Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-25, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Na wycieczce do oleskiego lasu można zobaczyć wilka. "Bez prowokacji nie zaatakuje"

Wilk [fot. www.freeimages.com]
Wilk [fot. www.freeimages.com]
Wilki pojawiły się w oleskich lasach. Zwierzęta zostały nagrane między innymi przez fotopułapki zawieszone wśród drzew.
Wilk jest pod ochroną, a w ostatnim czasie jego populacja powiększa się. Jak mówi Dariusz Kowalczyk, inspektor nadzoru Nadleśnictwa Olesno, dojrzałe płciowo wilki są wypychane z watahy.

- Mówimy raczej o ich wędrówce i nie ma informacji o atakach na zwierzęta w gospodarstwach - zaznacza Kowalczyk, podkreślając, że wilk to skryte zwierzę. - On stara się unikać bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, podobnie jak większość dzikich zwierząt. Jedynie sprowokowany lub czujący zagrożenie ze strony człowieka mógłby być agresywny. Bez takiej postawy większość zwierząt naszej strefy klimatycznej i naszego kraju nie chce kontaktu, więc bez obaw.

Dariusz Kowalczyk zwraca uwagę, że zwierzę wyglądające jak wilk może okazać się na przykład szakalem. - Przede wszystkim wilk jest większy, natomiast musiałby stanąć obok szakala, żeby dobrze było widać różnicę. Powiem nawet więcej, bo wilka można pomylić również z psem. Jeżeli jednak widzimy grupę kilku osobników jednakowo umaszczonych lub o takiej samej barwie, to bez wątpienia wilki.

Kowalczyk dodaje, że obecność wilków wokół Olesna może wiązać się z mnogością zwierzyny łownej w tej okolicy. Drapieżniki mają dzięki temu dobrą bazę pokarmową.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 14:01 9 na 10 jednostek oświatowych w Opolu nadal strajkuje, ale dzieci mają opiekę 89 procent jednostek oświatowych Miasta Opola wciąż strajkuje. W informacji przesłanej przez Katarzynę Oborską-Marciniak, rzeczniczkę ratusza, czytamy, że w a ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:00 Piłą mechaniczną zaatakował policjantkę 46-letni mieszkaniec Zawadzkiego piłą mechaniczną zaatakował policjantkę. Był kompletnie pijany. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie - czeka go sprawa sądow ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:02 Zwłoki w Kanale Gliwickim. To poszukiwana mieszkanka Zdzieszowic Dzisiaj przed południem wędkarze zauważyli ciało w Kanale Gliwickim w Kędzierzynie-Koźlu, około 200 metrów od żelaznego mostu. Wezwali na miejsce policję, str ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:01 Maturzyści z 37 opolskich szkół wciąż nie zostali sklasyfikowani. ZNP od soboty zawiesza strajk 48 strajkujących szkół na Opolszczyźnie podjęło uchwałę klasyfikacyjną maturzystów. To ponad połowa, ale do godziny 10:00 Kuratorium Oświaty w Opolu nie miało ... » więcej 2019-04-25, godz. 12:17 Dzień otwarty NFZ w Karolince w tę sobotę Dzień otwarty pod hasłem 'Cukier szkodzi' organizuje w najbliższą sobotę (27.04) opolski NFZ. Pracownicy funduszu a także specjaliści stacjonować będą w Centr ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:54 Od pierwszego lipca będzie można składać wniosek na 500+ na pierwsze dziecko. W regionie dotyczy to kilkunastu tysięcy ... - Prawie półtora miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ciągu trzech lat funkcjonowania programu Rodzina 500 Plus - powiedział w porannej rozmowie 'W ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:30 Jako pierwsi w regionie chcą wprowadzić w szkole naukę obsługi dronów Operator dronów to nowy zawód, dający duże możliwości w różnych dziedzinach. Kształcenie w tym kierunku chce prowadzić II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku. ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Rozpoczęła się przebudowa ul. Ujazdowskiej i Brzezińskiej w Strzelcach Opolskich Mieszkańcy Mokrych Łanów i Brzeziny, dwóch sołectw Strzelec Opolskich, muszą się uzbroić w cierpliwość. Do jesieni, żeby dojechać do domów będą musieli przeci ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Tysiąc flag województwa opolskiego na święto województwa Samorząd regionu ma do rozdania mieszkańcom Opolszczyzny żółto-niebieskie barwy. Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku podkreśla, że w przestrzeni publicznej b ... » więcej 2019-04-25, godz. 08:06 Mieszkańcy powiatu nyskiego będą mogli własnoręcznie zasadzić las Leśnicy w powiecie nyskim zapraszają do wspólnego sadzenia drzew. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy tylko zabrać ze sobą pozyty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »