Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-10, 15:00 Autor: Daniel Klimczak

Na osiedlu w Brzegu zamontowano nowoczesne rogatki, które podniosą się na dźwięk pojazdu na sygnale

Mariusz Baran (z lewej) i Robert Wojewódka są zadowoleni z działania systemu[fot. Daniel Klimczak]
Mariusz Baran (z lewej) i Robert Wojewódka są zadowoleni z działania systemu[fot. Daniel Klimczak]
Szlaban automatycznie podniesie się na dźwięk pojazdu na sygnale [fot. Daniel Klimczak]
Szlaban automatycznie podniesie się na dźwięk pojazdu na sygnale [fot. Daniel Klimczak]
Brzeskie osiedle, jako jedno z pierwszych w Polsce, wzbogaciło się o nowoczesne szlabany zamontowane przy wjazdach. Rogatki reagują na dźwięk syren pojazdów uprzywilejowanych i otwierają się bez konieczności ingerencji z zewnątrz.
- Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie chcąc zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom - mówi Robert Wojewódka, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Piast w Brzegu. - Jest to system, który opiera się o detekcję dźwięku wydawanego przez pojazdy uprzywilejowane, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Są to zazwyczaj sytuacje, w których liczy się przede wszystkim czas. Taki system zdecydowanie ułatwia wjazd na teren naszego osiedla.

Do tej pory pojazdy ratunkowe korzystały z innego wjazdu, gdzie zamontowane były elastyczne słupki. Po niedawnej wymianie karetek, rozwiązanie to zaczęło jednak sprawiać trudności, gdyż pojazdy te mają niższe zawieszenie od używanych do tej pory. Rogatki pomyślnie przeszły pierwsze testy.

Mariusz Baran, koordynator działań ratowniczych w Brzeskim Centrum Medycznym ma nadzieję, że wkrótce rozwiązanie to będzie coraz popularniejsze.

- Ten system został wczoraj osobiście przeze mnie sprawdzony. Jest to optymalne rozwiązanie dla służb ratunkowych i porządkowych, jest praktycznie bezobsługowy. Myślę, że będzie to rozwiązanie, które będzie takim wzorcem do tego, żeby w innych miejscach też takie szlabany, działające na dźwięk, zaczęły działać - uważa.

Za produkcję urządzeń odpowiada firma z Bydgoszczy. Jak mówią władze spółdzielni, ich zakup nie był szczególnie dużym wydatkiem. Na osiedlu, na którym je zamontowano, mieszka około 130 rodzin.
Robert Wojewódka
Mariusz Baran

Wiadomości z regionu

2020-05-29, godz. 16:35 Jest nowy rektor PMWSZ w Opolu. Poparcie jednogłośne dla Renaty Szyguły Dr hab. Renata Szyguła - nowym rektorem Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Dotychczasowa dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu nie miała kontrkandydata… » więcej 2020-05-29, godz. 15:40 Place zabaw od weekendu ponownie otwarte, ale w rygorze sanitarnym Najmłodsi od jutra (30.05) będą mogli korzystać z placów zabaw na świeżym powietrzu. Rodzic czy opiekun musi jednak upewnić się, że możliwe jest zachowanie 2 metrów… » więcej 2020-05-29, godz. 15:37 Lech Kaczyński, Jan Olszewski i Żołnierze Wyklęci będą patronować nyskim rondom. To efekt obywatelskiej inicjatywy 3 nyskie ronda otrzymają nowych patronów. To efekt starań części mieszkańców, którzy zabiegali o upamiętnienie w ten sposób postaci związanych z podziemiem an… » więcej 2020-05-29, godz. 15:00 Skakał po dachu. Wydawało mu się, że ucieka przed niebezpieczeństwem Do nietypowego zdarzenia zostali wezwani krapkowiccy policjanci. Dzięki ich szybkiej reakcji mężczyzna, który skakał po dachach budynków, trafił pod opiekę me… » więcej 2020-05-29, godz. 14:15 Akademiki UO otwarte do 24:00. Później wejdą jedynie mieszkańcy z zaświadczeniem o pracy w nocy Drzwi czterech domów studenta Uniwersytetu Opolskiego zamykają się o północy. To rozluźnienie obostrzeń epidemiologicznych. » więcej 2020-05-29, godz. 13:15 Rozpoczyna się remont urządzeń wodnych przy stawie w Obrowcu Do końca tego roku wyremontowane mają być cieki prowadzące do gminnego stawu w Obrowcu w gminie Gogolin. Inwestycja przygotowywana była kilka lat, najdłużej trwało… » więcej 2020-05-29, godz. 13:08 Pracownicy głuchołaskiego szpitala i paczkowskiego ZOL-u zarażeni koronawirusem 6 pracowników służby zdrowia z terenu powiatu nyskiego zakażonych koronawirusem. Testy wykazały obecność COVID-19 u personelu głuchołaskiego ZOZ-u i ZOL-u w P… » więcej 2020-05-29, godz. 12:39 Kolejny pirat drogowy stracił prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym 25-letni mężczyzna pędził swoim bmw ponad 120 km/h w miejscowości Turza w gminie Dobrodzień. Namierzyli go policjanci patrolujący drogę krajową nr 46. » więcej 2020-05-29, godz. 12:00 Święcenia kapłańskie w reżimie sanitarnym aż w sześciu miejscach Diecezja Opolska będzie miała siedmiu nowych księży. Wszyscy przyjmą święcenia w sobotę (30.05), ale pierwszy raz od wielu lat nie wszyscy otrzymają je w katedrze… » więcej 2020-05-29, godz. 11:14 W Wiechowicach i Pietrowicach nastąpi zmiana godzin otwarcia punktów odprawy granicznej Od poniedziałku (01.06) będą obowiązywać nowe godziny otwarcia punktów odprawy granicznej na polsko-czeskich przejściach w Wiechowicach i Pietrowicach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »