Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-10, 15:00 Autor: Daniel Klimczak

Na osiedlu w Brzegu zamontowano nowoczesne rogatki, które podniosą się na dźwięk pojazdu na sygnale

Mariusz Baran (z lewej) i Robert Wojewódka są zadowoleni z działania systemu[fot. Daniel Klimczak]
Mariusz Baran (z lewej) i Robert Wojewódka są zadowoleni z działania systemu[fot. Daniel Klimczak]
Szlaban automatycznie podniesie się na dźwięk pojazdu na sygnale [fot. Daniel Klimczak]
Szlaban automatycznie podniesie się na dźwięk pojazdu na sygnale [fot. Daniel Klimczak]
Brzeskie osiedle, jako jedno z pierwszych w Polsce, wzbogaciło się o nowoczesne szlabany zamontowane przy wjazdach. Rogatki reagują na dźwięk syren pojazdów uprzywilejowanych i otwierają się bez konieczności ingerencji z zewnątrz.
- Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie chcąc zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom - mówi Robert Wojewódka, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Piast w Brzegu. - Jest to system, który opiera się o detekcję dźwięku wydawanego przez pojazdy uprzywilejowane, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Są to zazwyczaj sytuacje, w których liczy się przede wszystkim czas. Taki system zdecydowanie ułatwia wjazd na teren naszego osiedla.

Do tej pory pojazdy ratunkowe korzystały z innego wjazdu, gdzie zamontowane były elastyczne słupki. Po niedawnej wymianie karetek, rozwiązanie to zaczęło jednak sprawiać trudności, gdyż pojazdy te mają niższe zawieszenie od używanych do tej pory. Rogatki pomyślnie przeszły pierwsze testy.

Mariusz Baran, koordynator działań ratowniczych w Brzeskim Centrum Medycznym ma nadzieję, że wkrótce rozwiązanie to będzie coraz popularniejsze.

- Ten system został wczoraj osobiście przeze mnie sprawdzony. Jest to optymalne rozwiązanie dla służb ratunkowych i porządkowych, jest praktycznie bezobsługowy. Myślę, że będzie to rozwiązanie, które będzie takim wzorcem do tego, żeby w innych miejscach też takie szlabany, działające na dźwięk, zaczęły działać - uważa.

Za produkcję urządzeń odpowiada firma z Bydgoszczy. Jak mówią władze spółdzielni, ich zakup nie był szczególnie dużym wydatkiem. Na osiedlu, na którym je zamontowano, mieszka około 130 rodzin.
Robert Wojewódka
Mariusz Baran

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 22:15 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 21:00 Opole będzie świętowało 30. rocznicę przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku Wydarzenia około rocznicowe rozpoczną się już 28 maja, kiedy to w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, pisarką i dziennikarką ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:48 Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie. » więcej 2019-05-21, godz. 20:00 Podczas przebudowy śródmieścia Nysy odkopano dawny kanał miejski. "Miasto było lokowane na wyspie" Kolejne znaleziska dokonane podczas przebudowy nyskiego śródmieścia. Tym razem dokopano się do przecinającego obecną ulicę Celną dawnego kanału, stanowiącego ... » więcej 2019-05-21, godz. 19:00 Młoda żyrafka w opolskim zoo. Urodziła się o poranku Opolski ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. To samczyk żyrafy, który urodził się dziś (21.05) nad ranem. Waży około 40 kilogramów i mierzy 160 cm. » więcej 2019-05-21, godz. 18:59 W sobotę (25.05) w C.H. Turawa Park dzień otwarty NFZ poświęcony profilaktyce raka skóry Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w najbliższą sobotę (25.05) dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Pracownicy funduszu i spe ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »