-cyfrowy ciąg cyfr oznaczający linię kolejową, jej kilometr i metry.

- Naklejki będą widnieć na słupku, do którego przymocowany jest szlaban, a na przejazdach niestrzeżonych na krzyżu św. Andrzeja od strony torów - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

- Każdy, kto znajdzie się w trudnej sytuacji na przejeździe, będzie mógł szybko skontaktować się z numerem 112. Jego operatorzy zostali przeszkoleni, więc będą mogli szybko powiadomić służby kolejowe dzięki specjalnie utworzonemu łączu. Reakcja służb kolejowych spowoduje zatrzymanie ruchu na przejeździe.

Na Opolszczyźnie jest 687 przejazdów kolejowo-drogowych.

Zbigniew Makowski, wicedyrektor Zakładów Linii Kolejowych w Opolu, informuje, że rogatki czynne i nieczynne zostaną oznaczone do końca maja. - Nie ma możliwości powtórzenia się tego 9-cyfrowego kodu przejazdu, więc operator zada konkretne pytanie. Dotychczas dopytywał o miejscowość i ulicę, a dopiero wtedy rozmowa służb kolejowych i operatorów pozwalała na ustalenie miejsca. To było sporadyczne, ale jednak zdarzały się podobne sytuacje. Przy odczytaniu kodu nie będzie dopytywania.

Zbigniew Makowski dodaje, że w ubiegłym roku na opolskich rogatkach doszło do ośmiu wypadków i kolizji, w których zginęła jedna osoba, a pięć było rannych. Ten rok przyniósł dwa zdarzenia, gdzie zginęły cztery osoby.
Mirosław Siemieniec
Zbigniew Makowski

Wiadomości z regionu

2018-11-21, godz. 06:00 W Namysłowie szukają seniorów. Chcą ich aktywizować w nowej placówce Dzienny Dom Senior+ to nowe miejsce na mapie powiatu namysłowskiego, w którym najstarsi mieszkańcy regionu będą mogli miło spędzać czas. Kończą się prace adap ... » więcej 2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej 2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »